fot. AG2R Citroën Team

Na tapet w serii Naszosowych zapowiedzi sezonu 2024 bierzemy dziś ekipę Decathlon AG2R La Mondiale, która niedawno odsłoniła karty na temat nowego wizerunku i, przede wszystkim, nowymi gwiazdami drużyny. Świeża krew w formacji spowodowała, że w przyszłym roku powinna być ona widoczna praktycznie w każdym elemencie kolarskiego rzemiosła.

Po mocno przeciętnym sezonie, w drużynie AG2R Citroën Team doszło do licznych zmian. Nowym sponsorem tytularnym ekipy Vincenta Lavenu została firma Decathlon. Poza kwestiami wizerunkowymi, sporo zmieniło się również w składzie. Szeregi drużyny opuścił kończący karierę Greg Van Avermaet, którego pensja pochłaniała sporą część budżetu.

Ekipę zasiliło natomiast kilku naprawdę bardzo dobrych zawodników, w tym Sam Bennett i Victor Lafay, którzy mają potencjał na to, by w przyszłym sezonie przewodzić drużynie. Dodatkowo, z takimi kolarzami, jak: Benoit Cosnefroy, Ben O’Connor czy Felix Gall, ekipa powinna być widoczna i włączać się w walkę o czołowe pozycje w każdym terenie. Główne gwiazdy Decathlon AG2R La Mondiale na sezon 2024:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych: W kwestii liderów na klasyfikacje generalne, skład francuskiej formacji wygląda całkiem dobrze. Przełomowy sezon ma za sobą Felix Gall, który w tym roku zajął ósme miejsce w „generalce” Tour de France. Już wcześniej zdołał on udowodnić, że potrafi meldować się w czołówkach wyścigów tygodniowych i takich wyników można spodziewać się po nim w przyszłym sezonie. Jego piętą achillesową jest indywidualna jazda na czas, komplikująca mu zajmowanie najwyższych pozycji w niektórych imprezach. Solidnych występów można również spodziewać się po Benie O’Connorze, który może i nie zajmuje regularnie miejsc w czołówkach, ale potrafi wystrzelić, co w tym roku pokazał między innymi w Criterium du Dauphine, gdzie był trzeci. W nieco mniej górzystych wyścigach, drużyna może liczyć także na Victora Lafay i Auréliena Paret-Peintre.

b) na sprinty: W tej materii na papierze drużyna Decathlon AG2R La Mondiale wygląda zdecydowanie lepiej, niż w poprzednich latach. Wszystko za sprawą Sama Bennetta, który podpisał kontrakt z ekipą Vincenta Lavenu, by odbudować się po kilku nieudanych sezonów. Nie będzie on mógł liczyć na bardzo doświadczony pociąg, ale w składzie zespołu znajdują się kolarze, którzy dobrze mogą poradzić sobie w roli rozprowadzających, jak chociażby: Dries De Bondt, Oliver Naesen czy Damien Touzé.

c) na klasyki: Wyścigi jednodniowe to jeden z głównych obszarów zainteresowań włodarzy Decathlon AG2R La Mondiale. Chodzi zarówno o północne klasyki, wyścigi w Ardenach, ale przede wszystkim bardzo istotne dla francuskich ekip. Głównymi postaciami w Decathlon AG2R La Mondiale w jednodniówkach powinni być Francuzi – Benoît Cosnefroy i Victor Lafay – mający potencjał na plasowanie się w czołówkach ściankowych wyścigów. Pierwszy z nich dobrze radzi sobie na brukach, podobnie jak Belgowie – doświadczony Oliver Naesen i Dries De Bondt. Oprócz nich, warto zwrócić uwagę na rozwijającego się Doriana Godona, Clémenta Berthet czy Andreę Vendrame.

d) na „czasówki”: Jak to z francuskimi ekipami bywa, zazwyczaj nie mogą poszczycić się one znakomitymi czasowcami. Podobnie jest z Decathlon AG2R La Mondiale. Jedynym kolarzem, który w przyszłym sezonie będzie ścigał się w tym zespole i można nazwać go czasowcem, jest Bruno Armirail. Francuza stać na zwycięstwa w wyścigach pierwszej kategorii i czołowe pozycje w worldtourowych czasówkach.

e) na górskie etapy: Oprócz kolarzy, którzy mają potencjał na zajmowanie czołowych pozycji w klasyfikacjach generalnych, ekipa Decathlon AG2R La Mondiale dysponuje wieloma zawodnikami, mogącymi pokusić się o pojedyncze sukcesy. W tym gronie jest między innymi Nans Peters i Geoffrey Bouchard, którzy mają już na swoim koncie sukcesy w wielkich tourach. Należy wspomnieć również o dobrze czujących się w górach braciach Paret-Peintre, a także o wszechstronnym Andrei Vendrame.

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę: Skład Decathlon AG2R La Mondiale na sezon 2024 wygląda naprawdę interesująco, a w wielu zawodnikach drzemie spory potencjał. Szczególnie warto śledzić rozwój takich kolarzy, jak: Jordan Labrosse, Paul Lapeira, Gianluca Pollefliet, Nicolas Prodhomme czy Bastien Tronchon.

Skład drużyny Decathlon AG2R La Mondiale na sezon 2024:
🇫🇷 – Benoît Cosnefroy, Victor Lafay, Bruno Armirail, Clément Berthet, Franck Bonnamour, Geoffrey Bouchard, Pierre Gautherat, Dorian Godon, Jordan Labrosse, Paul Lapeira, Aurelién Paret-Peintre, Valentin Paret-Peintre, Nans Peters, Nicolas Prodhomme, Valentin Retailleau, Damien Touzé, Bastien Tronchon
🇧🇪 – Dries De Bondt, Oliver Naesen, Sander De Pestel, Gianluca Pollefliet
🇫🇮 – Jaakko Hänninen
🇮🇪 – Sam Bennett
🇦🇹 – Felix Gall
🇮🇹 – Andrea Vendrame
🇦🇺 – Ben O’Connor
🇺🇸 – Larry Warbasse

Podsumowanie

Tegoroczne okienko transferowe, w przeciwieństwie do samego sezonu, było udane dla ekipy Decathlon AG2R La Mondiale. Drużyna wzmocniła się w wielu obszarach i wygląda na to, że w przyszłym roku będzie walczyła o sukcesy praktycznie na wszystkich polach. Koszulki AG2R – co wcześniej nie było wcale takie oczywiste – powinniśmy oglądać również w sprinterskich potyczkach.

Wszystkie wzmocnienia oraz przedłużenia umów z obecnymi zawodnikami skłoniły nas do wystawienia drużynie Vincenta Lavenu ocenę 6/10.

Nasza ocena potencjału ekipy Decathlon AG2R La Mondiale na sezon 2024: 6/10

Poprzedni artykułMathieu van der Poel zadebiutuje w Vuelta a Espana?
Następny artykułNorbert Banaszek kontynuuje karierę w Mazowsze Serce Polski
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Paf
Paf

Pierwszy raz mocno się nie zgodzę z oceną potencjału.
Według mnie ocena AG2R została przeszacowana .

Ubiegłoroczne oceny przedsezonowe i noty posezonowe (2,5/2,5) ze strony były jak najbardziej adekwatne i się z nimi zgadzam.

Zgodzę się również, że aktualne zmiany/wzmocnienia w AG2R zwiększyły w jakiś sposób potencjał ekipy i dają im większe szanse na utrzymanie w WT.

Tylko czy przyjście wiekowego sprintera bez formy – Bennett (34l.), doświadczonego punchera, który ledwie błysnął – Lafay (27l.) i wiekowego czasowca, który raczej jakoś świetnie nie będzie punktował – Armirail (30l.) aż tak powinno wpłynąć na wzrost potencjału drużyny?

Według mnie nie. Ja oceniam potencjał ekipy na „4,5” co i tak jest dużym skokiem jakościowym względem 2,5 z poprzedniego sezonu i opiera się bardziej na wierze w rozwój Felixa Galla niż na nowych nabytkach 🙂

Poza tym..

O’Connor w końcu musi kiedyś odpalić prawda? 😛
Ja tam wiary w niego nie mam, ale skoro potrafił być 3 w Dauphine to może raz i na WT będzie w top3-5? Na jeden dobry występ w roku go stać :p

no i Cosnefroy! To był wyjątkowo słaby sezon w jego wykonaniu. Stać go na dużo więcej. Gorzej już chyba być nie może? Prawda? 🙁

Podsumowując.
AG2R to bardzo doświadczona ekipa (wysoka średnia wieku i nawet odejście na emeryture Van Avermaeta tego nie zmieniło bo w jego miejsce przyszli inni bardzo doświadczeni kolarze), w której Ci doświadczeni kolarze są co najwyżej nieźli/dobrzy/poprawni, ale żadna z nich gwiazdą na pewno nie jest. To sprawia, że punkty zdobywają baardzo mozolnie. Godon fajnie wyskoczył z kapelusza (dwa razy), ale to trochę za mało, o czym świadczy dopiero 19 pozycja w rankingu drużyn za sezon 2023 ekipy AG2R.

Bennett utracił swój blask. Nie widzę by w tej ekipie miał mieć lepszy pociąg niż w BORA Hansgrohe, przez co średnio wierzę w jego odbudowę i seryjne zwycięstwa. Swoje punkty jednak dostarczy. Na pewno nie będzie gorzej niż w poprzednim sezonie jeżeli chodzi o sprinty AG2R bo wtedy.. w ogóle nie mieli zasadniczo sprintera 🙂
Marc Sarreau nie podejmował żadnej rękawicy :p

Zagadką pozostaje dla mnie Lafay. Ciekawi mnie czy będzie wstanie zrobić jakiś większy krok/skok jakosciowy czy tylko będzie odpalał fajerwerki raz na rok w stylu TdF rok temu.

Jeżeli na koniec roku ma być wyżej niż 4,5 to Lafay / Bennett muszą zaskoczyć, a Gall być jeszcze lepszy niż w tym roku.

Na ten moment ja obstaję przy ocenie 4,5.
Zobaczymy na koniec 2024 roku kto był bliżej prawdy 🙂