fot. Ceratizit-WNT Pro Cycling

Zwycięstwem Lonneke Uneken z trójkowej ucieczki zakończył się 4. etap Internationale LOTTO Thüringen Ladies Tour. Drugie miejsce na etapie zajęła zdecydowanie najciężej pracująca na powodzenie tej akcji Marta Lach, która awansowała w klasyfikacji generalnej. Liderką takowej pozostaje najlepsza na drugim odcinku Mischa Bredewold.

Dziś na zawodniczki czekał niezbyt trudny etap ze startem i metą w miejscowości Gotha. Na 133km znalazła się tylko jedna górska premia (1,4km; 8,2%), w dodatku w pierwszej części rywalizacji, zatem najbardziej spodziewanym zakończeniem etapu był sprint z dużej grupy.

W odjazd dnia zabrały się dziś dwie zawodniczki, a były to Maaike Coljé (Arkéa Pro Cycling Team) i Rachael Wales (ARA | Skip Capital). Panie uciekały mniej więcej przez połowę etapu i zostały złapane niedługo przed drugą lotną premią, gdzie po sekundy bonifikaty sięgnęła Lotte Kopecky (Team SD Worx).

Niedługo później na czele uformował się trzyosobowy odjazd, w którym znalazła się jadąca niezwykle aktywnie w tym wyścigu i świętująca dziś swoje 26. urodziny Marta Lach (CERATIZIT-WNT Pro Cycling). Wraz z Polką do przodu ruszyły Christina Schweinberger (Fenix-Deceuninck) i Lonneke Uneken (Team SD Worx). W pogoń za trójką rzuciła się drużyna UAE Team ADQ, acz przewaga odjazdu na 20km przed metą wynosiła prawie minutę.

Choć z przodu jechała zawodniczka Team SD Worx to jednak ten układ nie do końca odpowiadał tej ekipie – Lonneke Uneken miała przed etapem dużą stratę w klasyfikacji generalnej. Wobec tego na 12km przed metą z tyłu pogoń rozkręcić atakiem spróbowała Lotte Kopecky, a to przyniosło wymierny skutek w postaci spadku różnicy i zredukowania się goniącej grupy.

Na finałowych kilometrach zdecydowanie najdłuższe zmiany dawała Marta Lach, choć mistrzyni Austrii Christina Schweinberger również wkładała dużo sił i serca w utrzymanie się przed pogonią. Lonneke Uneken jechała z kolei bez wychodzenia na czoło i czekała na finisz, na który z każdym kolejnym kilometrem zanosiło się coraz bardziej. Na ostatnie 1000 metrów odjazd wpadł bowiem prawie 20 sekund przed peletonem.

Polka rozpoczęła finisz z pierwszego miejsca i koło wystawić jej zdołała jedynie dużo świeższa od rywalek Lonneke Uneken. 23-latka z Team SD Worx notuje tym samym swoje 5. zawodowe zwycięstwo w karierze. Marta Lach była dziś druga, Christina Schweinberger, a peleton stracił do uciekinierek kilkanaście sekund, dzięki czemu nasza rodaczka awansowała znacząco w klasyfikacji generalnej – dokładnie z 27. na 6. miejsce.

Wyniki 4. etapu 35. Internationale LOTTO Thüringen Ladies Tour:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułORLEN Wyścig Narodów 2023: Francesco Busatto wygrywa finisz z okrojonej grupy, Nikolaj Mengel utrzymał prowadzenie
Następny artykułRideLondon Classique 2023: Wygrana Charlotte Kool na pierwszym etapie
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments