Julien Schick (Team Reine Blanche) wygrał 10. etapowy wyścig Tour du Faso 2010 (2.2 UCI). Ostatni etap padł łupem kolarza z Reprezentacji Burkina Faso, Abdoula Aziza Nikniemy, który pokonał Belga, Christophe`a Premont. Finisz z peletonu wygrał Zbigniew Gucwa (Team Reine Blanche).

Ostatni etap wyścigu prowadził z Korsimoro do Ouaga i liczył 115.9km. Od samego początku było wiele ataków afrykańskich kolarzy, dla których była to ostatnia szansa na pokazanie się w wyścigu. W peletonie tempo dyktowała ekipa lidera, Team Reine Blanche jednak nie udało jej się upilnować dwójki Nikniemy, Premont.

Na mecie ładny gest w stronę kolarza z Burkina Faso uczynił Belg Christophe Premont, który przepuścił kolarza z Afryki. Tym samym Nikniema odniósł największy sukces w karierze oraz zyskał olbrzymi prestiż w oczach kibiców tłumnie zgromadzonych na mecie w Ouaga.

Finisz z peletonu wygrał nasz rodak, Zbigniew Gucwa który wyjątkowo w Tour du Faso startował w barwach stworzonej na ten wyścig ekipy Team Reine Blanche, złożonej z kolarzy z drużyn południowej Francji. Na drugiej pozycji w peletonie zameldował się Peter Van Agtmaal, mistrz Holandii amatorów.

W klasyfikacji generalnej triumfował Schick. Francuz pokonał o 1 minutę i 17 sekund reprezentanta gospodarzy, Rasmane`a Ouedraogo oraz Francuza Damiena Leguaya który do swojego rodaka stracił 1 minutę i 49 sekund.

Świebodziczanin w klasyfikacji generalnej był 17. jednak zdobył różową koszulkę dla najaktywniejszego zawodnika wyścigu. Dorzucił do tego zwycięstwo na 2. etapie, trzy 3. pozycje na etapach numer: 5, 6, 10, oraz 5. miejsce na pierwszym odcinku.

Poprzedni artykułFarrar: „Na papierze jesteśmy najsilniejszym zespołem na świecie”
Następny artykułPopovych: „Nie przyłapałem Armstronga na dopingu”