fot. Jumbo-Visma

Jumbo-Visma jest pierwszą w historii drużyną, która wygrała pierwsze cztery najważniejsze belgijskie klasyki. W Gandawa-Wevelgem holenderski zespół ustrzelił dublet, a dzięki koleżeńskiemu gestowi Wouta van Aerta to Christophe Laporte jako pierwszy przeciął linię mety.

Pierwsza i trzecia lokata w Omloop Het Nieuwsblad, dublet i 6. miejsce w Kuurne-Bruksela-Kuurne, zwycięstwo w E3 Saxo Classic, a teraz dublet w Gandawa-Wevelgem – Jumbo-Visma zgodnie z przewidywaniami dominuje w północnych klasykach, choć jednocześnie chyba nikt nie spodziewał się, że ta skala dominacji będzie aż tak ogromna. Po wczorajszym ataku na Kemmelberg z przeszło 50km do mety można było sobie zadawać tylko pytanie nie o to czy kolarze tej ekipy wygrają, ale czy przypadkiem nie zdołają ustrzelić np. trypletu.

Plan zakładał przyspieszenie na drugim przejeździe przez Kemmelberg i tak też zrobiliśmy. We dwójkę daliśmy z siebie wszystko do samego końca. Atak miał miejsce na ponad pięćdziesiąt kilometrów do mety. To było bardzo daleko, więc musiałem dać z siebie wszystko, żeby utrzymać się z Woutem. On był dziś znacznie silniejszy ode mnie, więc naprawdę zawdzięczam mu to zwycięstwo. Jesteśmy kolegami z drużyny od nieco ponad dwóch lat i myślę, że obaj osiągnęliśmy wspaniałe rzeczy. Byłbym dziś równie szczęśliwy, gdyby to Wout pierwszy przekroczył linię mety

— opowiadał w obszernej rozmowie dla Wielerflits zwycięzca Gandawa-Wevelgem.

Christophe Laporte rok temu był 2. w tym klasyku, a Wout van Aert miał już zwycięstwo z 2021 roku. Teraz panowie „zamienili się” miejscami, acz można śmiało powiedzieć, że obaj czują się wygranymi w tym wyścigu, a ich rywale muszą się teraz solidnie nagłowić nad tym jak powstrzymać siłę Jumbo-Visma w kolejnych wyścigach. Przed nami przecież już w niedzielę Ronde van Vlaanderen.

Trzy dni temu rozmawiałem z Woutem o zeszłorocznym E3 Saxo Classic [gdzie zrobili dublet – przyp. red.]. Mówiliśmy, że to, co tam zrobiliśmy, było wyjątkowe i że to się już raczej nie powtórzy… Okazało się, że to nieprawda. Na przedostatnim kilometrze powiedzieliśmy sobie, że znowu to zrobiliśmy. To z pewnością coś wyjątkowego. Decyzja o wygranej zapadła zresztą chwilę wcześniej. Dziesięć kilometrów przed metą Wout zapytał mnie, czy chcę wygrać. Myślę, że znał odpowiedź. To zwycięstwo jest dla mojej rodziny: mojej żony i moich dwóch synów

— opowiadał Christophe Laporte.

Wout van Aert w wywiadach wprost przyznawał, że takie oddanie zwycięstwa było dla niego bardzo łatwą decyzją. Widać, że więź w drużynie Jumbo-Visma między kolarzami jest silna, a atmosfera dopisuje. To z pewnością siła tej formacji, której inne zespoły mogą jej pozazdrościć.

Jechaliśmy na pełnych obrotach do około ośmiu czy dziesięciu kilometrów przed metą. W tamtym czasie byliśmy prawie pewni, że zwycięstwo jest w naszych rękach. Ja wygrałem w piątek i skupiam się na nadchodzących wyścigach. Christophe miał trudny początek sezonu z powodu choroby. Jest takim kolarzem zespołowym, że to była łatwa decyzja. Jednocześnie to niewiarygodne, że kolejny raz udało się nam to na tak wysokim poziomie, ale cała ciężka praca daje efekty. Bardzo mi miło robić takie rzeczy właśnie z Christophem

— podsumowywał Wout van Aert.

Swój triumf mają już zatem Dylan van Baarle, Tiesj Benoot, Wout van Aert, Christophe Laporte, a także w innym terenie Olav Kooij. Jednym z ostatnich klasykowców z Jumbo-Visma, który takowego nie ma jest Nathan Van Hooydonck. Czy to zwiastuje, że holenderski zespół w najbliższym czasie zrobi coś na rzecz jednego z najlepszych pomocników tegorocznej kampanii północnych klasyków?

Kiedy Wout zaatakował wątpiłem, czy ktoś będzie w stanie za nim nadążyć, jechał o wiele za szybko. Co więcej, wtedy wydawało mi się to jeszcze zbyt daleko od mety. Pomyślałem – „Dokąd ci panowie jadą? No, najwyraźniej do Wevelgem”. Moja forma jest dobra, ale dotyczy to wszystkich w drużynie – na przykład Olav, który wciąż jest bardzo młody i dla wielu jest tylko sprinterem, był z nami po ostatnim Kemmelbergu. Fajnie, że wszyscy tak dobrze jeżdżą, więc mogę łatwiej żyć z faktem, że sam jeszcze nic nie wygrałem

— opowiadał wyraźnie rozbawiony Nathan Van Hooydonck.

Po raz trzeci w karierze na podium Gandawa-Wevelgem stanął z kolei Sep Vanmarcke. Często bardzo pechowy Belg wyraźnie upodobał sobie ten wyścig, bowiem bardzo regularnie plasuje się w nim wysoko. Trzeba jednak przyznać, że po 34-latku niewielu spodziewało się wciąż tak dobrej dyspozycji jak zaprezentował odpierając sprinterski atak Madsa Pedersena na ostatniej prostej.

Było bardzo zimno i padało prawie przez cały dzień. Droga nigdy nie była naprawdę sucha, więc cały czas byliśmy przemoczeni. Wszyscy byli zmarznięci jak kamień, ale właśnie wtedy ważne jest, aby myśleć z wyprzedzeniem i koncentrować się na trasie. Jako mieszkaniec Flandrii ludzie zawsze oczekują, że będę lubić takie warunki, ale ja wolę ładną, suchą pogodę. W finale zawsze zachowywałem spokój, czekałem na właściwe ataki i nie panikowałem. Kiedy kolarze Jumbo-Visma zaatakowali wiedzieliśmy, że przegraliśmy wyścig. Mimo wszystko cieszę się z trzeciego miejsca

— podsumowywał zmagania Sep Vanmarcke.

Plan na najbliższe dni? Jeśli chodzi o północne klasyki to jest to środowe Dwars door Vlaanderen oraz niedzielne Ronde van Vlaanderen.

Poprzedni artykułLa Route d’Éole 2023: Dawid Wika-Czarnowski 2. w klasyfikacji generalnej
Następny artykułMarlen Reusser: „Nie zaatakowałam”
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments