Wracamy jeszcze do weekendowych wydarzeń, kiedy to zawodnicy SMS Świdnica i KS Deichmann SKSM MAT z Sobótki rywalizowali w belgijskich wyścigach w Lichtervelde oraz Kieldrecht. Szczególnie dobrze zaprezentowali się polscy juniorzy młodsi, dwukrotnie notując miejsca w czołówce.

Nie od dziś wiadomo, jak ważne dla młodych zawodników jest zbieranie kilometrów wyścigowych w zachodnich wyścigach, w tym belgijskich. W weekend okazję do rywalizacji z rówieśnikami z najbardziej kolarskiego kraju na świecie mieli juniorzy młodsi i juniorzy z SMS Świdnica [Jan Mróz, Nikodem Gwóźdź (Grupa Kolarska Gliwice), Jan Stelczyk (Stowarzyszenie Klub Sportowy Moto Jelcz-Laskowice), Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda), Karol Grządziel (UKS Ratusz Maszewo), Jan Bajdor (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa)] i KS Deichmann SKSM MAT Sobótka (Piotr Stryjewski, Szymon Wrona, Kacper Chudy – juniorzy młodsi; Michał Strzelcki, Marcel Kożyczak – juniorzy).

W sobotę zawodnicy rywalizowali w wyścigach w Kieldrecht. Pierwsze trzy miejsca zajęli belgijscy kolarze – Toon De Zutter, Sebbe Wijckmans i Lars D’Hollander – a tuż za podium uplasował się Mikołaj Legieć, który do zwycięzcy stracił 25 sekund. Jako drugi z peletonu finiszował Piotr Stryjewski, co dało ostatecznie szóstą pozycję, a miejsca w czołowej dziesiątce zajęli również Jan Mróz (8.) i Kacper Chudy (9.).

– Przez większość wyścigu czułem się całkiem nieźle. Przełożenie było trochę inne niż u nas, dlatego było trochę ciężej, bo było więcej jazdy z kadencji. Trochę było jazdy na rantach, trochę brudnej drogi, ale było całkiem bezpiecznie. Na początku poszła ucieczka, którą staraliśmy się gonić wszystkimi chłopakami. Bardzo się poświęcili, ale nie udało się jej złapać i wyścig pojechał

– opisywał Piotr Stryjewski z KS Deichmann SKSM MAT w filmiku opublikowanym na Facebooku drużyny, dodając, że jest usatysfakcjonowany wynikiem.

W zmaganiach juniorów Michał Strzelecki, aktualny mistrz Polski, zajął 18. miejsce, a Marcel Kożyczak 29. Dzień później dwaj zawodnicy rywalizowali w wyścigu w Houthulst, gdzie uplasowali się odpowiednio na 38. i 46. pozycji.

Tymczasem juniorzy młodsi ścigali się w Lichtervelde, gdzie ponownie pierwsze trzy lokaty przypadły Belgom – Jasperowi Verbrugge, Lucasowi De Jonghe i Raynaudowi Beke. Na czwartym miejscu uplasował się natomiast Jan Stelczyk, który wygrał trzyosobowy finisz. W szerokiej czołówce finiszowali także: Jan Bajdor (8.), Mikołaj Legieć (9.), Piotr Stryjewski (10.), Szymon Wrona (11.), Karol Grządziel (12.) i Kacper Chudy (15.).

Poprzedni artykułTour de Langkawi 2023: Sasha Weemaes z pierwszym zawodowym triumfem