Charlotte Kool (Team DSM) triumfowała na ostatnim, trzecim etapie RideLondon Classique. Holenderka wygrała także w klasyfikacji generalnej.

Po dwóch etapach brytyjskiego wyścigu liderką klasyfikacji generalnej była Charlotte Kool. Ostatni odcinek o sprinterskim charakterze sprzyjał Holenderce z Team DSM. Do pokonania było osiem rund dookoła Londynu o łącznej długości 91,2 kilometra. Każde z okrążeń kończyło się na alei The Mall.

Jako pierwsza na atak zdecydowała się Caroline Baur (Israel Premier Tech Roland), ale utrzymała się przed peletonem tylko przez kilka kilometrów. Jeszcze krócej, gdyż zaledwie kilometr trwała akcja w wykonaniu Francesci Morgans-Slader (AWOL O’Shea).

Lotną premię na trzecim okrążeniu wygrała Chloe Dygert i zmniejszyła stratę w klasyfikacji generalnej do Charlotte Kool do siedmiu sekund. Kolejną ucieczkę stworzyły: Victoire Berteau (Cofidis Women Team), Grace Lister (DAS – Handsling) i Sofie van Rooijen (Parkhotel Valkenburg). Czołowa trójka dojechała do lotnej premii, którą wygrała Berteau.

Peleton dogonił ucieczkę na 10 kilometrów przed finiszem, czyli już na ostatniej rundzie. Losy etapu rozstrzygnęły się na sprinterskiej rozgrywce. Najlepsza okazała się Charlotte Kool, która przypieczętowała triumf w całym wyścigu. Zawodniczka Team DSM wyprzedziła reprezentantki Canyon//SRAM Racing – Chloe Dygert i Maike van der Duin. Dygert awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Elizabeth Deignan, ale przegrała z Kool o 11 sekund.

Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo) zajęła 22. miejsce na ostatnim etapie. Karolina Kumięga (UAE Team ADQ) była 46., a Karolina Karasiewicz (Torelli) 74. Kaja Rysz zakończyła wyścig na dobrym 18. miejscu ze stratą 55 sekund do zwyciężczyni. Kumięga została sklasyfikowana na 36. pozycji, a Karasiewicz na 83.

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Mark Cavendish najszybszy w Rzymie, Roglič wygrywa wyścig