Enrico Gasparotto (Astana) po emocjonującej końcówce wygrał pierwszy z trzech ardeńskich klasyków – Amstel Gold Race. Na podium stanęli jeszcze Jelle Vanendert (Lotto-Belisol) oraz Peter Sagan (Liquigas-Cannondale).
Kolarze ścigali się na 256 kilometrowej trasie z Mastricht do Valkenburga. Na całym dystansie znajdował się szereg krótkich lecz stromych podjazdów.
W ucieczkę dnia załapali się: Pello Bilbao (Euskaltel-Euskadi), Romain Bardet (AG2R), Cédric Pineau (FDJ), Raymond Kreder y Alex Howes (Garmin), Simone Stortoni (Lampre), Steven Caethoven (Accent.Jobs), Eliot Lietaer (Topsport Vlaanderen) oraz Sébastien Delfosse (Landbouwkrediet). Czołówka wypracowała maksymalnie 12 minut i 45 sekund przewagi, jednak wkrótce tempo w peletonie zaczęło rosnąć i różnica topniała.
Z przodu zaczęli odpadać kolejni kolarze. Na 35 kilometrów przed końcem na czele kręcili już tylko: Bardet (Ag2R), Bilbao (Euskaltel-Euskadi), Stortoni (Lampre) i Kreder (Garmin).
Wreszcie na przedostatnim podjeździe, który znajdował się na około 10 kilometrów przed końcem dogoniono ostatniego z uciekinierów, młodego Francuza Bardet. Chwilę później na solowy atak zdecydował się Oscar Freire (Katusha). Hiszpan dotąd nieznany z tego typu akcji zyskał kilkanaście sekund przewagi nad grupą faworytów.
Za nim trwała pogoń w którą zaangażowani byli zawodnicy BMC-Racing, pracujący na rzecz Philippe`a Gilbert. Tuż przed wjazdem na finałowy Cauberg, zaczynający się na kilometr przed metą zaatakował jeszcze Niki Terpstra (Omega Pharma – Quick Step). Belg już na wzniesieniu został skasowany przez Gilberta, który działał już na własną rękę.
Freire nie poddawał się, choć na jego twarzy było już widać, że ma dość. Pościg zbliżał się do trzykrotnego mistrza świata i w końcu go dogonił. Bardzo mocno pociągnął Peter Sagan, jednak mistrz Słowacji opadł z sił i wkrótce wyprzedzili go Jelle Vanendert oraz Enrico Gasparotto. Włoch na ostatnich metrach walczył o zwycięstwo już tylko z Belgiem i to on wyszedł z tego pojedynku górą. Trzeci przyjechał Sagan, a tuż za nim Thomas Voeckler (Europcar).
Wyniki Amstel Gold Race:
1 | Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana | 6:32:35 | |
2 | Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team | ||
3 | Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale | 0:00:02 | |
4 | Oscar Freire Gomez (Spa) Katusha Team | ||
5 | Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar | ||
6 | Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team | ||
7 | Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
8 | Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Barracuda | 0:00:04 | |
9 | Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale | ||
10 | Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
11 | Maxim Iglinsky (Kaz) Pro Team Astana | ||
12 | Frank Schleck (Lux) Radioshack-Nissan | ||
13 | Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia | ||
14 | Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-Quickstep | 0:00:09 | |
15 | Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda | ||
16 | Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank | 0:00:12 | |
17 | Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team | ||
18 | Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda | ||
19 | Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team | ||
20 | Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team | 0:00:19 | |
21 | Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling | ||
22 | Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team | 0:00:22 | |
23 | Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank | ||
24 | Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team | ||
25 | Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale | 0:00:30 | |
26 | Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team | 0:00:36 | |
27 | Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team | ||
28 | Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quickstep | ||
29 | Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana | ||
30 | Alex Howes (USA) Garmin-Barracuda | 0:00:47 | |
31 | Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD | 0:00:51 | |
32 | Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale | 0:01:05 | |
33 | Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team | ||
34 | Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank | ||
35 | Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD | ||
36 | Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team | ||
37 | Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quickstep | ||
38 | Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:01:17 | |
39 | Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team | ||
40 | Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling | ||
41 | Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat | 0:01:30 | |
42 | Vincent Jerome (Fra) Team Europcar | ||
43 | Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:02:03 | |
44 | Simon Geschke (Ger) Argos – Shimano | ||
45 | Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet-Euphony | ||
46 | Tom Dumoulin (Ned) Argos – Shimano | ||
47 | Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
48 | Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team | ||
49 | Kévin Reza (Fra) Team Europcar | ||
50 | Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat | ||
51 | Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
52 | Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
53 | Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep | ||
54 | Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
55 | Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
56 | Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Euphony | ||
57 | Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD | ||
58 | Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat | ||
59 | Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
60 | Michel Kreder (Ned) Garmin-Barracuda | ||
61 | Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
62 | Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling | ||
63 | Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team | 0:02:21 | |
64 | Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi | ||
65 | Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat | ||
66 | Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia | ||
67 | Francesco Gavazzi (Ita) Pro Team Astana | ||
68 | Evgeny Petrov (Rus) Pro Team Astana | ||
69 | Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
70 | Ben Hermans (Bel) Radioshack-Nissan | ||
71 | Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep | ||
72 | Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
73 | Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale | ||
74 | Maxime Monfort (Bel) Radioshack-Nissan | ||
75 | Daniel Martin (Irl) Garmin-Barracuda | ||
76 | David Tanner (Aus) Team Saxo Bank | ||
77 | Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team | ||
78 | Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana | ||
79 | Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team | 0:02:40 | |
80 | Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:02:51 | |
81 | Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | 0:03:01 | |
82 | Christopher Horner (USA) Radioshack-Nissan | 0:03:19 | |
83 | Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team | 0:03:43 | |
84 | Arnaud Gerard (Fra) FDJ-Big Mat | 0:04:32 | |
85 | Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep | ||
86 | Bruno Pires (Por) Team Saxo Bank | 0:04:46 | |
87 | Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team | ||
88 | Imanol Erviti (Spa) Movistar Team | ||
89 | Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Euphony | ||
90 | Johan Van Summeren (Bel) Garmin-Barracuda | ||
91 | Andy Schleck (Lux) Radioshack-Nissan | 0:05:39 | |
92 | Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team | ||
93 | Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team | ||
94 | Angelo Tulik (Fra) Team Europcar | ||
95 | Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
96 | Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
97 | Johannes Fröhlinger (Ger) Argos – Shimano | ||
98 | Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale | ||
99 | Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo Bank | ||
100 | Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
101 | Troels Ronning Vinther (Den) Team Saxo Bank | ||
102 | Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale | 0:07:00 | |
103 | Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD | ||
104 | Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
105 | Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD | ||
106 | Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling | ||
107 | Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano | ||
108 | Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling | ||
109 | Luca Paolini (Ita) Katusha Team | ||
110 | Simone Ponzi (Ita) Pro Team Astana | 0:07:33 | |
111 | Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar | ||
112 | Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | 0:08:02 | |
113 | Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
114 | Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
115 | Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet-Euphony | ||
116 | Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha Team | ||
117 | Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano | ||
118 | Jan Bakelants (Bel) Radioshack-Nissan | 0:11:26 | |
119 | Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team | ||
120 | Michael Schär (Swi) BMC Racing Team | ||
121 | Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team | ||
122 | Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
123 | Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
124 | Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale | 0:11:31 | |
125 | Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat | ||
126 | Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar | ||
127 | Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia | ||
128 | Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale | ||
129 | Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team | ||
130 | Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
131 | Daryl Impey (RSA) GreenEdge Cycling Team | ||
132 | Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
133 | Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank | ||
134 | Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
135 | Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team | ||
136 | Oleg Chuzhda (Ukr) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
137 | Peio Bilbao (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
138 | Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet-Euphony | ||
139 | Borut Bozic (Slo) Pro Team Astana | ||
140 | Yukihiro Doi (Jpn) Argos – Shimano | ||
141 | Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD | ||
142 | Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat | ||
143 | Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda | ||
144 | Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team | ||
145 | Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep | ||
DNF | Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team | ||
DNF | Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team | ||
DNF | Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team | ||
DNF | Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale | ||
DNF | Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
DNF | Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
DNF | Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi | ||
DNF | Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team | ||
DNF | Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team | ||
DNF | Christian Meier (Can) GreenEdge Cycling Team | ||
DNF | Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team | ||
DNF | Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team | ||
DNF | Yuriy Krivtsov (Fra) Lampre – ISD | ||
DNF | Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD | ||
DNF | Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale | ||
DNF | Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team | ||
DNF | Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team | ||
DNF | Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep | ||
DNF | Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team | ||
DNF | Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team | ||
DNF | Laurent Didier (Lux) Radioshack-Nissan | ||
DNF | Joost Posthuma (Ned) Radioshack-Nissan | ||
DNF | Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling | ||
DNF | Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling | ||
DNF | Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling | ||
DNF | Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team | ||
DNF | Gregory Habeaux (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
DNF | Staf Scheirlinckx (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
DNF | Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
DNF | Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
DNF | Kevin Van Melsen (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s | ||
DNF | Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia | ||
DNF | Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia | ||
DNF | Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini – Selle Italia | ||
DNF | Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini – Selle Italia | ||
DNF | Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet-Euphony | ||
DNF | Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony | ||
DNF | Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano | ||
DNF | Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano | ||
DNF | Franck Bouyer (Fra) Team Europcar | ||
DNF | Christophe Kern (Fra) Team Europcar | ||
DNF | Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator | ||
DNF | Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator |
Foto: bettiniphoto.net
Andrzej
świetny wyścig