fot. Tour de Taiwan

Włoch Enrico Zanoncello (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) był najszybszy w finiszu z peletonu, wieńczącym finałowy etap Tour de Taiwan. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Jeroen Meijers (Terengganu Polygon Cycling Team).

Odcinkiem ze startem i metą w Kaohsiung City zakończył się pięciodniowy Tour de Taiwan. Zmagania zostały rozegrane na niewiele ponad 145-kilometrowej trasie, na której ulokowano trzy lotne i trzy górskie premie. Najtrudniejszą z nich (5,7 km; 4,2%) kolarze pokonywali w środkowej części etapu. Mimo kilku trudności terenowych, najbardziej prawdopodobnym zakończeniem odcinka i całego wyścigu był finisz z peletonu.

Finałowy odcinek Tour de Taiwan rozpoczął się od licznych ataków. Na czele mogliśmy zaobserwować koszulki takich drużyn, jak: Green Project-Bardiani CSF-Faizanè, Trinity Racing, Equipo Kern Pharma czy Team Hrinkow Advarics. Pierwszym kolarzem, który wypracował sobie niewielką przewagę, był Chun Kai Feng (reprezentacja Tajwanu), lecz został on doścignięty przez atakujących z tyłu zawodników. Następnie od peletonu zdołali odjechać: Ryan Cavanagh (Kinan Cycling Team), Martin Marcellusi (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè) i Fergus Browning (Trinity Racing) – ich akcja również nie potrwała długo.

Na górskiej premii o punkty walczyli więc zawodnicy z peletonu, a na szczycie jako pierwszy zameldował się Benjamin Dyball (Victoire Hiroshima). Atak Australijczyka doprowadził do podzielenia się peletonu – na czele uformowała się kilkunastoosobowa grupa, w której jechał też lider wyścigu, Jeroen Meijers (Terengganu Polygon Cycling Team). Po kilku kilometrach wszystko się jednak zjechało, a na czoło wysforowali się: Ivan Moreno (Global 6 Cycling), Tobias Risan Nakken (Trinity Racing) i Andrey Remkhe (Astana Qazaqstan Development Team). Podzielili oni jednak los wcześniejszych uciekinierów.

fot. Tour de Taiwan

Do pierwszej lotnej premii dojechała duża grupa, z której najszybsi byli zawodnicy Lotto Dstny – Mathijs Paasschens i Tijl De Decker. Dzięki zdobyciu 3 bonusowych sekund, pierwszy z nich przesunął się wirtualnie na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dopiero po godzinie rywalizacji, od peletonu odłączyło się kilku zawodników, wypracowując sobie około 30-sekundową przewagę. Za sprawą przyspieszeń kolarzy Equipo Kern Pharma w głównej grupie, doszło do kilku przetasowań. Ostatecznie odjazd uformowali:
Jonas Rapp, Riccardo Verza (Team Hrinkow Advarics), Fergus Browning (Trinity Racing), Giulio Pellizzari (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), Ryan Cavanagh (Kinan Cycling Team), Jago Willems (Lotto Dstny), Marti Marquez (Equipo Kern Pharma), Patrick Reißig (Maloja Pushbikers) i Masaki Yamamoto (JCL Team UKYO).

W peletonie tempo dyktowali kolarze Terengganu Polygon Cycling Team, jednak na drugiej górskiej premii na czele zmienili ich zawodnicy Victoire Hiroshima, gwałtownie przyspieszając. Dzięki temu główna grupa zbliżyła się do liderów na około minutę i 20 sekund, a także zdecydowanie się podzieliła.

fot. Tour de Taiwan

Tym razem również wszystko zjechało się kilka metrów za szczytem – komplet punktów z ucieczki zdobył Jonas Rapp.

Z czasem w pogoń za odjazdem włączyli się również kolarze Equipo Kern Pharma oraz St George Continental Cycling Team, przez co przewaga zaczęła wyraźnie maleć. Sytuacji uciekinierów nie poprawiał też brak współpracy i rwane tempo w czołówce. Po licznych przyspieszeniach, ostatecznie na czele ostali się: Ryan Cavanagh, Jago Willems oraz Jonas Rapp. Zwycięzca Małopolskiego Wyścigu Górskiego nie wytrzymał jednak ataku Australijczyka z Kinan Racing Team na 16 kilometrów do mety i stracił kontakt z pozostałą dwójką.

fot. Tour de Taiwan

Peleton nieubłaganie zbliżał się do pozostałości z ucieczki. Ryan Cavanagh i Jago Willems zostali złapani na 6 kilometrów do mety, gdy z głównej grupy przyspieszył jeden z kolarzy CCACHE x Par Küp. I on został jednak doścignięty. Mimo bardzo aktywnej jazdy, licznych ataków i przetasowań – zgodnie z przewidywaniami etap zakończył się finiszem z peletonu. Najszybszy był w nim Enrico Zanoncello (Green Project-Bardiani CSF-Faizanè), który pokonał Hayato Okamoto (Aisan Racing Team) i Stefana Kovara (Team Hrinkow Advarics).

W klasyfikacji generalnej wyścigu zwyciężył triumfator wczorajszego etapu – Jeroen Meijers (Terengganu Polygon Cycling Team). Sekundę za nim uplasował się Jordi Lopez (Equipo Kern Pharma), a podium uzupełnił Benjamin Prades (JCL Team UKYO).

fot. Tour de Taiwan

Wyniki ostatniego etapu Tour de Taiwan 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments