Robert Gesink (Rabobank) odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w jednodniowej imprezie ProTour. Holender triumfował w Grand Prix Cycliste de Montreal, pokonując Petera Sagana (Liquigas-Doimo) oraz Rydera Hesjedala (Garmin-Transitions).

Wyścig Grand Prix Cycliste de Montreal po raz pierwszy w historii gościł najlepszych kolarzy świata. Organizatorzy dla zawodników przygotowali 12,6 km okrążenie z trzema interwałowymi podjazdami : Cote Camilien-Houde, Cote de la Polytechnique oraz hopka na której znajdowała się linia mety, Avenue du Pac. W sumie peleton musiał zmierzyć się 15 razy z rundą.

Gesink zaatakował z  około 40 osobowej grupki, na pierwszym podjeździe ostatniej rundy, Camilien-Houde. Za Holendrem podążyło jeszcze siedmiu kolarzy: Sagan i Hesjedal plus Edvald Boasson Hagen (Team Sky), Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), Mauro Santambrogio (BMC Racing), Zubeldia Haimar (RadioShack) i Maxime Monfort (Columbia-HTC).

Następne hopki przyniosły kolejne ataki, jednak przewaga jaką wypracował Gesink zapewniła mu zwycięstwo. Cztery sekundy za kolarzem Rabobanku przyjechał rewelacyjny Słowak, Peter Sagan oraz Hesjedal.

Wyniki Grand Prix Cycliste de Montreal:

1 Robert Gesink (Ned) Rabobank 4:58:22
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:00:04
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Transitions
4 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team Radioshack
5 Maxime Monfort (Bel) Team HTC – Columbia
6 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:00:09
7 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:14
8 Alexander Botcharov (Rus) Team Katusha
9 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
10 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
11 Chris Anker Sorensen (Den) Team Saxo Bank
12 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
13 Francesco Reda (Ita) Quick Step
14 Thibaut Jpinot (Fra) Française Des Jeux
15 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
16 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
17 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
18 José Joaquim Rojas Gil (Spa) Caisse d’Epargne
19 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
20 David De La Fuente Rasilla (Spa) Astana
21 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
22 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack
23 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
24 Tiago Machado (Por) Team Radioshack 0:00:18
25 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
26 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
27 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
28 Julien Elfares (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
29 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
30 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:00:29
31 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 0:00:37
32 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 0:00:41
33 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:49
34 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team 0:00:55
35 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:02:02
36 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
37 Christian Knees (Ger) Team Milram
38 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
39 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
40 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel – Euskadi
41 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Footon-Servetto 0:02:11
42 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:02:43
43 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
44 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
45 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
46 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
47 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
48 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
49 Evgueny Petrov (Rus) Team Katusha
50 Marcus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
51 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
52 Tristan Valenttin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:03:32
53 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank
54 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
55 André Steensen (Den) Team Saxo Bank
56 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux 0:04:32
57 Svein Tuft (Can) Garmin – Transitions 0:04:51
58 Diego Julissi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:06:58
59 Peter Stetina (USA) Garmin – Transitions 0:08:46
60 Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
61 Bram Tankink (Ned) Rabobank
62 Craig Lewis (USA) Team HTC – Columbia 0:09:02
63 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
64 Maxim Gourov (Kaz) Astana
65 Will Routley (Can) Canada
66 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
67 Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo
68 Danny Pate (USA) Garmin – Transitions
69 François Parisien (Can) Canada
70 Nicki Sorensen (Den) Team Saxo Bank
71 David Le Lay (Fra) AG2R La Mondiale
72 Michael Rogers (Aus) Team HTC – Columbia
73 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack
74 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
75 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
76 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
77 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
78 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank
79 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
80 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 0:09:14
81 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
82 Fabio Jfelline (Ita) Footon-Servetto
83 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
84 Anthony Charteau (Fra) BBox Bouygues Telecom
85 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
86 Jonas Ljungblad (Swe) Omega Pharma-Lotto 0:11:48
87 Dominique Rollin (Can) Canada
88 Mathieu Perget (Fra) Caisse d’Epargne 0:14:32
89 Angel Jmadrazo Ruiz (Spa) Caisse d’Epargne
90 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
91 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
HD David Jboily (Can) Canada 0:21:56
DNF Steven Cozza (USA) Garmin – Transitions
DNF Timmy Duggan (USA) Garmin – Transitions
DNF Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Transitions
DNF Johan Van Summeren (Bel) Garmin – Transitions
DNF Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Miguel Jminguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Joost Posthuma (Ned) Rabobank
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
DNF Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack
DNF Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Davide Jcimolai (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
DNF Elia Jviviani (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Mauro Facci (Ita) Quick Step
DNF Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
DNF Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
DNF Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step
DNF Kurt Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
DNF Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team
DNF Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team
DNF Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
DNF Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
DNF Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux
DNF Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
DNF Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
DNF Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
DNF Marco Bandiera (Ita) Team Katusha
DNF Khalilov Mikhaylo (Ukr) Team Katusha
DNF John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
DNF Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
DNF Alfredo Jballoni (Ita) Lampre-Farnese Vini
DNF Enrico Jmagazzini (Ita) Lampre-Farnese Vini
DNF David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini
DNF Gert Jdockx (Bel) Team HTC – Columbia
DNF Patrick Gretsch (Ger) Team HTC – Columbia
DNF Adam Hansen (Aus) Team HTC – Columbia
DNF Frantisek Rabon (Cze) Team HTC – Columbia
DNF Vicente Reynes Mimo (Spa) Team HTC – Columbia
DNF Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne
DNF Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
DNF Dominik Jnerz (Ger) Team Milram
DNF Luke Roberts (Aus) Team Milram
DNF Peter Wrolich (Aut) Team Milram
DNF Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana
DNF Andriy Grivko (Ukr) Astana
DNF Roman Kireyev (Kaz) Astana
DNF Mirko Selvaggi (Ita) Astana
DNF Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
DNF Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
DNF Daniel Moreno Fernandez (Spa) Omega Pharma-Lotto
DNF Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto
DNF Ermanno Capelli (Ita) Footon-Servetto
DNF Marco Corti (Ita) Footon-Servetto
DNF Noé Jgianetti (Swi) Footon-Servetto
DNF Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Chad Beyer (USA) BMC Racing Team
DNF Jeff Louder (USA) BMC Racing Team
DNF Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Guillaume Jboivin (Can) Canada
DNF Keven Lacombe (Can) Canada
DNF Rob Britton (Can) Canada
DNF Ryan Anderson (Can) Canada
DNS Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo
DNS Paolo Tiralongo (Ita) Astana
DNS Vidal Celis Zabala (Spa) Footon-Servetto