Fabian Cancellara otrzymał dziś srebrny medal za wyścig ze startu wspólnego podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 podczas kameralnej uroczystości w rodzinnym Ittigen, Szwajcaria.

Ponad 28 miesięcy temu Cancellara przekroczył linię mety na trzecim miejscu w wyścigu o długości 245 km wyścigu, za zwycięzcą Samuelem Sanchezem  i Davide Rebellinem, który został zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu.

W wynikach badań, które zostały opublikowane w kwietniu 2009 r. wykazano że Rebellin, wraz ze swoim kolegą z ekipy Gerolsteiner, Stefanem Schumacherem stosowali doping krwi, zażywając EPO CERA na Igrzyskach Olimpijskich. Obaj zostali zdyskwalifikowani.

Prezydent Szwajcarskiego Komitetu Olimpijskiego, Jürg Schild wręczył Cancellarze srebrny medal, pierwotnie przyznany Rebellinowi. Włoch został zmuszony do oddania swojego krążka.

Brązowy medal Cancellary, który otrzymał na podium w Pekinie został przekazany nowemu brązowemu medaliście IO, Rosjaninowi Alexandrowi Kolobnevowi, który przekroczył linię jako czwarty.

Srebrny medal nie był jedynym zaszczytem który spotkał dziś 29-letniego Cancellarę w rodzinnym domu. Nowy most który łączy stację kolejową w Ittigen i Domu Sportu, został nazwany mostem Fabiana Cancellary.