fot. UCI

Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego także i w kolarstwie nastąpi lekkie poluzowanie sankcji wymierzonych w rosyjskich i białoruskich sportowców. Ci zostaną dopuszczeni do udziału w najważniejszych imprezach, acz tylko po spełnieniu szeregu warunków. Oto co napisano w komunikacie Międzynarodowej Unii Kolarskiej:

Na posiedzeniu UCI, które odbyło się w dniach 2-4 maja we włoskim Cagliari, Komitet Zarządzający Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) podjął szereg decyzji w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję i Białoruś po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Decyzje te są zgodne z Regulaminem UCI ad hoc z dnia 1 marca 2022 r. określającym środki wobec Rosji i Białorusi, Uchwałą w sprawie stanowiska Ruchu Olimpijskiego w sprawie sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś przyjętą przez UCI w dniu 3 lutego 2023 r. – co było zgodne ze spotkaniami Zarządu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w dniach 25 stycznia i 7 grudnia 2022 r. oraz 11. Szczytem Olimpijskim w dniu 9 grudnia 2022 r. – oraz poparciem UCI dla Rezolucji Zarządu MKOl z dnia 28 marca 2023.

UCI zdecydowało:

 • Ponowić stanowcze potępienie agresji na Ukrainę ze strony rządu rosyjskiego, wspieranego przez rząd białoruski, i ponownie wezwać do szybkiego rozwiązania konfliktu zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego.
 • Podkreślić prawo wszystkich sportowców, niezależnie od ich narodowości, do bycia traktowanym bez dyskryminacji, zgodnie z wnioskiem ekspertów upoważnionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) do przeprowadzenia badania na temat sytuacji w zakresie praw człowieka na świecie w ich wnioskach z 1 lutego 2023 r.
 • Kontynuować wsparcie finansowe Ukraińskiej Federacji Kolarskiej i jej sportowców poprzez nowy wkład finansowy w wysokości 100 000 franków szwajcarskich, z czego 20 000 franków szwajcarskich zostanie przydzielonych przez Europejską Unię Kolarską (UEC)
 • Ugościć w UCI World Cycling Center (WCC) w Aigle w Szwajcarii ukraińskich kolarzy zamierzających wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., mając na celu zakwalifikowanie jak największej liczby ukraińskich sportowców do imprezy.

Odnośnie udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w zawodach w Międzynarodowym Kalendarzu UCI, UCI zdecydowało:

 • Zezwolić, pod ścisłymi warunkami, na udział sportowców rosyjskiej i białoruskiej narodowości sportowej w imprezach wpisanych do międzynarodowego kalendarza UCI, w tym w Pucharze Świata UCI i Pucharze Narodów UCI oraz Mistrzostwach Świata UCI, jako „neutralni sportowcy indywidualni”, bez żadnego powiązywania ich z Federacją Rosyjską lub Republiką Białorusi, ich Federacją Narodową lub Narodowym Komitetem Olimpijskim. Każda osoba chcąca uzyskać status „neutralnego sportowca indywidualnego” będzie musiała wystąpić do UCI w ramach procedury, która po spełnieniu warunków doprowadzi do wydania tego statusu przez UCI. Od 1 czerwca zacznie obowiązywać możliwość startowania w zawodach międzynarodowych jako „neutralny zawodnik indywidualny”.
 • Utrzymanie obowiązującego od 1 marca 2022 roku upoważnienia kolarzy narodowości rosyjskiej i białoruskiej do udziału w zawodach wpisanych do kalendarza międzynarodowego UCI, a także w Pucharach Świata UCI w niektórych dyscyplinach, z ich drużyną zarejestrowaną przez UCI (lub drużyną klubową), pod warunkiem, że drużyna nie jest narodowości rosyjskiej ani białoruskiej.
 • Nałożyć surowy wymóg neutralności w stosunku do Federacji Rosyjskiej i Republiki Białoruś w odniesieniu do każdego udziału w zawodach w Międzynarodowym Kalendarzu UCI, w oparciu o następujące zasady:— brak powiązań umownych lub innych z armią Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białoruś lub z jakąkolwiek agencją bezpieczeństwa państwa;
  — zakaz komunikowania się w odniesieniu do Rosji lub Białorusi podczas zawodów poprzez niekojarzenie się w jakikolwiek sposób z flagami, emblematami, hymnami lub innymi symbolami Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białoruś;
  — żadnego aktywnego poparcia dla wojny na Ukrainie w jakiejkolwiek formie werbalnej, niewerbalnej lub pisemnej.

Uczestnictwu kolarzy jako neutralnych indywidualnych sportowców towarzyszy szereg środków opisanych w załączniku 1 do rozporządzenia ad hoc, mających na celu zapewnienie ścisłego przestrzegania wymogów dotyczących neutralności. Rzeczywiście, wprowadzono różne środki, aby umożliwić sportowcom udział bez jakichkolwiek odniesień lub skojarzeń z flagami, emblematami lub barwami Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi. Ponadto UCI wprowadzi odpowiednie środki w celu sprawdzenia zgodności z tymi przepisami i nałoży sankcje na wszelkie nieprzestrzeganie.

W dziedzinie zwalczania dopingu UCI we współpracy z Międzynarodową Agencją Badań (ITA) zbada znaczenie określonych procedur i przepisów w tej dziedzinie.

Ponadto Komitet Zarządzający UCI utrzymuje następujące sankcje, które zostały wprowadzone 1 marca 2022 r. i będą obowiązywać do odwołania:

 • zakaz jakiegokolwiek udziału drużyn narodowych złożonych z kolarzy rosyjskiej i białoruskiej narodowości sportowej w imprezach wpisanych do kalendarza międzynarodowego UCI;
 • zakaz wpisywania jakichkolwiek zawodów odbywających się na terytorium Federacji Rosyjskiej i Republiki Białoruś do międzynarodowego kalendarza UCI;
 • nieuznanie jakiejkolwiek kandydatury do organizacji zawodów Pucharu Świata UCI lub Mistrzostw Świata UCI w Rosji lub na Białorusi;
 • zakaz wpisu Mistrzostw Narodowych Rosji i Białorusi do Międzynarodowego Kalendarza UCI, nieuznawanie Mistrzostw Narodowych odbywających się w okresie obowiązywania rozporządzenia ad hoc oraz zakaz noszenia koszulki Mistrza Narodowego;
 • nieprzyjęcie jakiegokolwiek wniosku o rejestrację drużyn rosyjskich i białoruskich jako drużyn UCI w dowolnej dyscyplinie;
 • zakaz sponsoringu przez rosyjskie i białoruskie firmy lub marki, z możliwością udzielania odstępstw, jeżeli sponsor wyraźnie wykaże, że nie ma bezpośrednich ani pośrednich powiązań z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi oraz nie czerpie korzyści z wojny tych państw;
 • zakaz używania jakiegokolwiek godła, nazwy, akronimu, flagi lub hymnu związanego z Rosją lub Białorusią;
 • specjalny system umożliwiający kolarzom posiadającym więcej niż jedno obywatelstwo w dniu 1 marca 2022 r. zmianę obywatelstwa sportowego bez ograniczeń uczestnictwa.

Poprzedni artykułGreg van Avermaet kończy karierę
Następny artykułStanisław Aniołkowski: „Bardzo mnie cieszy pierwsze zwycięstwo w sezonie”
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan

A po ch???? Wyp na Tour de Bucza

Jan
Jan

Kolejna skorumpowana międzynarodówka. Tylko bojkot

Slay
Slay

UCi: Chwd-UCI. W kamasze kacapy, a nie na rowery!

Hubert
Hubert

Bardzo dobrze. Sport wygrał z polityką.