fot. Santos Tour Down Under

Za nami finałowe rozstrzygnięcia premierowego wyścigu Women’s World Tour w sezonie 2023. Trzeci etap przyniósł nam trzecią zwyciężczynię etapową i zarazem trzecią prowadzącą w klasyfikacji generalnej – dziś pełną pulę zgarnęła w Santos Tour Down Under zgarnęła Grace Brown. Wyższość 30-latki w dwójkowym finiszu uznać musiała Amanda Spratt, podium zarówno dziś, jak i w całym wyścigu uzupełniła Georgia Williams.

Ostatni etap wyścigu pań od samego początku zapowiadał się na kluczowy dla losów klasyfikacji generalnej. Wszystko za sprawą srożącego się ledwie 7,5km przed metą szczytu podjazdu pod Corkscrew Road (2,4km; 9,2%), na którym miały się rozstrzygnąć losy całego wyścigu. W koszulce liderki klasyfikacji generalnej do ostatniego etapu przystępowała Alexandra Manly (Team Jayco AlUla), acz Australijka mogła czuć na plecach oddech kilkunastu rywalek.

Zdjęcie

Odjazd dnia utworzyły Gina Ricardo (Team Bridgelane) i Georgia Danford (Team Coop – Hitec Products) i to one dzieliły między sobą początkowe premie. Na pierwszym lotnym finiszu po trzecie miejsce wyskoczyła Daria Pikulik (Human Powered Health), albowiem Polka walczyła o klasyfikację punktową.

Później do uciekinierek dołączyła Lucinda Stewart (ARA Skip Capital Sunshine Coast), a przewaga odjazdu ustabilizowała się na poziomie nieco ponad 2 minut. Ten stan utrzymywał się bardzo długo, a rozbił się dopiero na ostatnich 20km – najpierw odpadła Georgia Danford, a następnie na zjeździe upadła ledwie 18-letnia Lucinda Stewart. Najdłużej z peletonem walczyć próbowała Gina Ricardo, acz i jej przygoda zakończyła się przedwcześnie – 15km przed metą złapała ją główna grupa.

Na początku Corkscrew Road (2,4km; 9,2%) peleton uległ najpierw ogromnej redukcji za sprawą pracy Brodie Chapman (Trek – Segafredo), a wszystko okazało się być pracą pod atak jej koleżanki klubowej Amandy Spratt. 35-letnia Australijka zaatakowała niesamowicie mocno rozrywając grupę za swoimi plecami na strzępy, a odpowiedzieć potrafiła jej jedynie Grace Brown (FDJ – SUEZ). Aktualna wicemistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas goniła starszą o 5 lat koleżankę przez pół podjazdu i całe zjazdy w kierunku mety w Campbelltown by dopaść ją na nieco ponad kilometr przed metą.

W grupie z tyłu pogoń napędzały 3 zawodniczki EF Education-TIBCO-SVB, acz te nie były w stanie skasować dwóch uciekających rywalek. Tym samym z przodu rozegrał się dwójkowy finisz, za sprawą którego zarówno etap, jak i cały wyścig wygrała Grace Brown (FDJ – SUEZ). Łupem 30-letniej Australijki padła także klasyfikacja punktowa. Drugie miejsce dziś i w klasyfikacji generalnej dla Amandy Spratt (Trek – Segafredo), która na pocieszenie została najlepszą góralką domowej imprezy Women’s World Tour. Finisz o trzecią lokatę wygrała Georgia Williams (EF Education-TIBCO-SVB), dla której podium wyścigu najwyższej kategorii jest największym sukcesem w karierze. Najlepszą zawodniczką do lat 23 została z kolei 7. w klasyfikacji generalnej Henrietta Christie (Human Powered Health), koleżanka klubowa Darii Pikulik – triumfatorki pierwszego odcinka.

Wyniki 3. etapu Santos Tour Down Under 2023:

Poprzedni artykułAmaro Antunes zrywa z kolarstwem
Następny artykułMaximiliano Richeze zakończy karierę po Vuelta a San Juan 2023
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments