W dniu dzisiejszym kierownictwo ekipy otrzymało z UCI informację, że ekipa CCC Polsat Polkowice, ma prawo startu w Mistrzostwach Świata w drużynowej jeździe na czas.

Międzynarodowa Unia Kolarska wystosowała e-mail do dyrektorów sportowych ekipy, że na podstawie rankingu z dnia 15 sierpnia 2012 r. ekipa CCC Polsat Polkowice  jest uprawniona do startu w drużynowej jeździe na czas podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym w holenderskim Valkenburgu.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym odbędą się w dniach 15-22 września,  na trasach zlokalizowanych w holenderskiej prowincji Limburgia. Jak zawsze podczas rozgrywanych mistrzostw kolarze będą rywalizować o tęczowe koszulki w ramach jazdy indywidualnej na czas kobiet i mężczyzn, a także podczas wyścigów ze startu wspólnego.

Dodatkową konkurencją, która powraca do programu mistrzostw świata jest drużynowa jazda na czas. Międzynarodowa Unia Kolarska w ubiegłym roku decyzją władz, postanowiła przywrócić te konkurencję do programu mistrzostw, choć w nieco odmiennej formule. W wyścigu drużynowym będzie startowało nie czterech, a sześciu kolarzy (mierzony będzie czas czwartego na mecie), zaś dystans – nie 100 kilometrów, tylko mniej więcej o połowę krótszy.  Ponadto, w wyścigu drużynowym będą startowały ekipy zawodowe (legitymujące się licencjami zawodowymi) a nie reprezentacje krajowe jak było to organizowane przed laty. Po raz pierwszy w wyścigach drużynowych mogą wystartować kobiety.

W tegorocznych mistrzostwach świata w holenderskim Valkenburgu mężczyźni będą pokonywali trasę długości 51 km, a kobiety zmierzą się z trasą nieco krótszą, wynoszącą 32 km. Start ekipy męskiej odbędzie się w miejscowości Sittard i po pokonaniu trasy czasówki na której znajduje się bardzo „sztywny” podjazd pod Cauberg, kolarze będą finiszować na mecie w Valkenburgu.

Trasa i profil jazdy drużynowej na czas.

Po raz ostatni medale i tęczowe koszulki  zostały rozdane podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku w Agrigento (Włochy). Mistrzami świata została wówczas ekipa włoska.

W tej konkurencji Polacy odnosili również wiele znaczących sukcesów. W 1973 r. w Barcelonie ekipa w składzie: Mytnik, Szozda, Lis, Szurkowski zdobyła złoty medal. Po kolejny złoty medal ekipa w składzie: Mytnik, Nowicki, Szurkowski, Szozda sięgnęła w 1975 r. w Yvoir w Belgii. Ponadto udziałem Polaków były również  dwa srebrne medale (1979, 1989) oraz  dwa brązowe (1971, 1977).

Jazda drużynowa na 100 km znajdowała się przez wiele lat w programie igrzysk olimpijskich w latach 1912-1992. Startując podczas igrzysk olimpijskich polscy kolarze również odnosili znaczące sukcesy. W 1972 r.  na igrzyskach w Monachium ekipa w składzie: Szurkowski, Szozda, Barcik i Lis zdobyła srebrny medal. Podczas kolejnych igrzysk w 1976 r. w Montrealu, ekipa w składzie: Szurkowski, Nowicki, Mytnik i Szozda, kolejny raz wywalczyła srebrny medal. Ostatni, trzeci srebrny medal olimpijski zdobyła w 1988 r. w Seulu ekipa w składzie: Sypytkowski, Jaskuła, Halupczok i Leśniewski.

Źródło: CCC Polsat

Źródło trasa i profil: www.limburg2012.nl

guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kkk
kkk

Może wkoncu sie dorobią czasowych rowerów żeby się chociaż wizualnie dobrze prezentowa….

zbyszek
zbyszek

Po co taką kasę wydawać na nowe rowery,kiedy będzie po sezonie.

Jam
Jam

Wiadomo, że i tak wygra SKY (Wiggins, Froome, Rogers, Thomas, Boason Hagem i Porte ) nazwiska mówią same za siebie

willy
willy

Panowie z UCI postanowili sobie zafundować ligę mistrzów. Ściganie się o mistrzostwo w ekipach zawodowych a nie narodowych jak dla mnie jest kompletną porażką…