Międzynarodowa Unia Kolarska potwierdziła, że dochodzenie w sprawie Ezequiela Mosquery nadal trwa. Było to odniesienie do plotek, które pojawiły się w hiszpańskiej prasie i donosiły o umorzeniu śledztwa przeciwko Mosquerze. Hiszpan miał pozytywny wynik badania na Hydroksyetyloskrobie podczas Vuelty a España.

Enrico Carpani, rzecznik prasowy UCI powiedział, że analiza próbki B Mosquery jest “nadal w przygotowaniu” i dlatego dochodzenie nadal jest w toku.

W próbkach Mosquery znaleziono śladowe ilości Hydroksyetyloskrobi 16 września, po 18 etapie Vuelty. Pozytywny wynik testu został ogłoszony dwa tygodnie później, 30 września.

Hydroksyetyloskrobia zwiększa objętość osocza krwi. Substancję tą wykorzystuje się do rozcieńczania krwi, bez zmniejszenia ilości czerwonych krwinek obecnej. Dzięki tej właściwości, ten środek może być stosowany jako substancja maskująca EPO. Hydroksyetyloskrobia może być stosowana wyłącznie dożylnie.

Kolega z drużyny Mosquery Xacobeo Galicia, David Garcia również uzyskał pozytywny wynik na obecność Hydroksyetyloskrobi również podczas Vuelta a España, a tydzień później okazało się, że podobnie jak u Mosquery nie znaleziono EPO.

W środę, Marca doniosła, że dochodzenie zostało zamknięte, a Mosquera został skreślony z czarnej listy Światowej Agencji Dopingowej. Jednak WADA jak i sam zawodnik zaprzeczyli tym doniesieniom.

“Muszę powiedzieć, że nie miałem wiadomości od tygodni. WADA nie przesyła żadnych nowych informacji oraz wyników badań. Chciałbym poznać jakieś nowe fakty, żeby wszystko wyjaśnić,” pisze Mosquera w oświadczeniu.