fot. Josef Vaishar | Cycling Photograpy

3. etap Wyścigu Pokoju dla juniorów, czyli imprezy zaliczanej do Pucharu Narodów dla tej kategorii wiekowej, wygrał Matys Grisel. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Jørgen Nordhagen.

Dziś na zawodników czekały naprawdę wymagające 3 górskie premie. Najpierw był to Cinovec (7,3km; 6,3%), następnie leżący na pograniczu czesko-niemieckim Mnisek (8,7km; 5%), a następnie Seiffen (3,2km; 3,9%), po którym była jeszcze niekategoryzowana poprawka długa na 3400 metrów o średnim nachyleniu 3,5%). Do mety w Olbernhau, którą zawodnicy mieli osiągnąć po 117km jazdy, prowadziły głównie zjazdy.

Tuż po starcie rozgrywane były dwie lotne premie, a to skusiło sprinterów do walki od kilometra 0. Na pierwszej z nich po punkty sięgnęli Senna Remijn (Holandia), Albert Philipsen (Dania) i Kryštof Král (Czechy), na drugiej zaś mieliśmy już odjazd, a zapunktowali kolejno Sjors Lugthart (Holandia), Linus Larsson (Szwecja) i prowadzący peleton Kasper Haugland (Norwegia).

Bardzo ciekawa walka stoczyła się o punkty na górskiej premii. Mocne tempo dyktowali Czesi, ataku próbował jadący w koszulce w grochy Andrew August (USA), ale ostatecznie na premii Amerykanina ubiegli Jarno Widar (Belgia) i Jørgen Nordhagen (Norwegia). Wysoko w peletonie jechał nasz reprezentant Patryk Goszczurny.

Zdjęcie

Polak wykorzystał rozluźnienie na szczycie i fakt, że peleton ponownie się połączył stając się dużą grupą i przyspieszył. Jego akcja została zakończona jednak niedługo później, gdy ponownie zaatakowali prawdopodobnie dwaj najlepsi kolarze tego wyścigu, czyli Jørgen Nordhagen i Andrew August.

Zdjęcie

Ostatecznie w drugiej połowie etapu oderwała się aż 9-osobowa ucieczka, która w szczytowym momencie miała prawie minutę przewagi. Ten układ nie pasował Norwegom, gdyż na wirtualne prowadzenie w generalce momentami wychodził Senna Remijn (Holandia), zatem ci wzięli się za mocną pracę i skasowali i ten atak.

W końcówce na czele znalazł się samotnie Simone Gualdi (Włochy), do którego doskoczyli Jørgen Nordhagen i Jarno Widar. Pogoń traciła jednak niewiele do czołowej trójki i zanosiło się, że ponownie o zwycięstwie etapowym w tegorocznym Wyścigu Pokoju zadecyduje sprinterski pojedynek ze zredukowanej grupy.

Tak też się stało, a ten wygrał Matys Grisel (Francja). Drugi był Albert Philipsen (Dania), a podium uzupełnił aktywny w końcówce Simone Gualdi (Włochy).

Wyniki 3. etapu 51. Wyścigu Pokoju dla juniorów:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

Poprzedni artykułGrand Prix du Morbihan 2023: Arnaud De Lie znów zwycięski
Następny artykułNiejasna hierarchia – zapowiedź 2. etapu Giro d’Italia 2023
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments