Romain SicardRomain Sicard po solowej akcji, został młodzieżowym Mistrzem Świata w wyścigu ze startu wspólnego. Srebro dla Kolumbijczyka Carlosa Alberto, a brąz dla Rosjanina Egora Silina.

Sobotni wyścig młodzieżowców to 13 rund po 13,8 km, co w sumie dało 179,4 km. Na starcie stanęło 166 zawodników z 44 krajów, w tym pięciu biało-czerwonych: Sylwester Janiszewski, Michał Kwiatkowski, Jarosław Marycz, Adrian Honkisz oraz Kamil Zieliński.

Po przejechaniu 30 kilometrów, z peletonu zaatakował Austriak Martin Schöffmann, który kończąc drugie okrążenie miał minutę przewagi. Schöffmann jechał samotnie przez 45 kilometrów, wtedy to z peletonu zaatakowało czterech zawodników: Darwin Atapuma Hurtabo (Kolumbia), Nico Keinath (Niemcy), David Veilleux (Kanada) oraz Timothy Roe (Austria). Szybko dołączyli do lidera. Po 100 kilometrach jechali 2 minuty przed grupą zasadniczą.

Na czele peletonu do pracy wzięli się kolarze Australii i Włoch. Przewaga uciekinierów w błyskawicznym tempie topniała, na 124 kilometrze było to jedynie 8 sekund.

Po chwili wszyscy jechali już razem. A z peletonu zaczęły się ataki pojedynczych zawodników, jednak bez powodzenia.

Dopiero udało się to piątce kolarzy, a byli to: Sergio Luis Henao Montoya (Kolumbia), Alexandre Geniez (Francja), Blaz Furdi (Słowena), Gianluca Brambilla (Włochy) i Leigh Howard (Australia). Na przedostatnim okrążeniu prowadząca piątka miała 40 sekund przewagi, ale na podjeździe pod Acqua Fresca zostali dogonieni przez rozpędzony peleton.

Wtedy to rozegrała się akcja decydująca o losach wyścigu. Tym razem zaatakował Holender Michel Kreder oraz Francuz Romain Sicard. Za nimi uformowała się 10-osobowa grupa pościgowa.

Na ostatniej rundzie, ponownie na podjeździe Acqua Fresca, zaatakował Sicard, który samotnie pomknął do mety i został Mistrzem Świata. Drugi był Carlos Alberto (Kolumbia), a trzeci Egor Silin (Rosja). Obaj stracili 27 sekund do Mistrza.

Jedynym Polakiem, który ukończył wyścig był Adrian Honkisz, kolarz CCC Polsat, zajął 18 miejsce.

Rywalizację ukończyło jedynie 72 zawodników.

Pełne wyniki znajdziesz > tutaj

Poprzedni artykułWłoszka Tatiana Guderzo Mistrzynią Świata ze startu wspólnego.
Następny artykułLista startowa wyścigu ze startu wspólnego elity – niedziela 10:30