fot. Lotto-Soudal / PhotoNEWS

Belg z Lotto – Soudal niesamowicie się napracował w końcowej fazie wyścigu, a jadący z nim w ucieczce Tom Dumoulin niejako „w nagrodę” oddał mu etapowy triumf, gdyż Holender został nowym liderem wyścigu.

Przedostatni dzień BinckBank Tour to kolejna ciężka przeprawa kojarzona bardziej z pagórkowatymi klasykami typu Liege – Bastogne – Liege. Na trasie Riemst – Houffalize (dystans 204 km) kolarze musieli pokonać łącznie kilkanaście krótkich, ale wymagających podjazdów.

W deszczowej aurze na walkę z peletonem zdecydowali się: Rory Sutherland (Movistar), Dylan van Baarle (Cannondale – Drapac), Tony Martin (Katusha – Alpecin), Pieter Weening (Roompot – Nederlandse Loterij), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) i Tao Geoghegan Hart (Sky).

Treck

Ucieczka zgodnie współpracowało, ale równe i mocne tempo peletonu spowodowało, że 30 kilometrów przed metą po harcownikach praktycznie nie było śladu. Krótkie i sztywne wspinaczki znacząco uszczupliły grono zawodników liczących się w walce o zwycięstwo etapowe.

24 kilometry przed kreską na czele jechał Olivier Naesen (Ag2r), a jego akcje skontrowali Peter Sagan (BORA-hansgrohe) oraz Tim Wellens (Lotto-Soudal). Słowak miał jednak sporego pecha – gdy tylko zrobiła się niewielka przewaga to złapał „kapcia” i stracił kontakt z czołówką. Paskudna pogoda to jednak idealna aura dla Wellensa, który dzielnie zbierał bonusowe sekundy na „złotym kilometrze”. Do koła Belga doskoczył Tom Dumoulin (Sunweb) i ten duet miał niewielką przewagę nad goniącymi, a Sagan długo musiał czekać na wóz techniczny i tracił do prowadzącego duetu ponad minutę.

Mimo zaciekłego pościgu szóstka zawodników nie mogła zniwelować około 20 sekund straty do Dumoulina i Wellensa. Mimo ogromnej woli walki Peter Sagan nie zdołał nadgonić do rywali, bo znów brakowało chętnych do wspólnej gonitwy z mistrzem świata.

Na ostatnich metrach zwycięzca Giro d’Italia nie był w stanie wyjść z koła Wellensa i to zawodnik Lotto – Soudal triumfował na przedostatnim etapie BinckBank Tour. Z niewielkiej grupy sprint po trzecie miejsce wygrał Jasper Stuyven.

Wyniki:

# Nazwisko (Kraj) Zespół Czas
1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 5:04:36
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb
3 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:17
4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
5 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
6 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:00:20
7 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
8 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:01:42
9 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac
10 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert
11 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
12 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
13 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
14 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
15 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
16 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
17 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
18 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
19 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
20 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
21 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
22 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
23 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:01:49
24 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:03:53
25 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:04:03
26 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:04:54
27 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
28 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:05:21
29 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
30 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
31 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:05:32
32 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 0:08:29
33 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
34 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
35 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
36 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
37 Léo Vincent (Fra) FDJ
38 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
39 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
40 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
41 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:08:32
42 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
43 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
44 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
45 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
46 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
47 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
48 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
49 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
50 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb
51 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:08:37
52 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
53 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
54 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 0:12:29
55 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:14:48
56 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
57 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
58 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
59 Owain Doull (GBr) Team Sky
60 Marc Sarreau (Fra) FDJ
61 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
62 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
63 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
64 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
65 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott
66 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida
67 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
68 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
69 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems Crelan
70 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
71 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
72 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
73 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
74 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
75 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
76 Ian Stannard (GBr) Team Sky
77 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:14:54
78 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
79 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
80 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:16:39
81 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:21:08
82 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
83 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
84 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
85 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
86 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
87 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
88 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
89 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
90 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin
91 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
92 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems Crelan
93 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale
94 Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
95 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
96 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert
97 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
98 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
99 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
100 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
101 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
102 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
103 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
104 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
105 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team
106 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
107 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
108 Elia Viviani (Ita) Team Sky
109 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
110 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo
111 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
112 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
113 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
114 Nuno Bico (Por) Movistar Team
115 Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
116 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates
117 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
118 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
119 Gijs Van Hoeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
120 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
121 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
122 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
123 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott
124 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
125 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
126 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
127 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:21:20
128 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
129 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
130 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates
131 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
132 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
133 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
134 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan
135 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
136 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors
137 Ben Swift (GBr) Team UAE Emirates
138 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:21:25
139 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb
140 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
141 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:23:08
142 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
143 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan
144 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 0:23:09
145 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:23:16
DNF Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida
DNF David Per (Slo) Bahrain-Merida
DNF Mickael Delage (Fra) FDJ
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
DNF Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors
DNF Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
DNF Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
DNF Wouter Wippert (Ned) Cannondale-Drapac
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Veranda’s Willems Crelan
DNS Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
DNS Sam Bewley (NZl) Orica-Scott
DNS Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij

Klasyfikacja generalna:

# Nazwisko (Kraj) Zespół Czas
1 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 20:27:49
2 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:04
3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:46
4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:52
5 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:01:02
6 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:01:09
7 Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:46
8 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:01:48
9 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team 0:02:13
10 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:02:15
11 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:02:18
12 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott 0:02:21
13 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac 0:02:22
14 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:02:28
15 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:02:40
16 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:02:49
17 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:03:04
18 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 0:03:15
19 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:17
20 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:03:19
21 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:49
22 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:06:42
23 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:06:46
24 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:06:52
25 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo 0:09:16
26 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:09:19
27 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:09:41
28 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:09:48
29 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:09:53
30 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb 0:10:07
31 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 0:10:13
32 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 0:10:17
33 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:10:34
34 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:35
35 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:10:47
36 Léo Vincent (Fra) FDJ 0:11:11
37 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:11:15
38 Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:20
39 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin 0:11:29
40 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:11:37
41 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
42 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 0:12:58
43 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida 0:14:32
44 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:15:00
45 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:15:17
46 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:15:31
47 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:15:38
48 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:15:40
49 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:15:42
50 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:15:46
51 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:15:50
52 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:15:55
53 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:16:00
54 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:16:08
55 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:16:13
56 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 0:16:15
57 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:16:16
58 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 0:16:18
59 Ion Insausti (Spa) Bahrain-Merida 0:16:23
60 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 0:16:40
61 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac 0:17:23
62 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:18:23
63 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:18:56
64 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:19:22
65 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 0:19:24
66 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:19:50
67 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 0:19:52
68 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott 0:20:15
69 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:21:17
70 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:22:20
71 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:22:34
72 Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors 0:22:35
73 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:22:49
74 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:23:07
75 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:23:21
76 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:23:31
77 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:23:37
78 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:23:39
79 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:23:56
80 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:24:13
81 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:24:14
82 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:24:20
83 Gijs Van Hoeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:24:24
84 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo 0:24:29
85 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:24:40
86 Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo 0:24:42
87 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin 0:24:44
88 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates 0:25:14
89 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:25:16
90 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
91 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:25:19
92 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:25:35
93 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:25:37
94 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:26:39
95 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:26:51
96 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:26:53
97 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data 0:27:11
98 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 0:27:33
99 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott 0:27:45
100 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:27:49
101 Bert Van Lerberghe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
102 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:28:08
103 Stijn Steels (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:28:14
104 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:28:43
105 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:28:46
106 Nuno Bico (Por) Movistar Team 0:29:36
107 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:30:02
108 Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal 0:30:03
109 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:30:26
110 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:31:01
111 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:31:02
112 Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb 0:31:06
113 Ben Swift (GBr) Team UAE Emirates 0:31:15
114 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data 0:31:43
115 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:32:17
116 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:32:34
117 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:32:40
118 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:32:59
119 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates 0:33:03
120 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida 0:33:16
121 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:33:42
122 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:34:11
123 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac 0:34:18
124 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:34:41
125 Huub Duijn (Ned) Veranda’s Willems Crelan 0:34:45
126 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
127 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:34:46
128 Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin 0:34:56
129 Rudy Barbier (Fra) AG2R La Mondiale 0:35:01
130 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:35:03
131 Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe 0:35:05
132 Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates 0:35:06
133 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:35:07
134 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates 0:35:16
135 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:35:24
136 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:35:42
137 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:35:56
138 Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott 0:36:03
139 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:37:36
140 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:40:54
141 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:41:34
142 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 0:41:58
143 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:43:43
144 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:43:44
145 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky 0:55:07