fot. Groupama-FDJ

Laurence Pithie (Groupama-FDJ) po finiszu z wyselekcjonowanej grupy wygrał swój pierwszy profesjonalny wyścig. 

45. edycja francuskiego wyścigu została rozegrana na trasie wokół Cholet i liczyła 205 kilometrów. Na pagórkowatej trasie kolarze musieli się zmierzyć z kilkunastoma krótkimi podjazdami.

Na liście startowej mieliśmy trzech Polaków: debiutujący w seniorskim peletonie Hubert Grygowski (CIC U Nantes Atlantique) oraz Alan Banaszek i Stanisław Aniołkowski (obaj Human Powered Health).

W ucieczkę zabrali się: Nikolaj MENGEL (BHS-PL Beton Bornholm), Jacob SCOTT (Bolton Equities-Black Spoke Pro Cycling), Edo GOLDSTEIN i Gavin HADFIELD (obaj Ecoflo Chronos) oraz Enzo BOULET (CIC U Nantes Atlantique).

Harcownicy maksymalnie uzyskali ponad pięć minut przewagi. Na premiach górskich brylował przede wszystkim Brytyjczyk Scott, który po wyścigu mógł odebrać nagrodę za wygranie w tej klasyfikacji.

W peletonie pracę wykonywali głównie pracę kolarze Team Arkéa Samsic i Tudor Pro Cycling Team. 70 kilometrów przed metą przewaga wynosiła już niespełna dwie minuty. Na rundach w Cholet duża grupa mocno przyspieszyła i sukcesywnie zbliżała się do ucieczki.

Wszystko zjechało się już na 47 kilometrów przed metą. Krótki atak zaprezentował Nikolaj MENGEL (BHS-PL Beton Bornholm), ale szybko został doścignięty.

Tempo w peletonie dyktowali głównie kolarze Team Cofidis, a w ich szeregach jechał Axel Zingle, który wczoraj był najlepszy na trasie Classic Loire Atlantique. 18 kilometrów przed metą grupa podzieliła się i na czele pojawiło się pięciu zawodników: Zingle i Anthony Perez (obaj Cofidis), Lewis Askey i Laurence Pithie (obaj Groupama-FDJ) oraz Gotzon Martín (Euskaltel – Euskadi). Dojechał do nich jeszcze Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies).

W goniącej grupie pracowali głównie kolarze Team Arkéa Samsic i dogonili grupkę na 4 kilometry przed metą. Niestety chwilę wcześniej w peletonie mieliśmy sporą kraksę.

O zwycięstwie zadecydował sprint z wyselekcjonowanej grupki. Na długi finisz zdecydował się Laurence Pithie (Groupama-FDJ) i jego akcja okazała się zwycięska. Młody kolarz z Nowej Zelandii wygrał po raz pierwszy w swojej profesjonalnej karierze.

Kolejne miejsca zajęli Anthony Perez (Cofidis) i Lorrenzo Manzin (TotalEnergies).

Wyniki Cholet – Pays de la Loire 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułTrofeo Alfredo Binda 2023: Shirin van Anrooij wykorzystuje niemrawość pogoni
Następny artykułPer Sempre Alfredo 2023: Felix Engelhardt z debiutanckim triumfem
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments