fot. Tomasz Markowski / Małopolski Wyścig Górski

Adam Toupalik (Elkov-Kasper) ponownie wygrał Grand Prix Węgier w ramach cyklu Visegrad 4 Bicycle Race. Na podium uplasowało się dwóch Polaków – Maciej Paterski (Voster ATS Team) i Szymon Tracz (Santic-Wibatech). W czołowej dziesiątce finiszowali też Piotr Brożyna (Voster ATS Team) i Antoni Olszar (TC Chrobry SCOTT Głogów).

Na dobrze znanej trasie z Budapesztu na krótką ściankę w Pannonhalma rozegrano pierwszy z czterech „wyszehradzkich klasyków”, który odbył się na Węgrzech. Profil zmagań był w większości płaski, ale bynajmniej nie faworyzował on sprinterów – w końcówce kolarze dwukrotnie wspinali się bowiem pod kilometrową wspinaczkę o średnim nachyleniu 8%.

W wyścigu brały udział cztery Polskie drużyn: Voster ATS Team, LUKS Trójka Piaseczno, TC Chrobry SCOTT Głogów i Lubelskie Perła Polski, a także ścigający się z niemiecką licencją Santic-Wibatech, mający w składzie czterech Biało-Czerwonych.

fot. procyclingstats.com

Po kilkunastu kilometrach walki o zabranie się w odjazd, ucieczkę uformowali: Akos Mindszenti (Węgry), Gregor Matija Cerne (mebloJOGI Pro-Concrete) oraz Byron Munton (Epronex-Hungary Cycling Team).

Zawodnicy wypracowali sobie około 5-miutową przewagę nad peletonem, jednak ten cały czas ich kontrolował. Jeszcze przed półmetkiem rywalizacji różnica między grupami zaczęła się zmniejszać, a na 50 kilometrów do mety – gdy z czołówki odpadł Akos Mindszenti – wynosiła ona dwie minuty.

Na tym poziomie przewaga utrzymywała się przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów. Jeszcze przed wjazdem do Pannonhalmy, kontakt z Gregorem Matiją Cerne stracił Byron Munton. Z przodu utrzymywał się więc tylko zwycięzca tegorocznej edycji Belgrad – Banja Luka, kręcący około 1,5 minuty przed główną grupą.

Po pierwszej z dwóch wspinaczek na czele nie było już uciekiniera, a „peleton” tworzyło zaledwie 10 zawodników. Sześć kilometrów przed metą, na atak z wyselekcjonowanej grupy zdecydował się Michael Boros z Elkov-Kasper. Czech został doścignięty na finałowym podjeździe, ale ekipa Vladimira Vavry wyjedzie z Węgier w bardzo dobrych nastrojach. Po zwycięstwo sięgnął bowiem ubiegłoroczny triumfator – Adam Toupalik.

Na kolejnych miejscach uplasowali się dwaj Polacy – Maciej Paterski (Voster ATS Team) i Szymon Tracz (Santic-Wibatech). W czołówce finiszowali też Piotr Brożyna (Voster ATS Team) i Antoni Olszar (TC Chrobry SCOTT Głogów), zajmując odpowiednio siódmą i dziewiątą pozycję.

Jutro kolejna odsłona Visegrad 4 Bicycle Race – tym razem kolarze będą ścigali się na Słowacji.

Wyniki Visegrad 4 Bicycle Race – Grand Prix Polski 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułTour de France 2023: Mark Cavendish wycofał się z wyścigu!
Następny artykułTour de France 2023: Mads Pedersen detronizuje Jaspera Philipsena
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments