Jose Rujano rozwiązał swój kontrakt z ekipą Team ISD-Neri i powrócił do rodzinnej Wenezueli, gdzie będzie jeździł dla lokalnego zespołu, szukając zespołu ProTour na nadchodzący sezon.

Umowa Rujano wygasła 20 maja. 27 latek powiedział w styczniu, że powalczy o zwycięstwo w Giro d’Italia, nazywając się “trzecim najlepszym wspinaczem na świecie”. Jednak jego włoski zespół Professional Continental nie został zaproszony na Giro w tym roku.

Według Biciciclismo, Rujano ma teraz wrócić do swojego starego zespołu Gobernacion del Zulia i pojedzie w Tour of Columbia, który wygrał z tym zespołem w ubiegłym roku. Planuje również starty w Ameryce Środkowej i Karaibach oraz Puerto Rico.

Jego celem jest znalezienie drużyny ProTour, z którym może pojechać w Vuelta a España i Giro w 2011 roku. “Niektóre zespoły mogą być zainteresowane moją osobą, ale jeśli nie są w ProTour, nie zamierzam przyjąć ich oferty,” powiedział.

Kolarz w Giro d’Italia 2005, w barwach ekipy Columbia-Selle Italia zajął 3. miejsce. W 2006 roku Wenezuelczyk reprezentował barwy Quick Step, w 2007 Unibet.com, a w 2008 w Caisse d’Epargne. W ubiegłym sezonie ścigał się w amatorskiej ekipie – Gobernación del Zulia.