Antydopingowy Trybunał Włoskiego Komitetu Olimpijskiego (CONI) zredukował zawieszenie Danilo Di Luca z dwóch lat do dziewięciu miesięcy i siedmiu dni, z uwagi na współpracę kolarza w kilku toczących się dochodzeniach dopingowych. Dzięki czemu Włoch mógł wziąć udział w pierwszych profesjonalnych zawodach od momentu zawieszenia (22 lipca 2009).

Di Luca został zawieszony po tym jak uzyskał dwa dodatnie wyniki testów na obecność EPO CERA podczas Giro d’Italia w zeszłym roku, gdzie zajął drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji. Miesiąc temu, prawnicy Włocha zwrócili się do Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o redukcję czasu zawieszenia, na podstawie przepisu mówiącego, że jeśli zawieszony kolarz pomaga śledczym w wykryciu kolejnych oszustw, ma prawo ubiegać się o zmniejszenie kary.

To już drugie zawieszenie Włocha za doping. W 2007 r. został zawieszony na trzy miesiące i ukarany przez CONI grzywną 280.000 Euro, która w efekcie również została zmniejszona do 106.400 Euro.

Zwycięzca Giro d’Italia z 2007 r. powraca do ścigania się, będzie zawodnikiem zespołu Mauro Gianetti’ego, GEOX, która podpisał już kontrakty z takimi świetnymi zawodnikami, jak Denis Menchov i Carlos Sastre.

Galopente