W niedzielę odbędzie się kolejna, 94 edycja belgijskiego klasyku. Trasa będzie prowadzić z Brugii do Ninove, a kolarze pokonają 262 kilometry. Na starcie pojawi się Lance Armstrong, a także Marcin Sapa.

Na liście startowej pojawią się kolarze m.in.: Stijn Devolder (triumfator dwóch ostatnich edycji), Tom Boonen, Sylvain Chavanel, Daniele Bennati, Alessandro Ballan, Thor Hushovd, Lance Armstrong, Fabian Cancellara, Baden Cooke, David Milar, Philipe Gilbert, Mark Cavendish, Robbie McEven, Wounter Mol, a także Marcin Sapa (Lampre), który będzie jedynym Polakiem.

Wyścig ten rozgrawny jest od 1912 r., w latach 1912 – 1948 najlepsi na trasie byli Belgowie za wyjątkiem roku 1923, kiedy to zwyciężył Szwajcar Henri Suter. Wśród jego zwycięzców Tour of Flanders pojawiają się takie nazwiska legend kolarstwa jak: Bobet, Altig, Merckx, Musseuw, Van Peterem, etc.

Trasa tegorocznego ścigania będzie prowadzić wzdłuż morza, pomiędzy Wenduine a Oostende. Następnie kolarze skierują się w głąb lądu na południe, gdzie po 100 km zaplanowano strefę bufetową, w okolicach Kortrijk. Niewiele później peleton zawita do Desselgem.

Pierwszy odcinek brukowany pojawi się między tym właśnie miastem a Wanegem. W tym roku, kolarze jako pierwsze wzniesienie będą musieć pokonać Den Ast (na tegorocznej trasie pojawi się 15 wzniesień). Ale pierwszym poważnym testem dla kolarzy będą: Kluisberg (7 %) oraz Knokteberg (8 %). Góra nr 5 –  Paterberg na pewno sprawi uczestnikom wyścigu trchę kłopotów, gdyż sam podjazd może nie będzie długi, ale na pewno wymagający, średnie nachylenie wynosi 12,5%, a odcinek po bruku nie ułatwi wspinaczki.

Jak sami zawodnicy podkreślają, na trasie obawiają się zniesienia nr 6 – Koppenberg. Jego średnie nachylenie wynosi 11,6%, ale już na początek wspinaczki pod kolarze będą musieć sprostać 22% nachyleniu. Od 2007 r. góra ta, co roku znajduje się na trasie tego belgijskiego klasyku. Niewątpliwie najbardziej wymagającym wzniesieniem będzie Muur-Kapelmuur. Wzniesienie to jest wręcz postrachem kolarzy. Pierwsze 500 m to wspinaczka po bruku z nachyleniem ok. 10 %, a potem jest tylko gorzej…. Cały podjazd liczy ok. 1 km, ale oscyluje w granicach 22 %. Ostatnim wzniesieniem na trasie będzie Boberg – 400 m po bruku.

Organizatorzy przewidują, że na trasie pojawią się setki kibiców. Zresztą, co roku fani wyścigu nie zawodzą. Mimo, że to czas świąteczny, Belgowie z pewnością nie odmówią sobie zobaczenia kolarzy na trasie tego znanego klasyku.

Czterogodzinną relację na żywo zafunduje nam Eurosport. Szczegóły > tutaj.

Mapa Ronde van Vlaanderen 2010:

Wstępna lista startowa Ronde van Vlaanderen 2010:

Quick Step
1 Stijn Devolder (Bel)
2 Tom Boonen (Bel)
3 Sylvain Chavanel (Fra)
4 Kevin De Weert (Bel)
5 Kevin Hulsmans (Bel)
6 Matteo Tosatto (Ita)
7 Wouter Weylandt (Bel)
8 Maarten Wynants (Bel)
Ag2R-La Mondiale
11 Julien Berard (Fra)
12 Ben Gastauer (Lux)
13 Kristof Goddaert (Bel)
14 Sébastien Hinault (Fra)
15 Lloyd Mondory (Fra)
16 Anthony Ravard (Fra)
17 Nicolas Rousseau (Fra)
18 Gatis Smukulis (Lat)
Astana
21 Assan Bazayev (Kaz)
22 Allan Davis (Aus)
23 Valeriy Dmitriyev (Kaz)
24 Enrico Gasparotto (Ita)
25 Andriy Grivko (Ukr)
26 Maxim Iglinsky (Kaz)
27 Valentin Iglinskiy (Kaz)
28 Mirko Selvaggi (Ita)
Caisse d’Epargne
31 Andrey Amador (CRc)
32 Arnaud Coyot (Fra)
33 Mathieu Drujon (Fra)
34 Imanol Erviti (Spa)
35 Rui Da Costa (Por)
36 José Ivan Gutierrez (Spa)
37 Pablo Lastras (Spa)
38 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)
Euskaltel – Euskadi
41 Javier Aramendia (Spa)
42 Andres Sergio De Lis (Spa)
43 Koldo Fernandez (Spa)
44 Aitor Galdos (Spa)
45 Inaki Isasi (Spa)
46 Gorka Izagirre (Spa)
47 Romain Sicard (Fra)
48 Pablo Urtasun (Spa)
Footon-Servetto
51 Matthias Brandle (Aut)
52 Ermanno Capelli (Ita)
53 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por)
54 Vidal Celis Zabala (Spa)
55 Thomas Patrick Faiers (GBr)
56 Enrique Mata (Spa)
57 Michele Merlo (Ita)
58 David Vitoria (Swi)
Française Des Jeux
61 Olivier Bonnaire (Fra)
62 Sébastien Chavanel (Fra)
63 Mikael Cherel (Fra)
64 Anthony Geslin (Fra)
65 Frédéric Guesdon (Fra)
66 Yauheni Hutarovich (Blr)
67 Matthieu Ladagnous (Fra)
68 Yoann Offredo (Fra)
Lampre-Farnese Vini
71 Alfredo Balloni (Ita)
72 Lorenzo Bernucci (Ita)
73 Marcin Sapa (Pol)
74 Vitaliy Buts (Ukr)
75 Mauro Da Dalto (Ita)
76 Danilo Hondo (Ger)
77 Mirco Lorenzetto (Ita)
78 Simon Spilak (Slo)
Liquigas-Doimo
81 Daniele Bennati (Ita)
82 Tiziano Dall’antonia (Ita)
83 Jacopo Guarnieri (Ita)
84 Aleksandr Kuschynski (Blr)
85 Daniel Oss (Ita)
86 Manuel Quinziato (Ita)
87 Fabio Sabatini (Ita)
88 Frederik Willems (Bel)
Omega Pharma-Lotto
91 Mickael Delage (Fra)
92 Michiel Elijzen (Ned)
93 Philippe Gilbert (Bel)
94 Leif Hoste (Bel)
95 Sebastian Lang (Ger)
96 Jurgen Roelandts (Bel)
97 Staf Scheirlinckx (Bel)
98 Greg Van Avermaet (Bel)
Rabobank
101 Lars Boom (Ned)
102 Rick Flens (Ned)
103 Sebastian Langeveld (Ned)
104 Thomas Leezer (Ned)
105 Nick Nuyens (Bel)
106 Joost Posthuma (Ned)
107 Tom Stamsnijder (Ned)
108 Maarten Tjallingii (Ned)
Sky Professional Cycling Team
111 Kurt-Asle Arvesen (Nor)
112 Michael Barry (Can)
113 Edvald Boasson Hagen (Nor)
114 Juan Antonio Flecha (Spa)
115 Mathew Hayman (Aus)
116 Ian Stannard (GBr)
117 Christopher Sutton (Aus)
118 Geraint Thomas (GBr)
Garmin – Transitions
121 Julian Dean (NZl)
122 Tyler Farrar (USA)
123 Matthew Wilson (Aus)
124 Robert Hunter (RSA)
125 Martijn Maaskant (Ned)
126 David Millar (GBr)
127 Svein Tuft (Can)
128 Johan Vansummeren (Bel)
Team HTC – Columbia
131 Lars Ytting Bak (Den)
132 Gert Dockx (Bel)
133 Bernhard Eisel (Aut)
134 Matthew Goss (Aus)
135 Vicente Reynes (Spa)
136 Hayden Roulston (NZl)
137 Marcel Sieberg (Ger)
138 Martin Velits (Svk)
Team Katusha
141 Marco Bandiera (Ita)
142 Pavel Brutt (Rus)
143 Serguei Ivanov (Rus)
144 Kim Kirchen (Lux)
145 Robert McEwen (Aus)
146 Filippo Pozzato (Ita)
147 Nikolay Trusov (Rus)
148 Stijn Vandenbergh (Bel)
Team Milram
151 Wim De Vocht (Bel)
152 Markus Eichler (Ger)
153 Thomas Fothen (Ger)
154 Servais Knaven (Ned)
155 Peter Wrolich (Aut)
156 Paul Voss (Ger)
157 Roy Sentjens (Bel)
158 Niki Terpstra (Ned)
Team RadioShack
161 Lance Armstrong (USA)
162 Tomas Vaitkus (Ltu)
163 Markel Irizar (Spa)
164 Geoffroy Lequatre (Fra)
165 Dimitri Muravyev (Kaz)
166 Yaroslav Popovych (Ukr)
167 Grégory Rast (Swi)
168 Sebastien Rosseler (Bel)
Team Saxo Bank
171 Fabian Cancellara (Swi)
172 Matti Breschel (Den)
173 Baden Cooke (Aus)
174 Frank Hoj (Den)
175 Domenik Klemme (Ger)
176 Kasper Klostergaard Larsen (Den)
177 Gustav Larsson (Swe)
178 Stuart O’Grady (Aus)
Bbox Bouygues Telecom
181 William Bonnet (Fra)
182 Steve Chainel (Fra)
183 Mathieu Claude (Fra)
184 Yohann Gene (Fra)
185 Saïd Haddou (Fra)
186 Alexandre Pichot (Fra)
187 Sébastien Turgot (Fra)
188 Thomas Voeckler (Fra)
BMC Racing Team
191 Alessandro Ballan (Ita)
192 Marcus Burghardt (Ger)
193 George Hincapie (USA)
194 Karsten Kroon (Ned)
195 John Murphy (USA)
196 Michael Schär (Swi)
197 Jackson Stewart (USA)
198 Danilo Wyss (Swi)
Cervélo TestTeam
201 Roger Hammond (GBr)
202 Dominique Rollin (Can)
203 Jeremy Hunt (GBr)
204 Thor Hushovd (Nor)
205 Martin Reimer (Ger)
206 Brett Lancaster (Aus)
207 Daniel Lloyd (GBr)
208 Gabriel Rasch (Nor)
Landbouwkrediet
211 Frédéric Amorison (Bel)
212 Koen Barbe (Bel)
213 David Boucher (Fra)
214 Steven Caethoven (Bel)
215 Bert De Waele (Bel)
216 Bart Dockx (Bel)
217 Bert Scheirlinckx (Bel)
218 Geert Verheyen (Bel)
Skil – Shimano
221 Roy Curvers (Ned)
222 Koen De Kort (Ned)
223 Mitchell Docker (Aus)
224 Floris Goesinnen (Ned)
225 Steve Houanard (Fra)
226 Tom Veelers (Ned)
227 Job Vissers (Ned)
228 Robert Wagner (Ger)
Topsport Vlaanderen – Mercator
231 Johan Coenen (Bel)
232 Thomas De Gendt (Bel)
233 Pieter Jacobs (Bel)
234 Klaas Lodewyck (Bel)
235 Geert Steurs (Bel)
236 Preben Van Hecke (Bel)
237 Sep Vanmarcke (Bel)
238 Pieter Vanspeybrouck (Bel)
Vacansoleil Pro Cycling Team
241 Borut Bozic (Slo)
242 Gorik Gardeyn (Bel)
243 Johnny Hoogerland (Ned)
244 Bjorn Leukemans (Bel)
245 Marco Marcato (Ita)
246 Jens Mouris (Ned)
247 Bobbie Traksel (Ned)
248 Lieuwe Westra (Ned)

Poprzedni zwycięzcy:

2009 Stijn Devolder (Bel), Heinrich Haussler (Ger), Philippe Gilbert (Bel)
2008 Stijn Devolder (Bel), Nick Nuyens (Bel), Juan Antonio Flecha (Spa)
2007 Alessandro Ballan (Ita), Leif Hoste (Bel), Luca Paolini (Ita)
2006 Tom Boonen (Bel), Leif Hoste (Bel), George Hincapie (USA)
2005 Tom Boonen (Bel), Andreas Klier (Ger), Peter Van Petegem (Bel)
2004 Steffen Wesemann (Ger), Leif Hoste (Bel), Dave Bruylandts (Bel)
2003 Peter Van Petegem (Bel), Frank Vandenbroucke (Bel), Stuart O’Grady (Aus)
2002 Andrea Tafi (Ita), Johan Museeuw (Bel), Peter Van Petegem (Bel)
2001 Gianluca Bortolami (Ita), Erik Dekker (Ned), Denis Zanette (Ita)
2000 Andrei Tchmil (Bel), Dario Pieri (Ita), Romans Vainsteins (Lat)
1999 Peter Van Petegem (Bel), Frank Vandenbroucke (Bel), Johan Museeuw (Bel)
1998 Johan Museeuw (Bel), Stefano Zanini (Ita), Andrei Tchmil (Bel)
1997 Rolf Sörensen (Den), Frédéric Moncassin (Fra), Franco Ballerini (Ita)
1996 Michele Bartoli (Ita), Fabio Baldato (Ita), Johan Museeuw (Bel)
1995 Johan Museeuw (Bel), Fabio Baldato (Ita), Andrei Tchmil (Ukr)
1994 Gianni Bugno (Ita), Johan Museeuw (Bel), Andrei Tchmil (Ukr)
1993 Johan Museeuw (Bel), Franz Maassen (Ned), David Bottaro (Ita)
1992 Jacky Durand (Fra), Thomas Wegmuller (Swi), Edwig Van Hooydonck (Bel)
1991 Edwig Van Hooydonck (Bel), Johan Museeuw (Bel), Rolf Sörensen (Den)
1990 Moreno Argentin (Ita), Rudy Dhaenens (Bel), John Talen (Ned)
1989 Edwig Van Hooydonck (Bel), Herman Frison (Bel), Dag Otto Lauritzen Nor)
1988 Eddy Planckaert (Bel), Phil Anderson (Aust), Adri Van Der Poel (Ned)
1987 Claude Criquielion (Bel), Sean Kelly (Ire), Eric Vanderaerden (Bel)
1986 Adri Van Der Poel (Ned), Sean Kelly (Ire), Flup Vandenbrande (Bel)
1985 Eric Vanderaerden (Bel), Phil Anderson (Aust), Hennie Kuiper (Ned)
1984 Johan Lammerts (Ned), Sean Kelly (Ire), Jean-Luc Vandenbroucke (Bel)
1983 Jan Raas (Ned), Ludo Peeters (Bel), Marc Sergeant (Bel)
1982 Rene Martens (Bel), Eddie Planckaert (Bel), Rudy Pevenage (Bel)
1981 Hennie Kuiper (Ned), Frits Pirard (Ned), Jan Raas (Ned)
1980 Michel Pollentier (Bel), Francesco Moser (Ita), Jan Raas (Ned)
1979 Jan Raas (Ned), Marc Demeyer (Bel), Daniel Willems (Bel)
1978 Walter Godefroot (Bel), Michel Pollentier (Bel), Greg Braun (Ger)
1977 Roger De Vlaeminck (Bel), (3) *, (3) *
1976 Walter Planckaert (Bel), Francesco Moser (Ita), Marc Demeyer (Bel)
1975 Eddy Merckx (Bel), Frans Verbeeck (Bel), Marc Demeyer (Bel)
1974 Cees Bal (Ned), Frans Verbeeck (Bel), (2)*
1973 Eric Leman (Bel), Freddie Maertens (Bel), Eddy Merckx (Bel)
1972 Eric Leman (Bel), André Dierickx (Bel), Frans Verbeeck (Bel)
1971 Evert Dolman (Ned), F. Kerremans (Bel), Cyril Guimard (Fra)
1970 Eric Leman (Bel), Walter Godefroot (Bel), Eddy Merckx (Bel)
1969 Eddy Merckx (Bel), Felice Gimondi (Ita), Marino Basso (Ita)
1968 Walter Godefroot (Bel), Rudi Altig (Ger), Jan Janssen (Ned)
1967 Dino Zandegu (Ita), Noél Foré (Bel), Eddy Merckx (Bel)
1966 Ward Sels (Bel), Adriano Durante (Ita), Georges Vandenberghe (Bel)
1965 Jo De Roo (Ned), Edward Sels (Bel), Georges Vanconingsloo (Bel)
1964 Rudi Altig (Ger), Benoni Beheyt (Bel), Jo De Roo (Ned)
1963 Noél Foré (Bel), Frans Melckenbeeck (Bel), Tom Simpson (GB)
1962 Rik Van Looy (Bel), Michel Van Aerde (Bel), Norbert Kerckhove (Bel)
1961 Tom Simpson (GB), Nino Defilippis (Ita), Jo De Haan (Ned)
1960 Arthur De Cabooter (Bel), Jean Graczyk (Fra), Ric Van Looy (Bel)
1959 Rik Van Looy (Bel), Frans Schoubben (Bel), Gilbert Desmet (Bel)
1958 Germain Derijcke (Bel), Willy Truye (Bel), Angelo Conterno (Ita)
1957 Fred De Bruyne (Bel), Jos Planckaert (Bel), Norbert Kerckhove (Bel)
1956 Jean Forestier (Fra), Stan Ockers (Bel), Leon Van Daele (Bel)
1955 Louison Bobet (Fra), Hugo Koblet (swi), Rik Van Steenbergen (Bel)
1954 Raymond Impanis (Bel), Francois Mahe (Fra), Alfons Van Den Brande (Bel)
1953 Wim Van Est (Ned), Désiré Keteleer (Bel), Bernard Gauthier (Fra)
1952 Roger Decock (Bel), Loretto Petrucci (Ita), Briek Schotte (Bel)
1951 Fiorenzo Magni (Ita), Bernard Gauthier (Fra), Attilio Redolfi (Fra)
1950 Fiorenzo Magni (Ita), Briek Schotte (Bel), Louis Caput (Fra)
1949 Fiorenzo Magni (Ita), Valére Ollivier (Bel), Briek Schotte (Bel)
1948 Briek Schotte (Bel), Albert Ramon (Bel), Marcel Rijckaert (Bel)
1947 Emiel Faignaert (Bel), René Desmet (Bel), Henri Renders (Bel)
1946 Rik Van Steenbergen (Bel), Louis Thiétard (Fra), Briek Schotte (Bel)
1945 Sylvain Grysolle (Bel), Albert Sercu (Bel), Jos Moerenhout (Bel)
1944 Rik Van Steenbergen (Bel), Briek Schotte (Bel), Jos Moerenhout (Bel)
1943 Achiel Buysse (Bel), Albert Sercu (Bel), K. Beeckman (Bel)
1942 Briek Schotte (Bel), Georges Claes (Bel), Robert Van Eenaeme (Bel)
1941 Achiel Buysse (Bel), Gustaaf Van Overloop (B), O. Vanden Meerschaut (Bel)
1940 Achiel Buysse (Bel), G. Christiaens (Bel), Briek Schotte (Bel)
1939 Karel Kaers (Bel), Romain Maes (Bel), Ward Vissers (Bel)
1938 Edgard De Caluwe (Bel), Sylveer Maes (Bel), Marcel Kint (Bel)
1937 Michel D’Hooghe (Bel), Herman Deltour (Bel), Louis Hardiquest (Bel)
1936 Louis Hardiquest (Bel), Edgard De Caluwe (Bel), Francois Neuville (Bel)
1935 Louis Duerloo (Bel), Eloi Meulenberg (Bel), C. Leemans (Bel)
1934 Gaston Rebry (Bel), Alfons Schepers (Bel), Félicien Vervaecke (Bel)
1933 Alfons Schepers (Bel), Leon Tommies (Bel), Romain Gijssels (Bel)
1932 Romain Gijssels (Bel), Alphonse Deloor (Bel), Alfred Haemerlinck (Bel)
1931 Romain Gijssels (Bel), Cesar Bogaert (Ned), Jean Aerts (Bel)
1930 Frans Bonduel (Bel), Aimé Dossche (Bel), Emile Joly (Bel)
1929 Jef Dervaes (Bel), Georges Ronsse (Bel), Alfred Haemerlinck (Bel)
1928 Jan Mertens (Bel), August Mortelmans (Bel), Louis De Lannoy (Bel)
1927 Gerard Debaets (Bel), G.Van Slembrouck (Bel), M. Dewaele (Bel)
1926 Denis Verschueren (Bel), Gustaaf Van Slembrouck, Raymond Decorte (Bel)
1925 Julien Delbecque (Bel), Jef Pé (Bel), Hector Martin (Bel)
1924 Gerard Debaets (Bel), René Vermandel (Bel), Felix Sellier (Bel)
1923 Henri Suter (Swi), Charles De Ruyter (Bel), Albert De Jonghe (Bel)
1922 Leon Devos (Bel), Jean Brunier (Fra), Francis Pelissier (Fra)
1921 Rene Vermandel (Bel), Jules Van Hevel (Bel), Louis Budts (Bel)
1920 Jules Van Hevel (Bel), Albert De Jonghe (Bel), Alfons Van Hecke (Bel)
1919 Henri Van Lerberghe (Bel), Leon Buysse (Bel), Jules Van Hevel (Bel)
1914 Marcel Buysse (Bel), Henri Van Lerberghe (Bel), Pierre Van De Velde (Bel)
1913 Paul Deman (Bel), Jozef Van Daele (Bel), Victor Doms (Bel)