Santos Tour Down Under

Niemiecki sprinter otworzył i zamknął rywalizację w wyścigu. Impey został pierwszym od 2013 roku kolarzem spoza Australii, który wygrał klasyfikację generalną.

Szósty etap to 90km po ulicach Adelajdy, na które składało się w sumie 20 okrążeń. Kolarze mogli walczyć na dwóch premiach górskich i dwóch premiach lotnych.

Tuż po starcie zaatakowała dość spora grupka 13 kolarzy, ale peleton nie dał jej odjechać. Nieco dłuższa akcja pojawiła się na czwartej rundzie, gdy najpierw odjechał Mickael Cherel (AG2R La Mondiale), a za nim pogonili Koen de Kort (Trek-Segafredo) i Manuele Boaro (Bahrain-Merida). Przewaga Francuza osiągnęła nawet 30 sekund, ale na następnym okrążeniu było już po wszystkim.

Na piątym kółku zaatakowali Truls Korsaeth (Astana) i Logan Owen (EF Education First – Drapac p/b Cannondale), a po chwili dojechał do nich Laurent Didier (Trek-Segafredo). Na podjeździe pod premię górską na ósmym okrążeniu trio się rozpadło i na czele pozostał jedynie Owen. Po kilku kilometrach doskoczył do niego Ben O’Connor (Dimension Data). Tym razem przewaga wzrosła nawet powyżej dwóch minut nad peletonem oraz minutę nad goniącym samotnie Antoine Duchesne (FDJ).

Na szesnastej rundzie Owen zaatakował i zostawił O’Connora. Samotna eskapada również się jednak nie powiodła – kolarz EF Education First – Drapac został złapany dwa okrążenia przed końcem. W końcówce kibice podziwiali pasjonującą walkę pomiędzy kolejnymi zespołami o dominację w peletonie. Wydawało się, że wygrali ją kolarze Quick-Step Floors rozprowadzający Elię Vivianiego, ale najszybszy był Andre Greipel (Lotto-Soudal), który o pół koła wyprzedził Caleba Ewana (Mitchelton-Scott) i Petera Sagana (BORA-hansgrohe).

W klasyfikacji generalnej triumfował Daryl Impey (Mitchelton-Scott), który pokonał Richiego Porte (BMC), chociaż obu zmierzono ten sam czas. Trzeci był Tom-Jelte Slagter (Dimension Data).

Wyniki ostatniego etapu:

1 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal 2:01:19
2 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott
3 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
4 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
5 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors
6 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
7 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
8 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
9 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Movistar Team
10 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
11 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
12 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
13 Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
14 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
15 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
16 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida
17 Jon Izagirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida
18 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
19 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky
20 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
21 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
22 Ruben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
23 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo
24 Nathan Earle (Aus) UniSA-Australia
25 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
26 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
27 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
28 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
29 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
30 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo
31 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
32 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ
33 Tom Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
34 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
35 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
36 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
37 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
38 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
39 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
40 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
41 Marc Soler (Spa) Movistar Team
42 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
43 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
44 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
45 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
46 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
47 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
48 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
49 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
50 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
51 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
52 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
53 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team
54 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
55 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo
56 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
57 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida
58 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
59 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
60 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
61 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
62 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott
63 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
64 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
65 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
66 Thomas Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
67 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
68 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
69 Scott Davies (GBr) Dimension Data
70 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
71 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
72 Owain Doull (GBr) Team Sky
73 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
74 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
75 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team
76 Michael Mørkøv (Den) Quick-Step Floors
77 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
78 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
79 Alex Porter (Aus) UniSA-Australia
80 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
81 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
82 Daniel Moreno Fernandez (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
83 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
84 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data
85 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data
86 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:00:12
87 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:00:13
88 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:00:16
89 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 0:00:18
90 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
91 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
92 Nuno Bico (Por) Movistar Team
93 Chad Haga (USA) Team Sunweb
94 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
95 Florian Sénéchal (Fra) Quick-Step Floors
96 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
97 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
98 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
99 Timothy Roe (Aus) UniSA-Australia
100 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
101 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
102 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:00:30
103 Tom Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:37
104 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 0:00:40
105 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 0:00:42
106 Rui Alberto Faria da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:05
107 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida 0:01:09
108 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:10
109 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:01:20
110 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team
111 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
112 Scott Bowden (Aus) UniSA-Australia
113 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
114 Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia 0:01:31
115 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:01:46
116 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo 0:02:04
117 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo 0:02:10
118 Zakkari Dempster (Aus) UniSA-Australia
119 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe
120 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 0:02:19
121 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:02:43
122 Truls Engen Korsaeth (Nor) Astana Pro Team
123 Chris Lawless (GBr) Team Sky 0:03:23
124 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:04:26
125 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:04:46

 

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 20:03:34
2 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
3 Tom Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:00:16
4 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:20
5 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
6 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky
7 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida
8 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team 0:00:23
9 Ruben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
10 Robert Gesink (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:24
11 George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo
12 Jon Izagirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida
13 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
14 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida
15 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
16 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
17 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
18 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data 0:00:26
19 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe 0:00:29
20 Mickael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
21 Nathan Earle (Aus) UniSA-Australia
22 Brendan Canty (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
23 Scott Davies (GBr) Dimension Data 0:00:45
24 Daniel Moreno Fernandez (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:00:57
25 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:01
26 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:01:12
27 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 0:01:22
28 Georg Preidler (Aut) Groupama-FDJ 0:01:26
29 Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors 0:01:28
30 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:46
31 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 0:01:57
32 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:02:25
33 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:03:04
34 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:03:09
35 Rui Alberto Faria da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:03:11
36 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 0:05:24
37 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 0:06:16
38 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:06:28
39 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:06:34
40 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:06:53
41 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:07:06
42 Timothy Roe (Aus) UniSA-Australia 0:07:42
43 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 0:09:00
44 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:09:57
45 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:10:30
46 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 0:10:34
47 Lachlan Morton (Aus) Dimension Data 0:11:01
48 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:11:02
49 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:11:20
50 Rubén Fernandez (Spa) Movistar Team 0:11:24
51 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 0:11:43
52 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 0:12:00
53 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:12:41
54 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:12:47
55 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:13:45
56 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 0:13:46
57 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:13:47
58 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin 0:13:50
59 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:14:18
60 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton-Scott 0:15:30
61 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:15:43
62 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:16:09
63 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo 0:16:22
64 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:16:32
65 William Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:16:34
66 Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin 0:17:02
67 Nuno Bico (Por) Movistar Team 0:17:15
68 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo 0:17:19
69 Daan Olivier (Ned) LottoNL-Jumbo 0:17:46
70 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia 0:18:32
71 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:18:36
72 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:19:55
73 Tom Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo 0:20:18
74 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team 0:20:20
75 Michael Mørkøv (Den) Quick-Step Floors 0:21:05
76 Alex Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:22:55
77 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott 0:23:01
78 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Movistar Team 0:23:27
79 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:23:34
80 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ 0:23:46
81 Thomas Scully (NZl) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:24:01
82 Elia Viviani (Ita) Quick-Step Floors 0:24:12
83 Mitchell Docker (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:24:22
84 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:24:45
85 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:24:58
86 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data 0:25:27
87 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:27:13
88 Zakkari Dempster (Aus) UniSA-Australia 0:28:13
89 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:28:20
90 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:28:25
91 Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe 0:28:40
92 Manuele Boaro (Ita) Bahrain-Merida 0:29:06
93 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:29:24
94 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:30:35
95 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:30:48
96 Andre Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:31:08
97 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:31:21
98 Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ 0:33:18
99 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data 0:33:40
100 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:33:55
101 Alex Porter (Aus) UniSA-Australia 0:34:27
102 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:35:10
103 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:35:45
104 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:35:46
105 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 0:36:12
106 Florian Sénéchal (Fra) Quick-Step Floors 0:36:16
107 Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team 0:37:01
108 Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:38:14
109 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:39:07
110 Truls Engen Korsaeth (Nor) Astana Pro Team 0:39:09
111 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott 0:39:39
112 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:39:51
113 Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo 0:41:09
114 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:41:24
115 Chris Lawless (GBr) Team Sky 0:41:25
116 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:41:33
117 Logan Owen (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:41:46
118 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:41:49
119 Scott Bowden (Aus) UniSA-Australia 0:43:13
120 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 0:45:21
121 Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo 0:47:29
122 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 0:53:09
123 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida 0:55:28
124 Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia 0:56:34
125 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ 0:59:55