UCI potwierdziła, że drugi kolarz wyścigu Vuelta a Espana, Ezequiel Mosquera oraz jego klubowy kolega David Garcia Da Pena uzyskali pozytywny wynik podczas hiszpańskiego wyścigu.

W ich organizmach znaleziono hydroksyetyloskrobię, środek który naturalnie podwyższa wartości potrzebnych we krwi substancji. Obaj kolarze wystąpili z wnioskiem o prawo do zbadania próbki B.

Cała ta sprawa wypłynęła podczas porannej audycji w hiszpańskim radiu Cadena SER. Prezenter José Ramón de la Morena poinformował że: “Możliwe że kolejne dwa przypadki przyłapania na dopingu zostaną dziś potwierdzone. Jednym z nich jest Ezequeil Mosquera z zespołu Xacobeo Galicia, drugi zawodnik również należy do tej ekipy.”

Agencja informacyjna EFE, skontaktowała się z kierownikiem zespołu Xacobeo, Alvaro Pino który powiedział: “Jestem oniemiały. Właśnie zostałem poinformowany o tym i jestem zaskoczony, bo w zespole mieliśmy pewność że u nas przypadki stosowania dopingu są niemożliwe. Ja jeszcze nie rozmawiałem z Ezequielem, ale będę próbował zrobić to w ciągu najbliższych godzin.”