fot. Dariusz Krzywański / DkpCycling&Life

Coraz więcej polskich zawodników szuka ścieżek rozwoju w zagranicznych drużynach. W tym gronie są między innymi: Filip Gruszczyński, Michał Żelazowski, Kamil Szymacha, Dominik Ratajczak oraz Adam Bronakowski.

Utalentowane pokolenie polskich kolarzy wkroczyło do kategorii U23. Część zawodników, by kontynuować swoją karierę na wysokim poziomie, zdecydowała się na dołączenie do zagranicznych drużyn. Kilku Biało-Czerwonych w przyszłym roku będzie ścigało się w barwach włoskich ekip.

Po roku spędzonym na Półwyspie Apenińskim, pozostaną tam: Kamil Szymacha oraz mistrz Polski juniorów w indywidualnej jeździe na czas – Filip Gruszczyński, a także Adam Bronakowski. Pierwszy z nich wciąż będzie reprezentował drużynę VPM Porto Sant-Elpidio-M.Urano. W ubiegłym roku w jej barwach Polak zajmował miejsca w czołowych dziesiątkach lokalnych wyścigów, w tym: Memorial Silvano Toresi, GP Citta di Montegranaro i Giro dell’Alto Abruzzo. Startował także w Tour de l’Avenir.

Dla Filipa Gruszczyńskiego będzie to drugi sezon we Włoszech, ale pierwszy w kategorii U23. Po roku spędzonym w Energy Team ASD, dzisiejszy solenizant dołączył do kontynentalnej grupy Biesse-Carrera. 2023 rok był dla polskiego zawodnika bardzo udany – regularnie sięgał on po zwycięstwa bądź plasował się wysoko w juniorskich wyścigach w Italii. Dodatkowo został mistrzem Polski juniorów w indywidualnej jeździe na czas, wygrał prestiżowy wyścig „Złote Koło” w Dobczycach, a w klasyfikacji generalnej Wyścigu Pokoju dla juniorów uplasował się na wysokim, 16. miejscu. Filip Gruszczyński rozpocznie sezon 24 lutego startem w wyścigu Florencja-Empoli.

We włoskiej drużynie Pool Cantu – GB Junior Team ASD będzie ścigał się natomiast drugoroczny junior, Adam Bronakowski, który w ubiegłym sezonie reprezentował barwy U.S. Biassono ASD. 18-latek z powodzeniem łączy starty na szosie i torze. W swoim outdoorowym dorobku ma między innymi zwycięstwa na odcinku i w klasyfikacji generalnej Sowiogórski Tour, 2. miejsce na etapie „Złotego Koła”, a także wysokie pozycje w juniorskich, włoskich wyścigach.

Oprócz wyżej wymienionych zawodników, w ekipach z Półwyspu Apenińskiego bieżący rok spędzą Dominik Ratajczak oraz Michał Żelazowski. Pierwszy z nich w ubiegłym sezonie reprezentował Lubelskie Perła Polski – Dominik Ratajczak szczególnie dobrze radzi sobie na torze, gdzie przed dwoma laty wywalczył mistrzostwo świata w scratchu juniorów i zajął drugie miejsce w omnium. Do drużyny Hoppla – Petroli Firenze – Don Camillo dołączył natomiast Michał Żelazowski, który poprzedni rok spędził w U.C. Monaco.

Najlepszym wynikiem polskiego kolarza w kategorii U23 jest drugie miejsce na etapie ubiegłorocznego ORLEN Wyścigu Narodów, gdzie uległ jedynie Nikolajowi Mengelowi z reprezentacji Danii.

Poprzedni artykułTao Geoghegan Hart „zaczyna od zera” po 7-miesięcznej przerwie
Następny artykułORLEN Wyścig Narodów 2024: Szósta edycja rozpocznie się w Czechach
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub

z całym szacunkiem ale gdzie w Polskich ???? chcesz się rozwijać to niestety nie tutaj !!

Ted
Ted

Jeśli ktoś ma urodziny to jest jubilatem. Solenizant to ktoś obchodzący imieniny.

Jakub Jarosz
Editor
Jakub Jarosz
Reply to  Ted

Otóż nie. Idąc za słownikiem języka polskiego solenizant to osoba obchodząca jakieś święto – np. urodziny, rocznicę ślubu czy imieniny, zaś jubilat to osoba obchodząca okrągłą rocznicę – jubileusze to np. 10-lecie, 25-lecie czy 100-lecie.