Jeśli uwielbiasz poznawać świat na własnych warunkach, wakacje w Turcji z rowerem szosowym pozwolą Ci spełnić kolejne podróżnicze marzenie! Do tego wyjątkowego kraju położonego na dwóch kontynentach możesz dotrzeć samolotem, a podróżować po nim wypożyczonym albo własnym jednośladem. Około 65 tys. km dróg utwardzanych pozwoli Ci szybko i wygodnie dotrzeć w najciekawsze zakątki Turcji. Jak zaplanować wakacje w Turcji i które trasy wybrać?

Które miasto i jego okolice warto zwiedzić w trakcie poznawania Turcji na szosie?

Odwiedź jedyną na świecie metropolię położoną na dwóch kontynentach, czyli Stambuł. Po wakacjach pochwalisz się, że jednego dnia byłaś lub byłeś i w Europie, i w Azji. Jak to możliwe? Wakacje w Turcji warto rozpocząć od przejazdu nad Cieśniną Bosfor, która dzieli europejską część Stambułu położoną na Półwyspie Bałkańskim od azjatyckiej zlokalizowanej w Azji Mniejszej. Obie części metropolii łączą aż dwa mosty. Co ciekawe, Stambuł jest najludniejszym miastem nie tylko Turcji, lecz także całej Europy. Wprawdzie Stambuł nie jest turecką stolicą (jest nią Ankara), ale jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w kraju. Popularność Stambułu jest tak duża, że od lat nie znika on z top 10 na listach najchętniej zwiedzanych miast na całym świecie.

Trudno się temu dziwić, skoro Stambuł obfituje w zabytki przybliżające historię i kulturę Turcji. Do najciekawszych należą:

  • Hagia Sofia, czyli Świątynia Mądrości Bożej, którą wzniesiono w połowie VI w. n.e. Wyjątkowość obiektu potwierdza wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Błękitny Meczet, który wzniesiono w sąsiedztwie Hagii Sofii. Podobnie jak ona została wyróżniona przez UNESCO. Nazwa meczetu pochodzi od niebieskich płytek, które wypełniają jego wnętrza.
  • Pałac Topkapı – niemalże symbol przepychu Imperium Osmańskiego. Wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem został udostępniony do zwiedzania. Zarówno pałac, jak i oba meczety leżą w obrębie najpopularniejszej stambulskiej dzielnicy Sultanahmet.
  • Wieża Galata, czyli ważny punkt widokowy w jednej z najstarszych wież na świecie. Podobnie jak wspomniane meczety została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po zjeżdżeniu Stambułu warto również poznać jego okolice. Szczególnie wiele wspomnień pozostanie w Twojej pamięci, jeśli w planie wakacji w Turcji umieścisz Bursę. Bursa to pierwsza historyczna stolica Imperium Osmańskiego, która jest oddalona o około 150 km od Stambułu. To najlepsze miejsce do poznania historii i kultury Turcji. Wśród najważniejszych zabytków Bursy warto wymienić XV-wieczny Zielony Meczet, który wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także wybudowany wiek wcześniej największy w mieście Wielki Meczet. Jeśli masz ochotę poznać różnorodną kolekcję dzieł sztuki, zobacz tę prezentowaną w Muzeum Sztuki Islamskiej i Seldżuckiej. Miasto leży u stóp góry Uludag o wysokości 2486 m n.p.m. Na koniec chcesz spojrzeć na nie z góry? W takim razie wjedź na jej szczyt kolejką.

Chorwacja wakacje – zobacz atrakcyjne oferty wakacyjne.

Gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż tureckiego wybrzeża?

Turcję opływają wody aż czterech mórz – Śródziemnego, Marmara, Egejskiego i Czarnego. Jeśli chcesz połączyć wakacje w Turcji z wycieczką rowerową wzdłuż nabrzeża, wybierz na przykład wybrzeże Morza Śródziemnego. Jednym z najpopularniejszych kurortów jest Antalya i właśnie z niej warto wyruszyć na całodzienną wyprawę w poszukiwaniu nadmorskich atrakcji i niezwykłych pamiątek z przeszłości Turcji.

Samą Antalyę możesz poznać, przebywając w jednym z tutejszych hoteli. W wolnej chwili wybierz się chociażby na wycieczkę w góry Taurus albo zobaczyć Bramę Hadriana, którą w II w. n.e. zbudowali Rzymianie. Ciekawe są też starówka i port. Z Antalyi warto pojechać nadmorską trasą D-400 do oddalonej o 46 km miejscowości Kemer. Po drodze będziesz zachwycać się przepięknymi widokami Riwiery Tureckiej, a u celu wyprawy urzekną Cię między innymi pozostałości starożytnego miasto Phaselis – teatr i akwedukt. Na miasto i całą Zatokę Antalyi warto spojrzeć również w najpopularniejszych punktów widokowych – na skalistym wzniesieniu Idyros i na szczycie góry Tahtali, która sięga 2365 m n.p.m. Na ten pierwszy prowadzą liczne ścieżki, a na ten drugi możesz wjechać kolejką górską.

Gdzie wybrać przelot i nocleg w Turcji?

Zanim zaczniesz planować trasę zwiedzania Turcji szosówką, zdecyduj się na przelot z Polski do miejscowości, w której wybierzesz najciekawszy nocleg. Intuicyjną i szybką wyszukiwarkę zapewnia platforma eSky.pl. Dzięki niej możesz w trakcie jednej rezerwacji od razu wybrać lot i miejsce, w którym będziesz spać w trakcie wakacji w Turcji.

Do najważniejszych zalet należy bez wątpienia szeroki wybór – wyszukiwarka korzysta z listy setek linii lotniczych i bazy ponad 1,3 miliona obiektów hotelowych na całym świecie. Globtroterzy cenią eSky.pl również za atrakcyjne ceny oraz elastyczne formy płatności, w tym wygodne raty.

Turcja na szosie to doskonały wakacyjny plan dla każdego miłośnika dwóch kółek. Jeśli marzysz o wyjątkowych morskich widokach, po poznaniu Turcji pozwól sobie zachwycić się też innym nadmorskim krajem. W wyszukiwarce wyjątkowych ofert na eSky.pl wpisz po prostu Grecja czy Chorwacja, a oferty miejsc idealnych na rower staną przed Tobą otworem!

Poprzedni artykułKoniec uników – zapowiedź E3 Saxo Classic 2024
Następny artykułRóżnice między różnymi typami rowerów. Szosowe, górskie, miejskie
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Miko
Miko

Polecam Turcję na rowerze, ale to nie jest takie piękne jak wynika z artykułu. Jest kilka zagrożeń:
1. Zwierzęta, a szczególnie psy i dosyć niemałe. Bywają spotkania z luźno pasujące się krowy.
2. Kierowcy. O ile na palcach jednej ręki mogę policzyć bliskie przejazdy auto obok mnie, to dalej trzeba pamiętać, że pieszy i rowerzysta są najniżej w hierarchi na drodze. Szczególnie opisana droga z Atanlyi do Kemer to przejazd autostradą i przez tunele
3. Opisane asfalty to nie zawsze są piękne, równe asfalty. Bywa, że przez 100 km będziecie jechać po niby asfalcie ale drgania będą spore. W miasteczkach uwielbiają kostkę brukowaną.

Na duży plus:
1. Ludzie! Chętni do pomocy i przyjaźnie nastawieni!
2. Widoki
3. W miarę pewna pogoda 😉