Zwycięzcą 73. Giro dell’ Appennino został Włoch Fabio Felline (Androni-Giocattoli). Pokonał on w finałowym sprincie swoich rodaków Gianlucę Brambille (Colnago – CSF) i Francesco Rede (Acqua&Sapone). Znakomite 9. miejsce zajął Przemysław Niemiec.

Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 194,5 km, prowadzącej z Novi Ligure do Genui.

Na krótko przed startem zaczął padać deszcz, jednak w miarę upływu czasu pogoda uległa poprawie. Pierwsza ucieczka miała miejsce na 30 kilometrze, a w jej składzie znaleźli się: Marco Canola (Colnago-CSF), Federico Rocchetti (Utensilnord Named), Matthias Brandle (Team NetApp), Simone Boifava (Team Idea), Marko Kump (Adria Mobil) i Enrico Rossi (MeridianaTeam). Przewaga jaką udało im się uzyskać na peletonem wynosiła nawet 6 minut. Jednak około 60 kilometrów przed metą odjazd został skasowany.

Ostatecznie o losach wyścigu zadecydował sprint z mocno przerzedzonej grupy, z której najszybszy okazał się 22- letni Felline.

Dobrze pojechał Przemek Niemiec plasując się na 9 pozycji. Inni Polacy stracili ponad 5 minut. Na 40 miejscu zameldował się Jarosław Dąbrowski (Amore e Vita), a na 47 Bartosz Huzarski (Team NetApp).