Już w najbliższą sobotę zostanie rozegrana 51. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Ministra Obrony Narodowej (1.2 UCI). Wyścig ze startem i metą w Płocku znajduje się w kalendarzu BGŻ ProLigi. Tytułu z przed roku bronić będzie Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice).

Klasyk liczy 179 kilometrów. Kolarze 18 sierpnia o 10:00 wystartują z rynku w Płocku na płaskie, lecz wietrzne rundy. Pięć z nich to duże okrążenia w pobliżu Płocka, trzy to mniejsze w centrum miasta.

W ubiegłym roku (podobnie jak w 2009) wyścig wygrał Tomasz Kiendyś. Zawodnik CCC Polsat Polkowice pokonał Radosława Romanika (Bank BGŻ Team) oraz Mateja Jurco (Dukla Trencin). W tym sezonie faworytem wydaje się być inny z podopiecznych Piotra Wadeckiego – Sylwester Janiszewski, który w ostatnim czasie imponuje formą.

W ostatnich latach, MON dwukrotnie wygrywał Bartłomiej Matysiak. Cztery lata temu w barwach warszawskiej Legii, a w 2010 roku już jako zawodnik CCC Polsat Polkowice. Ekipa BDC MarcPol Team pojedzie prawdopodobnie na byłego triumfatora – Adama Wadeckiego. Były mistrz Polski wygrał ten klasyk w 2004 roku. Spośród „niebieskich” na podium stawali jeszcze Robert Radosz i Dariusz Rudnicki.

Bank BGŻ Team może liczyć na trójkę swoich liderów, czyli czwartego przed rokiem Łukasza Bodnara, szóstego Pawła Cieślika i jedenastego Tomasza Smolenia.

W wyścigu pojedzie 16 drużyn, w tym pięć zagranicznych: Dukla Trencin, Reprezentacja Białorusi, Reprezentacja Czech, ISD-Lampre oraz Team Russia.

Jak powiedział nam dyrektor wyścigu Marcin Wasiołek wyścig będzie trudniejszy niż w latach ubiegłych: „Trasa w tym roku jest zmieniona, będzie więcej odkrytej przestrzeni, co sprawi że kolarze powalczą”na rantach”. Ponadto, dystans ponad 180 kilometrów na pewno też da się we znaki. Faworyta nie mam, niech zwycięzca będzie dla mnie niespodzianką”.