fot. UCI

Nietypowo, bo na początku sierpnia, rozegrane zostaną tegoroczne Mistrzostwa Świata w kolarstwie. Te połączą w jednym miejscu praktycznie wszystkie konkurencje związane z rowerami, a jedną z nich rzecz jasna będzie rywalizacja na szosie. Międzynarodowa Unia Kolarska zaprezentowała trasy wyścigów ze startu wspólnego.

Zmagania mężczyzn rozpoczną się w Edynburgu. Na kolarzy czeka 133-kilometrowy dojazd do Glasgow, na którym znajdzie się m.in. podjazd pod Crow Road (5,8 km; 4%). Następnie na zawodników czekają lokalne rundy wokół jednego z największych szkockich miast – każda z nich ma 14,3km długości i w przypadku elity mężczyzn czeka ona na zawodników aż dziesięć razy. Najistotniejszym punktem tej pętli jest dwustumetrowa ścianka o nachyleniu 7,7%. W sumie każde z tych okrążeń ma 193 metry przewyższenia. To w przypadku mężczyzn daje sumarycznie dystans 277,6 km, oraz 3167 metrów w pionie.

Elita kobiet i orlicy nie będąc się ścigali z Edynburga, a jedynie z Loch Lomond. Wówczas dojazd do Glasgow ma 62,6 km długości. Na tym odcinku pozostaje jednak podjazd pod Crow Road, a następnie na panie czeka 6 lokalnych rund, zaś na orlików o jedna więcej. Łączny dystans elity kobiet wynosi więc 154,3 km, podczas gdy panowie do lat 23 mają do pokonania 168,4 km.

942451

Najmłodsze kategorie wiekowe całość swojej rywalizacji odbędą na rundach wokół Glasgow. Mężczyźni mają do pokonania dziewięć okrążeń (127,2 km), zaś ich rówieśniczki jedynie pięć (70 km).

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Górskie szczyty z wielometrowymi połaciami śniegu
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Remco Evenepoel na asfalcie. Mistrz świata długo nie wstawał [wideo]
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments