Mateusz TaciakMateusz Taciak dzięki bardzo dobrej postawie podczas wyścigu Bank BGŻ Bałtyk Karkonosze Tour powrócił na czoło punktacji kolarskiej ProLigi Arkus & Romet.

Kolarz grupy Mróz Action Uniqa w klasyfikacji generalnej zakończonej w niedzielę etapówki zajął trzecie miejsce wcześniej wygrywając pierwszy etap i przez pięć odcinków jadąc w koszulce lidera. Dwa kolejne miejsca w klasyfikacji ProLigi zajmują kolarze grupy Mróz Action Uniqa, drugi jest ustępujący lider Mariusz Witecki a trzeci – Mateusz Mróz, drugi kolarz Bałtyku Karkonosze Tour. Grupa Piotra Kosmali zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji drużynowej.

Już pierwszy etap wyścigu Bałtyk Karkonosze Tour ustawił klasyfikację generalną. Prowadzenie w wyścigu objął finiszujący z ucieczki Mateusz Taciak (Mróz Action Uniqa) a ścisła czołówka ograniczyła się do 16 kolarzy. Kolejne płaskie odcinki kończyły się zwycięstwami głównie kolarzy z zagranicy, którzy wykorzystując duże straty w klasyfikacji generalnej brali udział w licznych ucieczkach. Czwarty etap również po udanym odjeździe padł łupem Polaka Mateusza Komara (DHL Author). Zmianę lidera przyniósł przedostatni szósty etap, na którym prowadzenie w wyścigu objął kolarz grupy DHL Author Robert Radosz.

Końcowe rozstrzygnięcia przyniósł finałowy górski etap. W decydującej sześcioosobowej czołówce znalazło się aż trzech kolarzy polskiej grupy Mróz Action Uniqa w tym walczący o końcowy sukces Mateusz Mróz i Mateusz Taciak. W odjeździe, w którym zabrakło lidera Roberta Radosza (DHL Author), był trzeci w klasyfikacji generalnej Rosjanin Sergey Kolesnikov. Mimo, że w sprincie najlepszy okazał się Mateusz Mróz, drugie miejsce Rosjanina przyniosło mu zwycięstwo w klasyfikacji końcowej. Na kolejnych stopniach podium stanęli mrozowcy Mateusz Mróz i Mateusz Taciak.

Mateusz Taciak, który powrócił na pozycję lidera tegorocznej ProLigi zgromadził do tej pory 85 punktów. Dorobek punktowy (71 punktów) utrzymał Mariusz Witecki a dzięki drugiemu miejscu w klasyfikacji generalnej wyścigu Bałtyk Karkonosze Tour na trzecim miejscu w zestawieniu zadebiutował Mateusz Mróz (45 punktów). Wśród punktujących zawodników i tym razem zabrakło kolarzy do lat 25.

W klasyfikacji drużynowej przewagę nad rywalami powiększyła grupa Mróz Action Uniqa. Zespół dyrektorów sportowych Piotra Kosmali i Roberta Dudy za zwycięstwo podczas Bałtyku Karkonoszy otrzymał kolejne 10 „oczek” powiększając do 11 punktów przewagę nad grupą CCC Polsat Polkowice i do 14 punktów nad DHL Author. W wyścigu Bank BGŻ Bałtyk Karkonosze wystartowały zaledwie trzy ekipy walczące w klasyfikacji drużynowej ProLigi: Mróz Action Uniqa, DHL Author i w zmniejszonym składzie Legia Felt. W rywalizacji zabrakło ekip CCC Polsat Polkowice i Utensilnord.

Kolejnymi wyścigami ujętymi w klasyfikacji ProLigi będą szosowe Mistrzostwa Polski w Dolsku (25-28 cerwca)

Kolarska ProLigi Arkus&Romet czyli specjalna punktacja najważniejszych polskich wyścigów została wprowadzona pięć lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Zawodowych Grup Kolarskich. W tym sezonie sponsorem klasyfikacji indywidualnej jest Arkus&Romet. Największy polski producent jednośladów, a także prowadzi wspólnie Biurem Ruchu Drogowego KGP akcję Bezpieczna Droga do Szkoły. Klasyfikację drużynową sponsoruje InvestBank.

Do Proligi zaliczanych jest 14 wyścigów uwzględnionych w kalendarzu UCI (jednodniowych oraz etapowych), w tym mistrzostwa Polski. W rywalizacji indywidualnej biorą udział wszyscy polscy kolarze, a w drużynowej pięć ekip zarejestrowanych w Polsce przez UCI jako „continental teams”.

Pełna klasyfikacja indywidualna > tutaj

Klasyfikacja drużynowa > tutaj

.
Foto: Marek Bala (naszosie.pl)

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments