Andre Greipel (HTC-Columbia) wygrał piąty wyścig cyklu Mallorca Challenge, wygrywając Trofeo Magaluf. Niemiecki sprinter wygrał wyścig po finiszu z dużej grupy, pokonując Koldo Fernandeza (Euskaltel) i Manuela Cardoso (Footon-Scott).

Greipel do Hiszpanii przyjechał z Tour Down Under, gdzie wygrał trzy etapy i klasyfikację generalną.

Kolarze mieli do pokonania dziś 158,5 kilometrów, w tym pięć podjazdów czwartej kategorii oraz dwa podjazdy trzeciej kategorii.

Wyścig zamienił się w walkę pomiędzy zespołami, które na podjazdach chciały porwać peleton na mniejsze grupki oraz tymi które miały w swoich szeregach sprinterów i chciały doprowadzić do finiszu z dużej grupy. Footon-Scott był najbardziej zmotywowany do ucieczek za sprawą Ermanno Capellego, oraz Matthias Brändle, ale peleton nie pozwalał na zbyt wiele.

W końcu powiodła się akcja czterech kolarzy Joana Horracha (Katusha), Leona Sancheza (Caisse d’Epargne), Maxime Monforta (Columbia) i Daniela Moreno (Omega Pharma-Lotto), lecz zostali schwytani na cztery kilometry przed metą. Ekipa Columbia znakomicie rozprowadziła Greipela, który mógł cieszyć się ze swojego piątego zwycięstwa w sezonie.

Ekipa SaxoBank z Jarosławem Maryczem nie brała udziału w ostatnim etapie Mallorca Challenge.

Wyniki Trofeo Magaluf:

1 André Greipel (Ger) Team HTC – Columbia 4:13:17
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel – Euskadi
3 Manuel Cardoso (Por) Footon-Servetto
4 José Joaquin Rojas (Spa) Caisse d’Epargne
5 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
6 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
7 Jonas Jorgensen (Den) Team Saxo Bank
8 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
9 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel – Euskadi
10 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
11 Christian Knees (Ger) Team Milram
12 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
13 Bram Tankink (Ned) Rabobank
14 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
15 Vicente Reynes (Spa) Team HTC – Columbia 0:00:06
16 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank 0:00:07
17 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
18 Iván Melero (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
19 Paul Voss (Ger) Team Milram
20 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
21 Antonio Piedra (Spa) Andalucia – Cajasur 0:00:10
22 Iván Velasco (Spa) Euskaltel – Euskadi
23 Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto
24 Luke Roberts (Aus) Team Milram
25 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
26 David Deroo (Fra) Skil – Shimano
27 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto
28 Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia – Cajasur
29 David Vitoria (Swi) Footon-Servetto
30 Joan Horrach (Spa) Team Katusha
31 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
32 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 0:00:13
33 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d’Epargne
34 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
35 Jan Bakelandsts (Bel) Omega Pharma-Lotto
36 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
37 Franck Schleck (Lux) Team Saxo Bank
38 André Steensen (Den) Team Saxo Bank
39 Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
40 Francesco Reda (Ita) Quick Step
41 Antonio Tauler (Spa) Spanish National Team 0:00:17
42 Mikel Landa (Spa) Orbea
43 Lars Boom (Ned) Rabobank
44 Jon Izagirre (Spa) Orbea
45 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
46 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
47 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
48 Frederik Wilmann (Nor) Skil – Shimano
49 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
50 Egor Silin (Rus) Team Katusha
51 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:00:20
52 Maxime Monfort (Bel) Team HTC – Columbia
53 Chris Sorensen (Den) Team Saxo Bank
54 Peter Velits (Svk) Team HTC – Columbia
55 Rodrigo García (Spa) Xacobeo Galicia
56 Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
57 Andrey Amador (CRc) Caisse d’Epargne
58 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:00:31
59 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:00:32
60 Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
61 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
62 Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto
63 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
64 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC – Columbia 0:00:41
65 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 0:00:45
66 Craig Lewis (USA) Team HTC – Columbia 0:01:08
67 Jesús Rosendo (Spa) Andalucia – Cajasur 0:01:53
68 Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon 0:01:54
69 Christophe Moreau (Fra) Caisse d’Epargne 0:04:24
70 Pablo Lastras (Spa) Caisse d’Epargne
71 Rasmus Guldhammer (Aus) Team HTC – Columbia
72 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
73 Frantisek Rabon (Cze) Team HTC – Columbia
74 Rui Alberto Costa (Por) Caisse d’Epargne
75 Bert Grabsch (Ger) Team HTC – Columbia
76 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
77 Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel – Euskadi
90 Tom Stansnisder (Ned) Rabobank 0:09:07
91 Tom Leezer (Ned) Rabobank
92 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
93 Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 – Castilla y Leon
94 Robbie Mcewen (Aus) Team Katusha 0:09:14
95 Joaquín Rodríguez (Spa) Team Katusha
96 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:09:19
97 José Fco Pacheco (Spa) Xacobeo Galicia 0:12:15
HD Stijn Devolder (Bel) Quick Step 0:12:50
HD Jose Vicente Toribio (Spa) Andalucia – Cajasur 0:14:09
HD Bartt Van Haaren (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
HD Noe Gianetti (Swi) Footon-Servetto 0:20:21
HD Adam Blyth (GBr) Omega Pharma-Lotto
HD Thomas Patricks Faiers (GBr) Footon-Servetto
HD Vladimir Isaychev (Spa) Xacobeo Galicia
HD Robin Chaigneau (Ned) Skil – Shimano
HD Sergi Escobar (Spa) Spanish National Team
HD Luis Mas (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
HD Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
HD Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool – Author
HD Sergio Carrasco (Spa) Andalucia – Cajasur
HD Piet Rooijakkers (Ned) Skil – Shimano
HD Gustavo Rodríguez (Spa) Xacobeo Galicia
HD Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
HD Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano
HD Robert Wagner (Ger) Skil – Shimano 0:22:53
HD Job Vissers (Ned) Skil – Shimano
HD Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
HD Jon Aberasturi (Spa) Orbea
HD Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
HD Glenn D’hollander (Bel) Omega Pharma-Lotto
HD Beñat Urain (Spa) Orbea
HD Aritz Etxebarria (Spa) Orbea
HD Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool – Author
HD Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool – Author
HD Remco Tebrake (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
HD Xabier Zabalo (Spa) Orbea
HD Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
HD Branislau Samoilau (Blr) Quick Step
HD Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool – Author
HD Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
HD Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
HD Noel Martin (Spa) Orbea
HD Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet Ebh Elshof 0:23:01
HD Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano 0:23:06
HD Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet Ebh Elshof 0:23:12
HD Andri Kunitski (Blr) Quick Step 0:25:39
DNF David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
DNF Aitor Galdos (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Mikel Nieve (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Juan José Oroz (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Andrés Sergio De Lis (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Dario Cataldo (Ita) Quick Step
DNF Mauro Facci (Ita) Quick Step
DNF Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
DNF Markus Eichler (Ger) Team Milram
DNF Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
DNF Matthias Russ (Ger) Team Milram
DNF Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
DNF Michael Albasini (Swi) Team HTC – Columbia
DNF Manuel Calvente (Spa) Andalucia – Cajasur
DNF Juan Javier Estrada (Spa) Andalucia – Cajasur
DNF Manuel Ortega (Spa) Andalucia – Cajasur
DNF Javier Moreno (Spa) Andalucia – Cajasur
DNF Davide Malacarne (Ita) Quick Step
DNF Alan Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Ermanno Capelli (Ita) Footon-Servetto
DNF Iban Mayoz (Spa) Footon-Servetto
DNF Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
DNF Nikolas Maes (Bel) Quick Step
DNF Dominik Nerz (Ger) Team Milram
DNF Joost Posthuma (Ned) Rabobank
DNF Óscar Freire (Spa) Rabobank
DNF Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Antonio Cabello (Spa) Andalucia – Cajasur
DNF Kevyn Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
DNF Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Kalle Kriit (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Cheng Ji (Chn) Skil – Shimano
DNF Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
DNF Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia
DNF Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia
DNF Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia
DNF Jose Antonio De Segovia (Spa) Xacobeo Galicia
DNF Adrián Saez (Spa) Orbea
DNF Andoni Blazquez (Spa) Orbea
DNF Mikel Ilundain (Spa) Orbea
DNF Eric Baumann (Ger) Team Netapp
DNF Bastien Delrot (Fra) Team Netapp
DNF Timon Seubert (Ger) Team Netapp
DNF Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp
DNF Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
DNF Nico Keinath (Ger) Team Netapp
DNF Jan Barta (Cze) Team Netapp
DNF Duyn Huub (Ned) Team Netapp
DNF Carlos Torrent Tarres (Spa) Spanish National Team
DNF Asier Maeztu (Spa) Spanish National Team
DNF Pablo Aitor Bernal (Spa) Spanish National Team
DNF Jose A. Carrasco (Spa) Spanish National Team
DNF Rafael Serrano (Spa) Spanish National Team
DNF Marc Reynes (Spa) PSK Whirlpool – Author
DNF Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool – Author
DNF Frantisek Kloucek (Cze) PSK Whirlpool – Author
DNF Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool – Author
DNF Tomas Danacik (Cze) PSK Whirlpool – Author
DNF Martin Hebik (Cze) PSK Whirlpool – Author
DNF Stefan Vreugdenhil (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
DNF Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
DNF Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
DNF Bram Schmitz (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
DNF Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
DNF Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
DNF José Carlos Lara (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
DNF Pascual Orengo López (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon
DNF Ramon Domene (Spa) Spanish National Team
DNF Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team
DNF Airán Fernández (Spa) Spanish National Team
DNF Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 – Castilla y Leon