fot. EOLO-Kometa

Zwycięzca etapu w Giro d’Italia 2021 przypomniał o sobie, wygrywając królewski etap wyścigu Vuelta a Asturias. Kolarz drużyny EOLO-Kometa objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 

Drugi etap składającej się z trzech dni „etapówki” w Asturii można określić mianem królewskiego. Kolarze mieli do pokonania 183 kilometry z miejscowości Candás do Cangas del Narcea. Już od samego startu teren był niełatwy, ale prawdziwe schody zaczęły się po zjeździe z podjazdu trzeciej kategorii Cubruñana. Wówczas teren przybrał charakter wznoszący, co trwało ponad 60 kilometrów – aż do górskiej premii drugiej kategorii Vallado. Po zjeździe rozpoczęła się wspinaczka na najtrudniejszy podjazd dnia – Alto del Acebo – (8,7 km; 7,4%). Aby dotrzeć do mety, kolarze musieli pokonać trudny i szybki zjazd do miasta mety.

Drużyna EOLO-Kometa, którą zarządzają dwaj wielcy kolarze – Ivan Basso i Alberto Contador – kontrolowała przebieg etapu przez cały dzień. Dla pro kontynentalnej ekipy z włoską licencją Wyścig dookoła Asturii (Hiszpania) jest bardzo ważnym elementem przygotowań do rozpoczynającego się za tydzień wyścigu Giro d’Italia.

Peleton redukował się w miarę upływu dnia, a Fortunato zaatakował na finałowym podjeździe. Początkowo odjechali z nim dwaj górale z Movistaru – Einer Rubio oraz Ivan Ramiro Sosa – ale ostatecznie musieli uznać wyższość znakomicie dysponowanego dzisiaj 26-letniego Włocha z Bolonii.

– Jestem bardzo szczęśliwy. Na finałowym podjeździe dałem z siebie absolutnie wszystko, aby odjechać samotnie i w pojedynkę rozpocząć zjazd. Nie chciałem podejmować żadnego ryzyka, ponieważ wielkimi krokami zbliża się Giro. Udało mi się i to jest coś niesamowitego. Teraz musimy obronić prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale jestem pewien, że nam się to uda, ponieważ jesteśmy bardzo mocni

– powiedział na mecie Lorenzo Fortunato.

Warto również odnotować, że w pierwszej dziesiątce, wraz z najlepszymi kolarzami w wyścigu, zameldował się Fernando Tercero, który w tym sezonie debiutuje w zawodowym peletonie. 21-letni Hiszpan jest również liderem klasyfikacji młodzieżowej.

Wyniki drugiego etapu Vuelta a Asturias:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułTour de Romandie 2023: Adam Yates wygrywa królewski etap i zostaje nowym liderem wyścigu
Następny artykułGracia Orlová 2023: Malwina Mul z pierwszą seniorską wygraną UCI w karierze!
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments