EL CHORRO, SPAIN. A man riding a 'gravel bike' along a smooth dirt road though a plantation of almond trees.

W dzisiejszych czasach wycieczki rowerowe stały się bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Jednakże, dla tych, którzy szukają bardziej ekstremalnych wyzwań i chcą odkrywać nowe tereny, rower MTB (ang. mountain bike) okazuje się idealnym wyborem. Ten typ roweru, dedykowany dla miłośników jazdy poza utartymi szlakami, oferuje nie tylko większą wytrzymałość i stabilność, ale również jest przystosowany do jazdy w trudnym terenie, dzięki czemu umożliwia pokonywanie stromych podjazdów i zjazdów.

Co przemawia za wyborem roweru górskiego?

Jeśli jesteś miłośnikiem wycieczek poza utartymi szlakami, rower górski (MTB) to idealny wybór dla Ciebie. Jest stworzony z myślą o jeździe w terenie, a jego uniwersalność sprawia, że bez problemu poradzi sobie także podczas przejażdżek po nierównym i grząskim terenie. Dzięki lekkości i zwrotności, rower górski pozwala na swobodne przemieszczanie się po górach czy lasach, a jego duża wytrzymałość daje pewność, że bez problemu poradzi sobie z trudnymi warunkami terenowymi. Opony typowe dla rowerów górskich świetnie radzą sobie na problemowych nawierzchniach, umożliwiając przejechanie przez błoto, wysokie trawy czy grząski grunt. Warto jednak pamiętać, że ich bieżnik o słabej przyczepności do asfaltu oraz szerokość utrudniają osiąganie większych prędkości na gładkich ulicach oraz skręcanie i hamowanie. Jednak jeśli Twoim celem jest wyjazd na wycieczkę poza utarte szlaki, rower górski to z pewnością dobry wybór.

Rowery górskie, mimo że są świetnym wyborem dla miłośników jazdy w terenie, to jednak posiadają pewne ograniczenia. Zazwyczaj nie są one wyposażone w elementy charakterystyczne dla rowerów miejskich, takie jak bagażnik, błotniki czy oświetlenie. Brak tych elementów może utrudnić przewożenie niezbędnych rzeczy podczas wypraw rowerowych, szczególnie w deszczowe dni. Ponadto, pozycja na rowerze górskim, charakterystyczna dla sportowej jazdy, może nie być wygodna dla osób, które preferują bardziej relaksującą jazdę. Krótka i sztywna kierownica oraz wysoko umieszczony siodełko mogą powodować dyskomfort lub bóle kręgosłupa podczas długich tras. Mimo to, rowery górskie wciąż pozostają świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną i jazdę w trudnym terenie.

Jaki wybrać rower MTB?

Istnieje kilka typów rowerów MTB, które można podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Jeśli potrzebujesz roweru na weekendowe wyjazdy do lasu lub do spokojnej jazdy po utwardzonym podłożu, wybierz rower rekreacyjny. Jeśli chcesz ścigać się po lesie, wybierz model XC. Dla tych, którzy jadą głównie po to, aby dostarczyć sobie mocnych wrażeń podczas szybkich zjazdów, poleca się enduro. Natomiast tym, którzy szukają uniwersalnego roweru do energicznej jazdy po zróżnicowanym terenie leśnym, do gustu przypadną traile, czyli popularnie nazywane ścieżkowce.

Wybór ramy, kół i amortyzatorów w rowerze MTB

Warto zastanowić się nad wyborem ramy. Chociaż waga roweru jest ważna, to głównie dla osób, które lubią poszaleć w lesie lub biorą udział w wyścigach XC. Rama musi być przede wszystkim odporna na przeciążenia. Najlepszym materiałem na ramę jest aluminium, które pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy niską masą a sztywnością. Ramy ze stali są dziś rzadkością. Jeśli chodzi o typy wykonane z włókna węglowego, to jest ono najlżejszym, ale będzie ono kosztować więcej.

Wielkość kół to również ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Obecnie rowery MTB otrzymały większe koła – pojawiły się rozmiary 27,5 oraz 29 cali. Duże koła pozwalają na osiągnięcie większych prędkości oraz większy obszar kontaktu opony z podłożem, co ułatwia pokonywanie przeszkód na trasie. Minusem jest mniejsza zwrotność, więc jeśli preferujesz skomplikowane trasy i agresywną jazdę, warto wybrać model na mniejszych kołach 27,5 cala.

Amortyzatory to także ważny element roweru. Hardtail posiada amortyzowany widelec przedni. Rower full suspension ma dodatkowy amortyzator z tyłu. Komfort jazdy na rowerze z pełnym zawieszeniem jest wyższy, ale rower jest trudniejszy w obsłudze przez to, że jest mniej stabilny.

Poprzedni artykułTour of Hellas 2023: Timothy Dupont wygrywa, Aniołkowski czwarty
Następny artykułLa Vuelta Femenina 2023: Marianne Vos po raz kolejny nie daje szans rywalkom
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments