fot. Bahrain-Merida

23-letni Słoweniec Matej Mohoric z drużyny Bahrain-Merida po solowej akcji w samej końcówce wygrał pierwszy etap wyścigu Tour of Austria i został liderem klasyfikacji generalnej. 

Mimo że odbywa się w cieniu Tour de France, to austriacki wyścig kategorii 2.HC Int. österreich-Rundfahrt-Tour of Austria jest jedną z najważniejszych etapówek dla drużyn drugiej dywizji, czyli ścigających się z licencją Pro Continental. Do rozegrania jest osiem etapów, spośród których trzy odbędą się w wysokich górach. Ubiegłoroczną edycję wygrał Stefan Denifl z Aqua Blue Sport, który miał kraksę kilka dni przed wyścigiem i nie będzie bronił tytułu.

Na starcie zameldowały się cztery drużyny World Tour: Bahrain-Merida, EF Education First-Drapac, Astana i Dimension Data. Nie brakuje również polskiego składu CCC Sprandi Polkowice, który reprezentuje czterech Polaków: Paweł Cieślik, Kamil Małecki, Leszek Pluciński i Patryk Stosz.

Pierwszy, pagórkowaty etap wokół Feldkirch liczył 152,8 km, a na trasie znajdowały się cztery górskie premie trzeciej kategorii, pokonywane na dwóch rundach.

W ucieczkę dnia zabrało się sześciu kolarzy: Aaron Gate (Aqua Blue Sport), Mauro Finetto (Delko Marseille Provence KTM), Timon Loderer (Team Hrinkow Advarics Cycleang), Matthias Krizek (Team Felbermayr – Simplon Wels), János Pelikán (My Bike – Stevens) oraz Davide Orrico (Team Vorarlberg Santic).

W późniejszej fazie etapu odjazd pomniejszył się o dwóch zawodników: Timona Loderera oraz Jánosa Pelikána. Aaron Gate wygrał wszystkie górskie premie, zatem został pierwszym królem gór.

Ucieczka została zlikwidowana 27 kilometrów przed metą.

Pagórki w końcówce zachęciły do ataku wielu kolarzy. Oderwać udało się duetowi Antonio Nibali/Roland Thalmann, ale nie stworzyli oni większej przewagi z uwagi na szaleńcze tempo w peletonie i zostali doścignięci na ostatnich dziesięciu kilometrach.

Ostatecznie o etapowym zwycięstwie i jednocześnie pierwszej koszulce lidera zdecydowała jedyna tego dnia udana akcja ofensywna świeżo upieczonego mistrza Słowenii – Mateja Mohorica. Drużyna Bahrain-Merida ustrzeliła dublet, bowiem drugi był Giovanni Visconti, a trzeci Floris Geerts.

Wyniki pierwszego etapu:

1 MOHORIC Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team 20 30 3:28:46
2 VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Cycling Team 10 18 0:05
3 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij 5 12 0:08
4 DUIJN Huub Vérandas Willems-Crelan 7 ,,
5 EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert 4 ,,
6 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 3 ,,
7 CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport 2 ,,
8 THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic 1 ,,
9 ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team ,,
10 KREDER Michel Aqua Blue Sport ,,
11 CLARKE William Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
12 HERMANS Ben Israel Cycling Academy ,,
13 MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM ,,
14 LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
15 RABITSCH Stephan Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
16 BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil 0:11
17 HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
18 LUTSENKO Alexey Astana Pro Team ,,
19 LIVYNS Arjen Vérandas Willems-Crelan ,,
20 DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert ,,
21 ZEITS Andrey Astana Pro Team ,,
22 MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM ,,
23 GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic ,,
24 GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy ,,
25 KUSZTOR Peter My Bike – Stevens ,,
26 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
27 VAN DER LIJKE Nick Roompot – Nederlandse Loterij ,,
28 DE WITTE Mathias Vérandas Willems-Crelan ,,
29 GROSELJ Ziga Adria Mobil ,,
30 VAN AERT Wout Vérandas Willems-Crelan ,,
31 CARBONI Giovanni Bardiani – CSF ,,
32 SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic ,,
33 LEHNER Daniel Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
34 BRESCIANI Michael Bardiani – CSF ,,
35 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
36 CANTY Brendan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
37 MEINTJES Louis Team Dimension Data ,,
38 MORTON Lachlan Team Dimension Data 0:19
39 PEARSON Daniel Aqua Blue Sport ,,
40 KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice ,,
41 GOLČER Jure Adria Mobil ,,
42 KING Benjamin Team Dimension Data ,,
43 KOROŠEC Rok My Bike – Stevens ,,
44 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
45 MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM ,,
46 SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice ,,
47 NYCH Artem Gazprom-RusVelo ,,
48 NIV Guy Israel Cycling Academy ,,
49 JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data ,,
50 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
51 SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
52 VERGAERDE Otto WSA Pushbikers ,,
53 DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy ,,
54 ZOIDL Riccardo Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
55 KOZONCHUK Dmitry Gazprom-RusVelo ,,
56 FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo ,,
57 KUEN Maximilian My Bike – Stevens ,,
58 STERBINI Simone Bardiani – CSF ,,
59 SALZMANN Jodok WSA Pushbikers ,,
60 SIUTSOU Kanstantsin Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
61 EARLE Nathan Israel Cycling Academy ,,
62 ORSINI Umberto Bardiani – CSF ,,
63 BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic ,,
64 VAN ZYL Johann Team Dimension Data ,,
65 BALDAUF Sebastian WSA Pushbikers ,,
66 CUMMINGS Stephen Team Dimension Data ,,
67 FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
68 FOMINYKH Daniil Astana Pro Team ,,
69 MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM ,,
70 CARDONA Julián Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
71 TRETTWER Helmut WSA Pushbikers 0:33
72 PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice 0:35
73 LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo 0:56
74 NIBALI Antonio Bahrain Merida Pro Cycling Team 1:06
75 GAZVODA Gregor Adria Mobil 1:24
76 THWAITES Scott Team Dimension Data 1:29
77 CIEŚLIK Paweł CCC Sprandi Polkowice 2:34
78 DOCKER Mitchell Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 2:59
79 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence KTM 3:20
80 STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic ,,
81 KRIZEK Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
82 JARC Aljaz Adria Mobil ,,
83 FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team ,,
84 SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy ,,
85 ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic ,,
86 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team ,,
87 NEUHAUSER Marcel Tirol Cycling Team ,,
88 FIDLER Gerd My Bike – Stevens ,,
89 SAVINI Daniel Bardiani – CSF ,,
90 BURGER Sven Tirol Cycling Team ,,
91 KONING Peter Aqua Blue Sport 4:55
92 GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy ,,
93 VAN MELSEN Kevin Wanty – Groupe Gobert ,,
94 FORTIN Filippo Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
95 MARONESE Marco Bardiani – CSF ,,
96 ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team ,,
97 MAGNUSSON Kim Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
98 GATE Aaron Aqua Blue Sport ,,
99 STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice ,,
100 LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan ,,
101 ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team ,,
102 MCNALLY Mark Wanty – Groupe Gobert ,,
103 POLL Stefan WSA Pushbikers ,,
104 GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
105 KUMP Marko CCC Sprandi Polkowice ,,
106 KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil ,,
107 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
108 LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang 9:22
109 DEVRIENDT Tom Wanty – Groupe Gobert ,,
110 MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr – Simplon Wels ,,
111 OWEN Logan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
112 PORZNER Manuel Tirol Cycling Team ,,
113 MALECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice 9:26
114 KOPFAUF Markus WSA Pushbikers ,,
115 HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang 9:28
116 BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
117 MASTALLER Stefan My Bike – Stevens ,,
118 REINDERS Elmar Roompot – Nederlandse Loterij ,,
119 GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang ,,
120 BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij ,,
121 DE GREEF Robbert Roompot – Nederlandse Loterij ,,
122 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij ,,
123 WAEYTENS Zico Vérandas Willems-Crelan ,,
124 PELIKÁN János My Bike – Stevens ,,
125 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Groupe Gobert ,,
126 AUER Daniel WSA Pushbikers ,,
127 FENN Andrew Aqua Blue Sport ,,
128 VAN EMPEL Etienne Roompot – Nederlandse Loterij 9:42
129 KNAPP Daniel Tirol Cycling Team 18:17