Tim De Waele / Santos Women's Tour

Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) wygrała trzeci etap i została nową liderką Santos Women’s Tour. 

Trzeci etap Santos Women’s Tour Down Under liczył ponad 122 kilometry i prowadził z The Bend Motorsport Park do Hahndorf. Pod koniec rywalizacji na panie czekał dwukrotnie pokonywany krótki, ale dość wymagający podjazd.

 

Od samego początku główną trudnością był silnie wiejący, boczny wiatr. Dość szybko podzielił on peleton, ale wszystko zjechało się ponownie po 24 kilometrach ścigania. Po kilku chwilach spokoju na samotny atak zdecydowała się Linda Villumsen (Team Virtu Cycling Women).

Zawodniczka z Nowej Zelandii dość szybko uzyskała trzy minuty przewagi i została wirtualną liderką. To zmusiło do większego wysiłku ekipy UniSA-Australia i Mitchelton-Scott. Z peletonu skontrowały Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) i Lauren Stephens (Cylance Pro Cycling).

40 kilometrów przed metą goniąca dwójka dojechała do Villumsen. Po kilku kilometrach spokojnej jazdy Spratt i Stephens zostawiły z tyłu Villumsen i we dwójkę postanowiły powalczyć o etapowy triumf. Do zmęczonej Nowozelandki dołączyły Molly Weaver (Trek – Drops) i Grace Brown (Holden Team Gusto Racing).

Dwójka dobrze ze sobą współpracowała i utrzymywała przewagę nad kolejnymi zawodniczkami. Finałowy podjazd najlepiej rozegrała Amanda Spratt, która na kresce mogła cieszyć się z etapowego triumfu i zgarnięcia koszulki liderki.

Druga finiszowała Lauren Stephens (Cylance Pro Cycling), a trzecia Grace Brown (Holden Team Gusto Racing).

Trzynaste miejsce wywalczyła dziś Katarzyna Pawłowska (Team Virtu Cycling Women).

Wyniki trzeciego etapu:

1 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott 3:47:24
2 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:07
3 Grace Brown (Aus) Holden Team Gusto Racing 0:00:59
4 Katrin Garfoot (Aus) UniSA-Australia 0:01:33
5 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott 0:01:34
6 Emma Grant (GBr) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:01:35
7 Mikayla Harvey (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:01:38
8 Grace Anderson (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:01:40
9 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini
10 Marlies Mejias Garcia (Cub) Twenty20 p/b Sho – Air
11 Shannon Malseed (Aus) Team Tibco – Silicon Valley Bank
12 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott 0:01:44
13 Katarzyna Pawlowska (Pol) Team Virtu Cycling 0:01:46
14 Kathrin Hammes (Ger) Trek – Drops 0:01:50
15 Taryn Heather (Aus) Specialized Women’s Racing
16 Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott 0:01:53
17 Alice Cobb (GBr) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:01:56
18 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
19 Sharlotte Lucas (NZl) Specialized Women’s Racing
20 Deborah Paine (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:01:59
21 Erica Magnaldi (Ita) BePink
22 Eva Buurman (Ned) Trek – Drops 0:02:01
23 Kate McIlroy (NZl) Specialized Women’s Racing
24 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini 0:02:02
25 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:02:04
26 Amanda Jamieson (NZl) Maaslandster International 0:02:06
27 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5 0:02:12
28 Abigail Van Twisk (GBr) Trek – Drops
29 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott 0:02:15
30 Linda Villumsen (NZl) Team Virtu Cycling 0:02:16
31 Shayna Powless (USA) Twenty20 p/b Sho – Air 0:02:20
32 Amy Cure (Aus) Wiggle High5 0:02:24
33 Lauren Kitchen (Aus) UniSA-Australia
34 Maeve Plouffe (Aus) TIS Racing 0:02:29
35 Alison Jackson (Can) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:02:30
36 Georgia Baker (Aus) TIS Racing 0:02:34
37 Jessica Mundy (Aus) TIS Racing 0:02:37
38 Rachel Neylan (Aus) UniSA-Australia 0:02:38
39 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling 0:02:39
40 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:02:47
41 Erica Clevenger (USA) Twenty20 p/b Sho – Air
42 Ashlee Ankudinoff (Aus) Specialized Women’s Racing 0:02:49
43 Lucy Bechtel (Aus) Specialized Women’s Racing
44 Scotti Lechuga-Wilborn (USA) Twenty20 p/b Sho – Air 0:02:55
45 Kathryn Buss (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:03:02
46 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott 0:03:05
47 Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5
48 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5 0:03:08
49 Rachele Barbieri (Ita) Wiggle High5 0:03:09
50 Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling 0:03:51
51 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling
52 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling 0:03:59
53 Molly Weaver (GBr) Trek – Drops 0:04:11
54 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini 0:04:34
55 Tiffany Cromwell (Aus) UniSA-Australia
56 Bronwyn Macgregor (NZl) Maaslandster International 0:05:12
57 Lauretta Hanson (Aus) UniSA-Australia 0:06:34
58 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini 0:13:48
59 Margot Clyne (USA) Twenty20 p/b Sho – Air
60 Kristina Clonan (Aus) TIS Racing
61 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 0:13:50
62 Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink 0:13:51
63 Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling
64 Carlee Taylor (Aus) Holden Team Gusto Racing
65 Ella Bloor (Aus) Specialized Women’s Racing 0:15:53
66 Megan Scott (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:17:14
67 Rylee McMullen (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:18:23
68 Georgia Whitehouse (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:18:52
69 Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:18:36
70 Holly Breck (USA) Cylance Pro Cycling 0:18:38
71 Angela Smith (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:18:39
72 Danielle Morshead (USA) Twenty20 p/b Sho – Air
73 Kendall Ryan (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:18:51
74 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling
75 Tayler Wiles (USA) Trek – Drops 0:18:56
76 Francesca Pattaro (Ita) BePink
77 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:19:04
78 Annasley Park (GBr) Trek – Drops
OTL Yasue Nakahara (Jpn) Maaslandster International
DNF Katia Ragusa (Ita) BePink
DNF Rippon Lydia (NZl) Vantage New Zealand National Team
DNF Jer Ling Serene Lee (Sin) Maaslandster International
DNF Kimberley Wells (Aus) Holden Team Gusto Racing
DNF Breanna Hargrave (Aus) TIS Racing

Klasyfikacja generalna po trzech etapach:

1 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott 9:39:52
2 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:29
3 Katrin Garfoot (Aus) UniSA-Australia 0:01:30
4 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott 0:01:36
5 Grace Brown (Aus) Holden Team Gusto Racing 0:01:54
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott 0:02:07
7 Shannon Malseed (Aus) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:02:09
8 Kate McIlroy (NZl) Specialized Women’s Racing 0:02:25
9 Grace Anderson (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:02:42
10 Emma Grant (GBr) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:02:46
11 Taryn Heather (Aus) Specialized Women’s Racing 0:02:49
12 Kathrin Hammes (Ger) Trek – Drops
13 Mikayla Harvey (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:02:54
14 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini 0:03:03
15 Katarzyna Pawlowska (Pol) Team Virtu Cycling 0:03:13
16 Linda Villumsen (NZl) Team Virtu Cycling 0:03:15
17 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini 0:03:19
18 Sharlotte Lucas (NZl) Specialized Women’s Racing 0:03:25
19 Abigail Van Twisk (GBr) Trek – Drops 0:03:26
20 Amy Cure (Aus) Wiggle High5
21 Erica Magnaldi (Ita) BePink 0:03:29
22 Eva Buurman (Ned) Trek – Drops 0:03:31
23 Lauren Kitchen (Aus) UniSA-Australia 0:03:40
24 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5 0:03:56
25 Shayna Powless (USA) Twenty20 p/b Sho – Air 0:04:07
26 Alison Jackson (Can) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:04:13
27 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling 0:04:14
28 Marlies Mejias Garcia (Cub) Twenty20 p/b Sho – Air 0:04:16
29 Georgia Baker (Aus) TIS Racing 0:04:18
30 Deborah Paine (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:04:20
31 Rachel Neylan (Aus) UniSA-Australia
32 Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5 0:04:36
33 Maeve Plouffe (Aus) TIS Racing 0:04:39
34 Scotti Lechuga-Wilborn (USA) Twenty20 p/b Sho – Air 0:04:50
35 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
36 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:04:57
37 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton Scott 0:05:10
38 Amanda Jamieson (NZl) Maaslandster International 0:05:26
39 Jessica Mundy (Aus) TIS Racing 0:05:31
40 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5 0:05:32
41 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:05:37
42 Molly Weaver (GBr) Trek – Drops 0:05:41
43 Ashlee Ankudinoff (Aus) Specialized Women’s Racing 0:05:42
44 Erica Clevenger (USA) Twenty20 p/b Sho – Air
45 Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott 0:06:00
46 Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott
47 Lucy Bechtel (Aus) Specialized Women’s Racing 0:06:07
48 Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini 0:06:21
49 Rachele Barbieri (Ita) Wiggle High5 0:06:49
50 Tiffany Cromwell (Aus) UniSA-Australia 0:07:29
51 Bronwyn Macgregor (NZl) Maaslandster International 0:08:07
52 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling 0:08:24
53 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling 0:08:33
54 Lauretta Hanson (Aus) UniSA-Australia 0:09:25
55 Kathryn Buss (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:12:33
56 Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling 0:14:39
57 Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink 0:15:54
58 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini 0:16:18
59 Kristina Clonan (Aus) TIS Racing 0:16:58
60 Carlee Taylor (Aus) Holden Team Gusto Racing 0:16:59
61 Margot Clyne (USA) Twenty20 p/b Sho – Air 0:17:56
62 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 0:18:21
63 Ella Bloor (Aus) Specialized Women’s Racing 0:19:15
64 Alice Cobb (GBr) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:20:06
65 Megan Scott (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:20:42
66 Georgia Whitehouse (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:20:54
67 Holly Breck (USA) Cylance Pro Cycling 0:22:01
68 Francesca Pattaro (Ita) BePink 0:22:55
69 Tayler Wiles (USA) Trek – Drops
70 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling 0:23:25
71 Rylee McMullen (NZl) Vantage New Zealand National Team 0:23:58
72 Kendall Ryan (USA) Team Tibco – Silicon Valley Bank 0:24:02
73 Angela Smith (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:24:35
74 Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling 0:26:47
75 Danielle Morshead (USA) Twenty20 p/b Sho – Air 0:29:21
76 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:31:39
77 Annasley Park (GBr) Trek – Drops 0:35:25
78 Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni-Staminade Women’s Cycling Team 0:39:01