A.S.O. / Ashley Gruber and Jered Gruber / Tour de France 2023

Col de la Bonette, którego szczyt znajduje się na wysokości 2802 metrów nad poziomem morza, przymierzane jest przez organizatorów Tour de France na metę jednego z etapów już w 2024 roku. To byłby najwyższy finisz kolarskiego etapu od wielu lat.

Położone w Alpach na pograniczu francusko-włoskim Col de la Bonette było już używane przez Tour de France. Ostatni raz kolarze zawitali tam w 2008 roku, kiedy to meta nie znalazła się na szczycie, a po zjeździe do Jausiers. Wówczas wygrał uciekinier Cyril Dessel (AG2R La Mondiale), a po etapie ostatni raz w karierze koszulkę lidera założył Fränk Schleck. Jest to góra całkiem szczególna, bowiem według niektórych źródeł można ją uznawać za najwyżej położoną drogę asfaltową w Europie, a przynajmniej taką, na której da się zorganizować wyścig kolarski.

Alpy będą finałem przyszłorocznej edycji Tour de France. Wszystko w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, przez które meta 111. Wielkiej Pętli nie będzie miała miejsca na Polach Elizejskich, a w Nicei. Profile dwóch ostatnich etapów można już obejrzeć, podobnie jak trasę pierwszych trzeci odcinków, które będą miały miejsce na terytorium Włoch.

Poprzedni artykułTour de Pologne 2023: Relacja na żywo z siódmego etapu
Następny artykułNils Politt w UAE Team Emirates
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin

Ciekawe jak z jakością asfaltu. U nas na wysokościach ok. 500-600m npm tragedia.

Justuna
Justuna

Fajnie by było, gdyby w końcu dotarło do „dziennikarzy”, że Col to przełęcz a nie szczyt. Szyt podjazdu owszem, drogi nie wznoszą sie zwykle ponad przełęcze. Ale nie szczyt góry.

Marek
Marek

Przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie artykułu i wówczas powinieneś pokornie przyznać że piszesz o wysokości szczytu (góry), a nie przełęczy. I nie jest to żaden skrót myślowy. Przełęcz to rodzaj żeński.