Enrico Gasparotto (Astana) po emocjonującej końcówce wygrał pierwszy z trzech ardeńskich klasyków – Amstel Gold Race. Na podium stanęli jeszcze Jelle Vanendert (Lotto-Belisol) oraz Peter Sagan (Liquigas-Cannondale).

Kolarze ścigali się na 256 kilometrowej trasie z Mastricht do Valkenburga. Na całym dystansie znajdował się szereg krótkich lecz stromych podjazdów.

W ucieczkę dnia załapali się: Pello Bilbao (Euskaltel-Euskadi), Romain Bardet (AG2R), Cédric Pineau (FDJ), Raymond Kreder y Alex Howes (Garmin), Simone Stortoni (Lampre), Steven Caethoven (Accent.Jobs), Eliot Lietaer (Topsport Vlaanderen) oraz Sébastien Delfosse (Landbouwkrediet). Czołówka wypracowała maksymalnie 12 minut i 45 sekund przewagi, jednak wkrótce tempo w peletonie zaczęło rosnąć i różnica topniała.

Z przodu zaczęli odpadać kolejni kolarze. Na 35 kilometrów przed końcem na czele kręcili już tylko: Bardet (Ag2R), Bilbao (Euskaltel-Euskadi), Stortoni (Lampre) i Kreder (Garmin).

Wreszcie na przedostatnim podjeździe, który znajdował się na około 10 kilometrów przed końcem dogoniono ostatniego z uciekinierów, młodego Francuza Bardet. Chwilę później na solowy atak zdecydował się Oscar Freire (Katusha). Hiszpan dotąd nieznany z tego typu akcji zyskał kilkanaście sekund przewagi nad grupą faworytów.

Za nim trwała pogoń w którą zaangażowani byli zawodnicy BMC-Racing, pracujący na rzecz Philippe`a Gilbert. Tuż przed wjazdem na finałowy Cauberg, zaczynający się na kilometr przed metą zaatakował jeszcze Niki Terpstra (Omega Pharma – Quick Step). Belg już na wzniesieniu został skasowany przez Gilberta, który działał już na własną rękę.

Freire nie poddawał się, choć na jego twarzy było już widać, że ma dość. Pościg zbliżał się do trzykrotnego mistrza świata i w końcu go dogonił. Bardzo mocno pociągnął Peter Sagan, jednak mistrz Słowacji opadł z sił i wkrótce wyprzedzili go Jelle Vanendert oraz Enrico Gasparotto. Włoch na ostatnich metrach walczył o zwycięstwo już tylko z Belgiem i to on wyszedł z tego pojedynku górą. Trzeci przyjechał Sagan, a tuż za nim Thomas Voeckler (Europcar).

Wyniki Amstel Gold Race:

1 Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana 6:32:35
2 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
3 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:00:02
4 Oscar Freire Gomez (Spa) Katusha Team
5 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
6 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
7 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi
8 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Barracuda 0:00:04
9 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
10 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
11 Maxim Iglinsky (Kaz) Pro Team Astana
12 Frank Schleck (Lux) Radioshack-Nissan
13 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
14 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:00:09
15 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
16 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:12
17 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
18 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda
19 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
20 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:00:19
21 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
22 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:00:22
23 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
24 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team
25 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:30
26 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:36
27 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team
28 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quickstep
29 Robert Kiserlovski (Cro) Pro Team Astana
30 Alex Howes (USA) Garmin-Barracuda 0:00:47
31 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:00:51
32 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:05
33 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team
34 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
35 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD
36 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
37 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quickstep
38 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:17
39 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team
40 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling
41 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:30
42 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
43 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:02:03
44 Simon Geschke (Ger) Argos – Shimano
45 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet-Euphony
46 Tom Dumoulin (Ned) Argos – Shimano
47 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
48 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
49 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
50 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat
51 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
52 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
53 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep
54 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi
55 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
56 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Euphony
57 Manuele Mori (Ita) Lampre – ISD
58 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat
59 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team
60 Michel Kreder (Ned) Garmin-Barracuda
61 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
62 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
63 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:02:21
64 Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi
65 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat
66 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
67 Francesco Gavazzi (Ita) Pro Team Astana
68 Evgeny Petrov (Rus) Pro Team Astana
69 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
70 Ben Hermans (Bel) Radioshack-Nissan
71 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep
72 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale
73 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale
74 Maxime Monfort (Bel) Radioshack-Nissan
75 Daniel Martin (Irl) Garmin-Barracuda
76 David Tanner (Aus) Team Saxo Bank
77 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
78 Andriy Grivko (Ukr) Pro Team Astana
79 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:02:40
80 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:51
81 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator 0:03:01
82 Christopher Horner (USA) Radioshack-Nissan 0:03:19
83 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team 0:03:43
84 Arnaud Gerard (Fra) FDJ-Big Mat 0:04:32
85 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep
86 Bruno Pires (Por) Team Saxo Bank 0:04:46
87 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team
88 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
89 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Euphony
90 Johan Van Summeren (Bel) Garmin-Barracuda
91 Andy Schleck (Lux) Radioshack-Nissan 0:05:39
92 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
93 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team
94 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
95 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
96 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team
97 Johannes Fröhlinger (Ger) Argos – Shimano
98 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
99 Christopher Juul Jensen (Den) Team Saxo Bank
100 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
101 Troels Ronning Vinther (Den) Team Saxo Bank
102 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 0:07:00
103 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD
104 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale
105 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD
106 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
107 Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano
108 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
109 Luca Paolini (Ita) Katusha Team
110 Simone Ponzi (Ita) Pro Team Astana 0:07:33
111 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
112 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:08:02
113 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
114 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
115 Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet-Euphony
116 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha Team
117 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano
118 Jan Bakelants (Bel) Radioshack-Nissan 0:11:26
119 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team
120 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
121 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
122 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
123 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
124 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:11:31
125 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat
126 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
127 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
128 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
129 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team
130 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
131 Daryl Impey (RSA) GreenEdge Cycling Team
132 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team
133 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank
134 Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
135 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team
136 Oleg Chuzhda (Ukr) Accent Jobs – Willems Veranda’s
137 Peio Bilbao (Spa) Euskaltel – Euskadi
138 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet-Euphony
139 Borut Bozic (Slo) Pro Team Astana
140 Yukihiro Doi (Jpn) Argos – Shimano
141 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD
142 Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat
143 Raymond Kreder (Ned) Garmin-Barracuda
144 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team
145 Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep
DNF Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
DNF Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
DNF Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
DNF Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
DNF Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team
DNF Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team
DNF Christian Meier (Can) GreenEdge Cycling Team
DNF Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team
DNF Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team
DNF Yuriy Krivtsov (Fra) Lampre – ISD
DNF Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD
DNF Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale
DNF Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team
DNF Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep
DNF Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team
DNF Laurent Didier (Lux) Radioshack-Nissan
DNF Joost Posthuma (Ned) Radioshack-Nissan
DNF Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
DNF Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
DNF Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
DNF Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Gregory Habeaux (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
DNF Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
DNF Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini – Selle Italia
DNF Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
DNF Kurt Hovelynck (Bel) Landbouwkrediet-Euphony
DNF Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Euphony
DNF Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano
DNF Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano
DNF Franck Bouyer (Fra) Team Europcar
DNF Christophe Kern (Fra) Team Europcar
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej