fot. Groupama-FDJ

Romain Grégoire wygrał pierwszy etap Tour du Limousin-Périgord – Nouvelle Aquitaine. Zawodnik Groupamy-FDJ dzięki samotnej akcji na ostatnich kilkunastu kilometrach został także liderem 56. edycji francuskiego wyścigu wieloetapowego.

Premierowy odcinek tej imprezy prowadził z Rilhac-Rancon do Bénévent L’Abbaye i mierzył 165,7km. Na trasie znalazły się 3 górskie premie – najprostsza niedługo po starcie, pozostałe zaś bliżej mety, a to zapowiadało pewną selekcję i sprint z niewielkiego peletonu.

Po starcie odjazd formował się przez około pół godziny, a ostatecznie odjechała piątka kolarzy. Byli to Andrea Pietrobon (EOLO-Kometa), Samuele Zoccarato (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), Tom Mainguenaud (Van Rysel – Roubaix Lille Métropole), Jean-Louis Le Ny (Nice Métropole Côte d’Azur) oraz Oliver Mattheis (Bike Aid). Pierwszą górską premię wygrał ostatni z wymienionych.

Niedługo przed lotną premią zaatakował Samuele Zoccarato. Ten zdobył bonifikatę i… miał defekt, przez który spadł aż za ucieczkę. Włoch w tym momencie poddał się i poczekał na peleton. Pozostała czwórka zgodnie współpracowała, ale na 40km przed metą miała już tylko nieco ponad minutę przewagi.

Finalnie najdłużej z uciekinierów przed peletonem utrzymał się Andrea Pietrobon. Podobnie jak w zakończonym chwilę wcześniej Vuelta a Burgos, tak i tutaj to właśnie zawodnik EOLO-Kometa najdłużej opierał się peletonowi, acz wszystko skończyło się na 20 kilometrów przed metą. Świetną pracę z tyłu w końcówce wykonali kolarze Groupamy-FDJ.

To co zaczęli zawodnicy francuskiej drużyny wykończyć atakiem spróbował Romain Grégoire. Wówczas nastąpiła zmiana na czele głównej grupy – młodego zawodnika gonili kolarze Intermarché-Circus-Wanty. Ci jednak szybko zmienili strategię, bowiem w pogoń ruszył reprezentujący ich barwy Lorenzo Rota, a także Benoît Cosnefroy (AG2R Citroën Team).

Na linii ostatniej dziś górskiej premii Romain Grégoire miał 8 sekund przewagi nad goniacą go trójką – do Włocha i Francuza dołączył jeszcze Michael Storer (Groupama-FDJ). Różnice na zjazdach tylko wzrastały i na ostatnie 5 kilometrów samotny uciekinier wpadł 25 sekund przed pogonią i prawie minutę przed peletonem.

Tak też się stało i ledwie 20-letni Romain Grégoire został pierwszym liderem domowego wyścigu pierwszej kategorii. Dla młodego zawodnika to 3. zawodowa wygrana – w tym sezonie był już najlepszy na etapie i w klasyfikacji generalnej 4. Dni Dunkierki. Czy podczas Tour du Limousin powtórzy tamten sukces? Wydaje się, że szanse na to są spore.

Wyniki 1. etapu 56. Tour du Limousin-Périgord – Nouvelle Aquitaine:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułVuelta a Burgos 2023: Juan Sebastián Molano nie daje szans rywalom
Następny artykułTour of Leuven 2023: Arnaud De Lie najlepszy po ciekawej końcówce
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments