fot. Canyon// SRAM Racing

Już za tydzień we włoskim Veneto odbędą się mistrzostwa świata w kolarstwie gravelowym. W składzie reprezentacji Polski znalazła się m.in. Katarzyna Niewiadoma.

Mistrzostwa świata w kolarstwie gravelowym to stosunkowo młoda impreza, która po raz pierwszy odbyła się dopiero w zeszłym roku. Wówczas najlepsza wśród kobiet okazała się Pauline Ferrand-Prevot, natomiast wśród mężczyzn jako pierwszy linię mety przekroczył Gianni Vermeersch. Zawody, podobnie jak w tym roku, odbyły się w Veneto, jednak w najbliższej przyszłości impreza będzie wędrować po różnych krajach, a nawet kontynentach. Do 2028 roku ma zagościć kolejno w: Belgii, Francji, Australii, Francji i Arabii Saudyjskiej.

Już w pierwszej edycji tej imprezy nie brakowało gwiazd innych kolarskich dyscyplin – zwłaszcza z szosy. Oprócz wspomnianych Vermeerscha i Ferrand-Prevot, startowali m.in. Peter Sagan, Mathieu van der Poel, Greg Van Avermaet, Riejanne Markus i Barbara Guerischi. Z kolei w tym roku jedną z gwiazd imprezy będzie… Katarzyna Niewiadoma.

Dla Polki ściganie po szutrze nie będzie niczym nowym, ponieważ w przeszłości wielokrotnie startowała w Strade Bianche. Zawierający długie, białe, gravelowe sektory wyścig od lat jest jednym z jej ulubionych punktów w kalendarzu. Od 2015 roku (a więc od początku istnienia imprezy) nie opuściła ani jednej edycji. Czterokrotnie stała na podium, kolejne cztery kończyła w czołowej “10”, a tylko raz nie ukończyła wyścigu.

Z całą pewnością należy uznawać to za dobry prognostyk, jednak o tym, jak Polka spisze się w światowym czempionacie, dowiemy się dopiero w sobotę 7 października. To właśnie na wtedy planowane są starty kobiet – nie tylko w elicie (start o 10:30), ale też w starszych kategoriach wiekowych. Z kolei większość męskich kategorii do rywalizacji przystąpi dzień później, a zatem 8 października.

Szczegółowy program zawodów – > TUTAJ

Skład reprezentacji Polski (Link do oryginału):

1. Anna Sadowska, 2. Katarzyna Niewiadoma, 3. Paweł Bernas, 4. Adam Żuber, 5. Jacek Kozioł, 6. Maciej Kojro, 7. Grzegorz Zimorowski, 8. Michał Glanz, 9. Anna Urban, 10. Barbara Borowiecka, 11. Magdalena Chmielewska, 12. Karolina Migoń, 13. Monika Wrona, 14. Michał Żurek, 15. Michał Kamiński, 16. Jacek Brzózka, 17. Piotr Janda

Poprzedni artykułDobre wyniki młodych kolarzy SMS Świdnica i KS Deichmann SKSM MAT w Belgii
Następny artykułYves Lampaert: „Na razie nic nie wiemy o fuzji”
Trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice i biegi średnie w Wawelu Kraków, ale ulubionego sportowego wspomnienia dorobił się startując na 60 metrów w Brzeszczach. W 2017 roku na oczach biegnącej chwilę wcześniej Ewy Swobody wystartował sekundę po wystrzale startera, gdy rywale byli daleko z przodu. W pisaniu refleks również nie jest jego mocną stroną, ale stara się nadrabiać jakością.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek

Kadra Polski a w niej… ani jednego kolarza gravelowego. UCI próbuje organizować mistrzostwa w tej dyscyplinie, ale chyba bardzo czuje specyfikę tego typu wyścigów. W efekcie zamiast gravelu wychodzi dłuższa wersja przełajów połączona z odcinkami szosowymi. Nie tędy droga…