fot. La Vuelta

Wczoraj przyjrzeliśmy się klasyfikacji punktowej, dziś pora na przegląd kandydatów do zwycięstwa w zestawieniu górskim 78. edycji La Vuelta a España. Do obrony tytułu nie przystąpi Richard Carapaz, ale pod jego nieobecność liczba kandydatów do zdobycia tej koszulki wcale nie jest mniejsza.

Organizatorzy hiszpańskiej trzytygodniówki przygotowali niesamowicie trudną i selektywną trasę, podczas której kolarze pokonają przeszło 100 różnych podjazdów. Na 49 z nich ulokowano górskie premie, które są podzielone na 4 kategorie. Oczka do tego zestawienia będzie można zbierać praktycznie przez całą długość wyścigu, a punktacja prezentuje się następująco:

  • Cima Alberto Fernández (Col du Tourmalet): 20-15-10-6-4-2
  • Najwyższa kategoria (4 podjazdy): 15-10-6-4-2-1
  • 1. kategoria (13 wspinaczek): 10-6-4-2-1
  • 2. kategoria (10 premii): 5-3-1
  • 3. kategoria (21 podjazdów): 3-2-1

Widać zatem, że tak jak w większości Wielkich Tourów losy koszulki rozgrywają się zwykle gdzieś w 3. tygodniu na najbardziej punktowanych premiach królewskiego etapu, tak podczas La Vuelty istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś może zabezpieczyć sobie bezpieczne prowadzenie w klasyfikacji górskiej już w pierwszym tygodniu i później „jedynie” wraz z pomocą ekipy będzie mógł kontrolować składy ucieczek czy bez większej walki dopisywać kolejne oczka do swojego dorobku. Istnieje także szansa, że uciekinierzy będą mieli problem z ograniem faworytów klasyfikacji generalnej – większość najwyższej kategorii premii jest bowiem na metach bądź w ich pobliżu.

Potencjalni harcownicy

Ciężko typować kolarza, który mógłby być od startu zainteresowany zdobyciem koszulki w grochy – zawodnicy bowiem zwykle nie zdradzają takiej ambicji, a dużo częściej mówią o aktywnej jeździe czy walce o etapowe triumfy. Wiadomo jednak, że szczególnie w pierwszej części wyścigu „uwiązani” do swoich liderów mogą by kolarze z ekip mające faworytów klasyfikacji generalnej, przez co góralem prawdopodobnie nie zostanie obstawiany przez wielu Einer Augusto Rubio (Movistar Team) czy Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious).

Smak triumfu w klasyfikacji górskiej Wielkiego Touru w karierze znają już Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën Team – Giro 21′ i Vuelta 19′), Michael Storer (Groupama-FDJ – Vuelta 21′), Romain Bardet (Team DSM-firmenich – Tour 19′), Ruben Guerreiro (Movistar Team – Giro 20′), Omar Fraile (INEOS Grenadiers – Vuelta 15′ i 16′), Thomas De Gendt (Lotto Dstny – Vuelta 18′) i Luis León Sánchez (Astana Qazaqstan Team – Vuelta 14′). Część z nich może chcieć powtórzyć swój sukces, ale szczególnie ci ostatni są już raczej dalecy od dawnej formy i ponowna wygrana byłaby niemałą niespodzianką.

lavuelta.es

Walecznej jazdy można się spodziewać przede wszystkim po kolarzach kilku ekip. Astana Qazaqstan Team ma Davida de la Cruza, Joe Dombrowskiego czy Javiera Romo, dla Lidl-Trek pojadą Kenny Elissonde, Juan Pedro López czy Bauke Mollema, w Groupamie-FDJ szaleć mogą młodzi Lenny Martinez i Romain Grégoire, a Team DSM-firmenich to m.in. debiutujący w Wielkim Tourze Brytyjczycy Max Poole i Oscar Onley.

O dobry wynik w tej klasyfikacji moim zdaniem pokusić się mogą także Filippo Zana (Team Jayco AlUla), Jesús Herrada (Cofidis), Pierre Latour (TotalEnergies), Jonathan Klever Caicedo (EF Education-EasyPost) czy Lennert Van Eetvelt (Lotto Dstny).

Faworyci klasyfikacji generalnej

Punkty do górskiego zestawienia zbierać mogą przede wszystkim ci, którzy lubią wygrywać etapy na najtrudniejszych finiszach, a także zawodnicy atakujący z daleka czy przejeżdżający wysoko w grupie przez górskie premie gdy nie ma odjazdu. To premiuje przede wszystkim duet z Jumbo-Visma, czyli Primoža Rogliča i Jonasa Vingegaarda (ten w życiu wygrał już klasyfikację górską Wielkiego Touru podczas Tour de France 22′), a także Remco Evenepoela (Soudal – Quick Step). Mniejsze szanse dawałbym duetowi z UAE Team Emirates – João Almeida lubi minimalizować straty, a Juan Ayuso raczej jeszcze nie jest zawodnikiem aż takiego kalibru. A może szybko swoje plany w obliczu lepszych rywali zrewiduje Mikel Landa (Bahrain-Victorious) i pojedzie nieco agresywniej?


Pojawi się jeszcze jeden tekst – na temat wszystkich zestawień. Ponadto wypatrujcie zapowiedzi całego wyścigu, a także masy newsów na temat La Vuelty, które znajdziecie pod tym linkiem.

Vuelta a España 2023: Lista startowa wyścigu
Vuelta a España 2023: Faworyci klasyfikacji punktowej
Vuelta a España 2023: Plan transmisji telewizyjnych

Poprzedni artykułWybitny rocznik – zapowiedź Vuelta a España 2023
Następny artykułPonad 30 tysięcy euro na ofiary powodzi ze zbiórki Tadeja Pogačara
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments