Denis Menchov
Denis Menchov

Denis Mienszow z Rabobanku zwyciężył 5 etap Giro d’Italia zakończony 24 km podjazdem. Liderem, dzięki dziś zajętej drugiej pozycji został Danilo Di Luca (LPR Brakes).

Dzisiejszy dość krótki etap liczący 125 km rozpoczął się od wspinaczki pod Passo Role. Pięć kilometrów od startu od peletony odskoczył Francesco Bellotti (Barloworld), następnie dołączyli do niego: Eros Capecchi (Fuji-Servetto), Francesco Gavazzi (Lampre N.G.C.), Daniele Pietropolli (LPR Brakes), Jose Serpa (Diquigiovanni) i Mauro Facci (Quick Step). Po kilku kilometrach do prowadzącej grupki dołączyli Thomas Voeckler (Bbox Bouygues Telecom) oraz Giovanni Visconti (ISD). Zajęli oni miejsca Facciego oraz Bellotiego, którzy nie wytrzymali tempa czołówki.

Na lotnej premii na 91 kilometrze uciekinierzy mieli 4:10 przewagi nad zasadniczą grupą. Po kilku kilometrach rozpoczęła się finałowa, 24 kilometrowa wspinaczka na Alpe di Siusi ze średnim nachyleniem 6,1 %.

Do pracy podobnie jak na wczorajszym etapie zabrali się zawodnicy drużyny Liquigas, którzy zniwelowali przewagę czołowej grupy do 1:57 na 20 km przed metą. Dziesięć kilometrów dalej ucieczka została zlikwidowana.

Wtedy to na czoło peletonu wyszedł Sylwester Szmyd, Ivan Basso i Franco Pellizotti. Szmyd narzucił tak mocne tempo, że od peletonu odpadali tacy zawodnicy jak m.in.:  Lance Armstrong (Astana), Stefano Garzelli (Acqua & Sapone – Caffe Mokambo), Michele Scarponi (Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli), Damiano Cunego i Marzio Bruseghin (obaj Lampre – N.G.C).

Na 3,5 km przed metą Sylwester Szmyd zszedł ze zmiany i przez następne kilometry prowadził Basso.

Pod koniec etapu tempo czołówki zmalało, żaden z zawodników nie chciał prowadzić.

Na ostatnim kilometrze zaatakował Carlos Sastre (Cervelo), jednak Denis Mienszow skontrował Hiszpana i nie dał dobie odebrać zwycięstwa etapowego. Próbował go jeszcze dogonić Di Luca, jednak nie udała mu się ta sztuka.

Sylwester Szmyd przyjechał na 50 miejscu ze stratą 5:13, a Bartosz Huzarski na 90 miejscu ze stratą 12:46. W klasyfikacji generalnej Szmyd jest 49, a Huzarski 97.

Pełne wyniki 5 etapu znajdziesz > tutaj

Zobacz finisz i zwycięstwo Denisa Mienszowa:

Foto:www.gazzetta.it

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments