Francuskie media donoszą, że przyszłoroczna Wielka Pętla znów zawita do nadmorskiej krainy. Największy wyścig wielodniowy na świecie już po raz szósty wystartuje z departamentu w Kraju Loary.  

Informację opublikowała gazeta Ouest France na swojej stronie internetowej. Zdaniem dziennika, porozumienie pomiędzy władzami departamentu a organizacją ASO zostało już zawarte i będzie oficjalnie ogłoszone w przeciągu kilku godzin. Przyszłoroczny Tour de France wystartuje 30 lipca – nie ujawniono jeszcze przebiegu trasy oraz ilości etapów rozgrywanych w Vendee.

Kolarze sześć razy zaczynali Wielką Pętlę w historycznej krainie Wandei. Pierwszy raz departament gościł zawodników w 1976 roku, a następnie w latach 1993, 1999, 2005 oraz 2011. Sześć lat temu rozpoczęcie wyścigu okazało się wielki sukcesem – peleton Tour de France przyciągnął 1,2 miliona widzów oraz przyniósł departamentowi 22,6 milionów euro zysku. W tamtej edycji na drogach Vendee odbyły się dwa etapy. Pierwszy odcinek z metą na krótkim podjeździe Mont des Alouettes wygrał Philippe Gilbert. Drugiego dnia odbył się etap jazdy drużynowej na czas w Les Essarts, w którym najszybsza była ekipa Garmin-Cervelo.

Departament Vendee znajduje się w zachodniej Francji, przy ujściu rzeki Loary do morza. Obszar regionu jest bardzo zróżnicowany – wschodnia część jest pagórkowata i pofałdowana, natomiast zachodnie tereny znajdują się nad morzem i często wieją tam silne wiatry. Na drogach departamentu można rozegrać szybkie etapy dla sprinterów lub wymagające odcinki dla specjalistów od „klasyków”. W Wandei swoją siedzibę ma ekipa Direct Energie, która została założona siedemnaście lat temu przez Jeana-Rene Bernadeau.