Foto: @tourdewallonie / PhotoNews /

Oier Lazkano okazał się być najlepszym na 1. etapie ze startu wspólnego rozgrywanym w ramach Boucles de la Mayenne – Crédit Mutuel. Hiszpan za sprawą skutecznej ucieczki dnia został nowym liderem wyścigu.

Dziś na zawodników czekało pagórkowate 185km z Saint-Mars-sur-Colmont do Lassay-les-Châteaux. Na trasie próżno było szukać dłuższych, płaskich fragmentów, acz jednocześnie żaden z podjazdów nie mógł na zawodnikach zrobić specjalnego wrażenia. Do mety prowadziła lekko wznosząca się szosa.

2023-04-02_Profil_Etape_01.png

W odjazd dnia zaraz po starcie zabrali się dzisiaj Jacob Hindsgaul (Uno-X Pro Cycling Team), Oier Lazkano (Movistar Team), Maël Guégan (CIC U Nantes Atlantique), Thomas Devaux (St Michel – Mavic – Auber93) i Célestin Guillon (Van Rysel – Roubaix Lille Métropole). Piątka szybko zyskała kilka minut przewagi i rozgrywała między sobą kolejne premie dość licznie rozlokowane na trasie dzisiejszego etapu.

Na 30km przed metą odjazd cały czas utrzymywał przeszło 3 minuty przewagi i zaczęło robić się naprawdę ciekawie – można było się spodziewać, że to właśnie jeden z harcowników zostanie dzisiejszym triumfatorem. Na kolejnych kilometrach ta różnica nie tylko nie spadała, ale i momentami nawet rosła, więc stało się jasne, że ucieczka walczy nie tylko o etap, ale i prowadzenie w klasyfikacji generalnej z całkiem przyjemną przewagą nad rywalami na 2 stosunkowo płaskie odcinki przed końcem wyścigu.

11 kilometrów przed metą na solo ruszył jedyny przedstawiciel World Touru w odjeździe, czyli Oier Lazkano. Hiszpan szybko powiększał swój zapas nad byłymi kolegami z ucieczki i tym samym sięgnął po swoje 3 zawodowe zwycięstwo w karierze. Nowy lider francuskiego wyścigu z przeszło 30-sekundową przewagą przeciął kreskę, na której drugi zameldował się Célestin Guillon, a trzeci był Jacob Hindsgaul. Peleton z prawie minutową stratą przyprowadził Arnaud Démare (Groupama-FDJ).

Wyniki 1. etapu Boucles de la Mayenne – Crédit Mutuel 2023:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułRideLondon Classique 2023: Wygrana Charlotte Kool na pierwszym etapie
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Królewski etap dla Buitrago, Roglić trzy sekundy przed Thomasem
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments