fot. Lloyds Bank Tour of Britain

Lotte Kopecky dominuje w kobiecej odsłonie Tour of Britain. Mistrzyni świata triumfowała dziś w dwójkowym finiszu, w którym pokonała Annę Henderson.

Zły poranek przed drugim etapem Tour of Britain kobiet miała ekipa Lifeplus Wahoo, której dyrektorką jest Małgorzata Jasińska, a zawodniczką Kaja Rysz. Drużynie skradziono 14 rowerów i tylko dzięki pomocy pozostałych ekip kolarki były w stanie przystąpić do dalszej rywalizacji w Wyścigu Dookoła Wielkiej Brytanii.

W pełnym zestawieniu zespołów zawodniczki ścigały się na 141-kilometrowej trasie ze startem i metą we Wrexham. Profil w znacznej mierze był płaski, a największym utrudnieniem była wspinaczka pod Horseshoe Pass (4,5 km; 6,2%), oddalona od mety o ponad 35 kilometrów. Po wczorajszym zwycięstwie, w koszulce liderki do ścigania przystąpiła mistrzyni świata – Lotte Kopecky z Team SD Worx – Protime.

fot. procyclingstats,com

Po długiej walce o zabranie się w odjazd, rywalkom odjechała Franziska Koch z Team dsm-firmenich PostNL, wypracowując sobie kilkudziesięciosekundową przewagę. Gdy do mety pozostało niespełna 100 kilometrów, na kontratak z peletonu zdecydowała się Rachele Barbieri – jej zespołowa koleżanka – która dołączyła do prowadzącej Niemki.

Za pogoń w peletonie odpowiedzialna była ekipa Team SD Worx – Protime, w szeregach której jechała liderka, Lotte Kopecky. W międzyczasie Barbieri straciła kontakt z Koch, która zdobyła komplet punktów na górskiej premii na Eyton Hill, a następnie wygrała lotny finisz, gdzie sekundę bonifikaty zdobyła Lotte Kopecky.

Kolarka Team dsm-firmenich PostNL została jednak doścignięta przed wspinaczką pod Horseshoe Pass. Tam w peletonie doszło do sporej selekcji, a na atak zdecydowała się Lotte Kopecky, wraz z którą odjechała Anna Henderson z reprezentacji Wielkiej Brytanii.

Za duetem zawodniczek uformowała się kilkunastoosobowa pogoń, w której tempo dyktowały między innymi kolarki Team dsm-firmenich PostNL oraz Liv AlUla Jayco. Kopecky i Henderson utrzymywały jednak prowadzenie i wjechały na ostatni kilometr z wyraźną przewagą nad pościgiem.

Lotte Kopecky rozpoczęła sprint z pierwszej pozycji, ale mimo tego była szybsza od Brytyjki, sięgając po drugie zwycięstwo etapowe z rzędu. Za nią finiszowała Anna Henderson, a grupę pościgową z kilkunastosekundową stratą na metę przyprowadziła Lorena Wiebes, drużynowa koleżanka zwyciężczyni.

Lotte Kopecky utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Wyniki 2. etapu Tour of Britain kobiet 2024:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułCriterium du Dauphine 2024: Kamil Gradek wycofał się z rywalizacji po kraksie
Następny artykułZLM Tour 2024: Wielki sukces ucieczki, Peter Schulting wygrał trzeci etap
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments