Foto: AG2RCITROENTEAM ©️ LNC / B.Bade

Greg Van Avermaet (AG2R Citroën Team) okazał się najmocniejszy podczas Boucles de l’Aulne – Châteaulin. To jego pierwsze zwycięstwo od 2019 roku! 

83. edycja francuskiej jednodniówki została rozegrana na trasie wokół Châteaulin. Kolarze mieli do przejechania łącznie 181 kilometrów, a głównymi trudnościami były krótkie, ale strome hopki.

Na liście startowej mieliśmy dwóch Polaków. Byli to: Hubert Grygowski (CIC U Nantes Atlantique) i Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic).

W pierwszą ucieczkę zabrali się: Alexis GUÉRIN (Bingoal-WB), Philippe JACOB (Ecoflo Chronos) oraz Axel NARBONNE ZUCCARELLI (Nice Métropole Côte d’Azur). W pewnym momencie harcownicy pomylili drogę i znaleźli się z tyłu peletonu. Mimo neutralizacji dość szybko po tej sytuacji zostali doścignięci.

W kolejną akcję zabrali się: Fredrik DVERSNES (Uno-X Pro Cycling Team) i Edo GOLDSTEIN (Ecoflo Chronos). W kontrę na 110 kilometrów przed metą zabrali się Jaakko HANNINEN (AG2R Citroën Team), Jesus HERRADA (Cofidis) i Alexis GUÉRIN (Bingoal-WB).

Trójka dość szybko dołączyła do prowadzącego duetu. Na krótkich podjazdach od czołówki odstawał Goldstein i ostatecznie reprezentant Izraela został doścignięty na 95 kilometrów przed metą. Po kolejnych pięciu kilometrach do czwórki dojechali natomiast: Thomas GACHIGNARD (St-Michel-Mavic-Auber 93), Olivier LE GAC (Groupama-FDJ) oraz Jacob HINDSGAUL MADSEN (Uno-X Pro Cycling Team).

Siódemka jednak nie kręciła zbyt długo na czele, ponieważ peleton nie zamierzał odpuszczać takiego odjazdu. Po chwili spokoju po raz kolejny zaatakował Dversnes, a dołączył do niego Bastien Tronchon (AG2R Citroën Team).

50 kilometrów przed metą dwójka miała ponad 2 minuty przewagi nad grupą, w której tempo nadawał Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic). Niestety Hubert Grygowski wycofał się z rywalizacji.

Z kilometra na kilometr przewaga harcowników topniała, także przez ich zmęczenie. Na jednym z podjazdów Dversnes „odczepił” Tronchona i samotnie pognał w stronę mety.

13 kilometrów przed metą Norweg miał tylko 30 sekund przewagi i tuż po rozpoczęciu ostatniej rundy został doścignięty. Mimo jeszcze kilku ataków wszystko rozstrzygnęło się podczas krótkiego podjazdu na metę.

Najwięcej sił zachował kończący karierę w tym sezonie Greg Van Avermaet (AG2R Citroën Team). Belg nie znał smaku zwycięstwa od triumfu podczas Grand Prix Cycliste de Montréal w 2019 roku.

Kolejne miejsca zajęli Florian Vermeersch (Lotto Dstny) i Jon Barrenetxea (Caja Rural-Seguros RGA).

Wyniki Boucles de l’Aulne – Châteaulin 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Remco Evenepoel zwycięzcą jazdy indywidualnej na czas w Cesenie i nowym liderem
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Jak wygląda klasyfikacja generalna po dziewiątym etapie?
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments