Andy Schleck
Andy Schleck

Kolarz ekipy Team Saxo Bank – Andy Schleck, po samotnej ucieczce został zwycięzcą 95 edycji belgijskiego wyścigu Liege-Bastogne-Liege.

Trasa dzisiejszej “Staruszki”, jak nazywa się rozgrywany od 1892 roku klasyk, liczyła 261 km i prowadziła przez ardeńskie wzniesienia.

Na początku rywalizacji od peletonu oderwało się czterech kolarzy: Hubert Dupont (AG2R La Mondiale), Cyril Gautier (Bbox Bouygues Telecom), Marcel Wyss (Cervélo TestTeam) i Nico Sijmens (Cofidis). Po ok. 170 kilometrach różnica prowadzącej czwórki nad peletonem wynosiła 11 minut. Wtedy to do pracy zabrał się peleton, w którym tempo nadawali głównie kolarze drużyny Team Saxo Bank.

Z każdym kilometrem przewaga malała. Na 184 kilometrze wynosiła już niecałe pięć minut, a na 210 kilometrze już tylko półtorej minuty. Wtedy to zaczęły się kontrataki z peletonu.

Na 226 kilometrze (Cote de la Redoute), uciekinierzy zostali doścignięci, a na prowadzenie wyszli: Alexandr Kolobnev (Saxo Bank), José Serpa (Diquigiovanni), Karsten Kroon (Team Saxo Bank), Roman Kreuziger (Liquigas), Dupont, Egoi Martínez (Euskaltel), Paolo Tiralongo (Lampre-N.G.C) i Robert Gesink (Rabobank).

Sześć kilometrów dalej z peletonu odjechał Philippe Gilbert (Silence – Lotto), który bez problemu doszedł prowadzącą grupę, jednocześnie odskakując od niej. W krótkim czasie wypracował 30 sekund nad “ucieczką” i 45 sekund nad peletonem.

Peleton mocno pracował, a na przodzie tempo nadawali kolarze Saxo Banku. Kolarz tej grupy Andy Schleck zaatakował z peletonu i dołączył do prowadzącego Gilberta 19 kilometrów przed metą. Gilbert jednak nie utrzymał koła Schlecka i na 7 km do mety,  Andy wypracował sobie aż półtorej minuty przewagi. Już wtedy było wiadomo, że losy zwycięstwa są już przesądzone.

Andy Schleck w pięknym stylu zwyciężył belgijski klasyk, mając jedynie 23 lata.

Walka o drugie miejsce rozstrzygnęła się na 300 metrów przed metą, kiedy to na podjeździe zaatakował Joaquím Rodríguez (Caisse d’Epargne) i samotnie dojechał do mety. Walka o trzecią pozycję rozegrała się z całego peletonu. Najszybciej finiszował Davide Rebellin, który w środę wygrał “Walońską Strzałę“.

Zobacz ostatnie kilometry Liege-Bastogne-Liege:

p

Pełne wyniki znajdziesz > tutaj

l

l