Podium 92 Giro d'Italia 2009

Rosjanin Denis Menchov (Rabobank) zwyciężył Giro d’Italia. Drugi był Danilo Di Luca (LPR Brakes), a trzeci Franco Pellizotti (Liquigas). Ostatni etap, jazdę indywidualną na czas wygrał Ignatas Konovalovas (Cervelo Test Team).

O godzinie 14:00 na trasę 14 kilometrowego odcinka, jazdy indywidualnej na czas, wyruszył ostatni zawodnik w klasyfikacji generalnej Evgeny Sokolov (BBox Bouygues Telecom).

Zajmujący 91 pozycję w klasyfikacji generalnej – Ignatas Konovalovas uzyskał najlepszy czas spośród pierwszych 80 kolarzy. Dystans 14,4 km przejechał w 18:42 (średnia 46,2 km/h). Wynik Litwina długo wyświetlany był na pierwszej pozycji.

Najciekawiej zapowiadała się walka faworytów. Na trasę w odstępach trzy minutowych wyruszyli: Lance Armstrong (Astana), Ivan Basso (Liquigas), Carlos Sastre (Cervelo Test Team), a także pierwsza trójka w klasyfikacji generalnej czyli Franco Pellizotti (Liquigas), Danilo Di Luca (LPR Brakes – Farnese Vini) i Denis Menchov (Rabobank).

Pojedynek dwóch pierwszych kolarzy „generalki” przyniósł sporo emocji. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu (3,3 km) Menchov tracił do Di Luci 5 sekund. Na kolejnym znajdującym się 7,7 km od startu prowadził już Rosjanin, który wyprzedzał Włocha o 13 sekund. Na ostatnim kilometrze na śliskiej i mokrej nawierzchni Menchov upadł. Jednak pomimo upadku zdołał wypracować na całym dystansie 21  sekund przewagi na Di Lucą.

Zobacz upadek i finisz Denisa Menchova:

Wynik Ignatasa Konovalovasa był najlepszym spośród 169 zawodników, którzy stanęli do ostatniego etapu. Drugi czas wykręcił Bradley Wiggins (Garmin – Slipstream), a trzeci Edvald Boasson Hagen (Team Columbia – Highroad).

Jednak wyścig rozgrywany był w bardzo różnych warunkach atmosferycznych . Pierwsi kolarze jechali po suchej nawierzchni, uzyskując dobre czasy, a liderzy jechali w deszczu stąd ich wyniki nie należały do najlepszych tego dnia.

Denis Menchov został zwycięzcą 92 edycji Giro d’Italia. Drugie miejsce zajął Danilo Di Luca (LPR Brakes) ze stratą 41 sekund, a trzeci był Franco Pellizotti (Liquigas), który stracił 1:59.

Na dzisiejszej czasówce bardzo dobrze spisał się Bartosz Huzarski, który zajął 22 miejsce wyprzedzając takich kolarzy jak: Armstrong (53), Leipheimer (27), Petacchi (34), Cunego (48), Sastre (65). Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Huzarski zajął 102 miejsce. Drugi z Polaków Sylwester Szmyd dziś przyjechał na 145 pozycji, a w „generalce” uplasował się na 44 miejscu.