Wybór idealnego roweru nie jest wcale takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępne są różne modele jednośladów. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Wśród najpopularniejszych wymienić można rowery szosowe, górskie i miejskie. Czym się od siebie różnią i komu można polecić zakup konkretnego typu?

Rowery szosowe

Rowery szosowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim na utwardzonych, asfaltowych drogach. Wyposażone są w wąskie opony, co wpływa na wydajność tego typu jednośladów i możliwość szybkiej jazdy przy relatywnie niedużym wysiłku. Są sztywne i lekkie, co wpływa na możliwość osiągania większych prędkości. Wyróżnić można kilka typów rowerów szosowych. Mowa tu o klasycznych rowerach szosowych, aero, thriatlon czy fixed gear. Wybór konkretnego modelu uwarunkowany powinien być przede wszystkim miejscem, w którym będzie się jeździć. W przypadku górskich krętych dróg z dużą ilością podjazdów i zjazdów najlepiej sprawdzi się klasyczny rower szosowy. Jeśli natomiast preferuje się bardzo szybką jazdę na stosunkowo płaskim terenie, wybrać powinno się rower szosowy typu aero. Z kolei rower typu thriatlon polecić można osobom uprawiającym właśnie tę dyscyplinę sportu. Rozwiązanie typu fixed gear (ostre koło: brak tzw. wolnobieżki i przerzutek) stosowane jest w rowerach torowych, ze względu na bezawaryjność cenionej jest np. przez kurierów.

Rowery górskie

Rower górski to idealny wybór dla osób preferujących jazdę po trudnym terenie. Tak jak w przypadku rowerów szosowych, tak i w przypadku rowerów górskich wyróżnić można kilka ich rodzajów. Jednym z najpopularniejszych jest hardtail. To rower ze sztywną ramą i przednim amortyzatorem. Jest lekki i szybki. Na nieco inny model roweru górskiego postawić powinni miłośnicy naprawdę ostrej jazdy. Mowa tu o rowerze full-suspension. To model z pełnym zawieszeniem. Amortyzowany z przodu widelec oraz damper z tyłu zapewniają wyjątkowe odczucia z jazdy. Rower górski typu full-suspension wykonuje olbrzymią część pracy za rowerzystę. Wynika to z tego, że zawieszenie w dużym stopniu odciąża kończyny i doskonale trzyma trakcję. Warto podkreślić, że aktualnie tego typu modele rowerów wyposażane są w różnego rodzaju systemu zawieszenia. Dzięki temu każdy rowerzysta planujący zakup jednośladu full-suspension może wybrać taki model, który najlepiej odpowiadać będzie na jego indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Rowery miejskie

Jak sama nazwa wskazuje, rowery miejsce przeznaczone są do jazdy w mieście. Idealnie nadają się jako środek transportu do pracy, szkoły czy na uczelnię. Decydując się na zakup takiego modelu, uwagę zwrócić należy na jakość oświetlenia i błotników, które chronić mają przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Oświetlenie w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy w miejskiej dżungli. Jeśli chodzi o inne elementy rowerów miejskich, to wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji użytkownika. Ważne jest jednak, aby tego typu jednoślad dopasowany był do wzrostu rowerzysty. Ma to bowiem niemały wpływ na komfort jazdy.

Jak zatem widać, różnych modeli rowerów na rynku nie brakuje. Każdy z nich ma inne przeznaczenie. Dlatego wybierając konkretny model roweru, zawsze należy mieć na uwadze to, w jakich warunkach planuje się go użytkować. Inny rower sprawdzi się na utwardzonej, asfaltowej nawierzchni, inny w trudnym terenie, a jeszcze inny w mieście. Wszystko to sprawia, że każdy może dobrać dla siebie taki jednoślad, który najlepiej odpowiadać będzie na konkretne oczekiwania.

Poprzedni artykułTurcja na szosie – najlepsze trasy
Następny artykułSettimana Coppi e Bartali 2024: Archie Ryan potwierdza swój talent
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kb24
Kb24

No słaby ten artykuł niestety. Ledwo liźnięty temat podziału rowerów na typy.

Lui
Lui

Nie ma co, temat zaorany.
Jako jest sens pisać taki wypciny które totalnie nic nie wnoszą do tematu.