Stéphane Augé postanowił zawiesić rower na kołku i stał się dyrektorem sportowym Cofidis. 36-latek, z generacji „dzielnych Francuzów”, miał ważny kontrakt z zespołem na 2011 rok, ale zmienił plany i wcieli się w rolę dyrektora sportowego, po odejściu Francisa Van Londersele.

“Przez nieco ponad rok, ta myśl przelatywała mi przez głowę“, powiedział Augé dla L’Equipe. “Rozmawiałem o tym z Ericiem Boyer (szefem Cofidisu), który poparł ten pomysł, a ja zabrałem się do uzyskania certyfikatu, dzięki któremu mogę pełnić nową funkcję”.

Augé odpuścił tydzień zgrupowania by… dokończyć kurs i odebrać oficjalny dyplom. Francuz przyznał, że był zainspirowany opowiadaniami jego kolegów po fachu, którzy po przejściu na emeryturę, dali sobie spokój ze sportem i zakładali firmy. Jednak postanowił inaczej.

“Po pięknej karierze, nie mam ochoty cierpieć z powodu końca ścigania“, wyjaśnił Augé. “Widziałem wiele zawodników, którzy kończą kariery i niestety stają się pozostawieni sami sobie. To jest wielka szansa, która może się nie powtórzyć”.

Augé dołączył do Cofidisu w 2005 r., po przejściu na zawodowstwo z Festiną w 2000 roku. Jego największym sukcesem okazało się zwycięstwo w wyścigu Cztery Dni Dunkierki w 2008 roku, i etap na Tour de Pologne w 2006.r z metą w Jeleniej Górze, gdzie pokonał towarzysza z ucieczki Aarona Olsena (Saunier-Duval).

Uczestniczył także 8 razy w Tour de France. Znany był ze spektakularnych ucieczek. Podczas Tour de France wielokrotnie startował z czerwonym numerem, dla najbardziej walecznego kolarza.

Foto: www.corvospro.com