UCI / Graham Watson

Złoty medal olimpijski, wygrane Paryż-Roubaix, w sumie 41 zawodowych zwycięstw – oto dorobek kariery Grega van Avermaeta. 37-letni Belg postanowił ogłosić zakończenie swojej kariery wraz z końcem obecnego sezonu.

Już pod koniec marca kolarz AG2R Citroën Team podał 2 możliwe terminy zawieszenia swojego roweru na hak i pożegnania się z światowym peletonem. Wszystko miało zależeć od wyników w pozostałych wiosennych klasykach, a te nie były specjalnie imponujące – najwyżej Greg van Avermaet był 26. w Amstel Gold Race. Nie ma co się zatem dziwić, że 37-latek nie chce dalej sztucznie ciągnąć swojej kariery i zdecydował się na jej zakończenie.

Wielka przygoda dobiega końca i trochę mi smutno. To była bardzo trudna decyzja, ale kiedy patrzę wstecz, jestem niezwykle dumny ze swoich osiągnięć. Każdego dnia dawałem z siebie wszystko, żeby niczego nie żałować. Cieszyłem się nie tylko ze zwycięstw, ale także z drogi do nich. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli i pomagali mi przez całą karierę. Jestem wdzięczny moim kibicom, którzy wspierali mnie w każdej chwili. Nadszedł czas, aby poświęcić czas mojej żonie i dzieciom, nadać nowy kierunek mojemu życiu, mając nadzieję na znalezienie w tym tej samej pasji, którą miałem do kolarstwa. Chciałbym podziękować zespołowi AG2R CITROËN za zaufanie i ducha zespołowego, w którym ewoluowałem przez trzy sezony. Do końca sezonu będę dawał z siebie wszystko drużynie, tak jak robiłem to od dnia, w którym zacząłem jeździć na rowerze. Mam nadzieję na dobre wyniki

— napisał w pożegnalnym oświadczeniu Greg van Avermaet.

Doświadczony Belg swoje pierwsze kroki w seniorskim peletonie stawiał w 2006 roku w barwach Bodysol – Win for Life – Jong Vlaanderen. Już rok później trafił do Pro Touru, a konkretnie drużyny Predictor – Lotto (2007-10), którą znamy dziś jako Lotto Dstny. Następnie Greg van Avermaet zaliczył swój najdłuższy okres w jednym zespole gdy w latach 2011-18 reprezentował BMC Racing Team, skąd trafił do CCC Team (2019-20) i na koniec do AG2R Citroën Team (2021-23).

Wśród 41 zawodowych triumfów Belga znajdziemy tak ważne osiągnięcia jak mistrzostwo olimpijskie w wyścigu ze startu wspólnego (2016), zwycięstwo w Paryż-Roubaix (2017), wygrana w klasyfikacji generalnej Tirreno-Adriatico (2016), po 2 triumfy w
Grand Prix Cycliste de Montréal (16′, 19′), Omloop Het Nieuwsblad (16′, 17′) czy na etapach Tour de France (15′, 16′). Belg był liderem Wielkiej Pętli przez w sumie 11 dni.

Poprzedni artykułLa Vuelta Femenina 2023: Marianne Vos wygrywa po wietrznej walce
Następny artykułRosyjscy i białoruscy sportowcy wracają na imprezy mistrzowskie
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments